Skocz do zawartości

[GPS] Garmin edge explore vs MIO cyclo 215 vs


Michal2008

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Rozglądam się powoli za nawigacją rowerową, może jeszcze przetestuje w tym sezonie tel z uchwytem, ale myślę że będzie to średnie rozwiązanie...

Moim faworytem jest garmin. Głównie zależy mi na nawigacji (jeżeli będą jakieś dodatki to na + jak np. bluetooth w garminie).

Nawigacja obsługiwana z urządzenie, bez potrzeby bawienia się na komputerze czy telefonie, opcje proponowania tras jak surprise mi w MIO, w garminie też to jest, nawigowanie do punktu wpisanego z palca lub wskazanego na urządzeniu, trasa powrotna (coś takiego jest w garminie - jak to działa? mi pasuje np. dojazd na spontanie do punktu A i powrót, ale najlepiej inną trasa niż tą co dojechałem do punktu A, tak to działa?).

Zastawiają mnie jeszcze mapy, czy są dokładne w PL (woj. podlaskie) jeżeli chodzi o lasy? czy jednak jest to nawigowanie po głównych szlakach, czy tez potrafi zapuścić się w ciekawsze ścieżynki w lesie? Czy np. funkcja proponowania tras potrafi pokazywać ciągle rożne propozycję? czy np. jak będę zawsze startował z tego samego punktu proponuje zawsze te same 3 trasy?

Musi też być możliwość wgrywania śladu trasy. Również dobrze by było, aby urządzenie było zgrabne nie za duże. Ta jak wcześniej wspomniałem głównie zależy mi na nawigacji... Za wszystkie wskazówki z góry dziękuję i pozdrawiam.

https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/p/611996

https://www.mio.com/pl_pl/products/navigation/cycling-navigation/cyclo-215-hc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Garmin Edge 530 ale od niedawna, więc nie powiem Ci za wiele o nawigowaniu. Oczywiście jest opcja powrotu tą samą trasą lub wyliczoną na nowo, jest nawigowanie do punktu. Jest oczywiście wgrywanie ręcznie przygotowanych na komputerze śladów, gotowych śladów jak i przejechanych samodzielnie poprzednio. W moim komputerze nie ma nawigowania do wpisanego adresu, ta opcja znajduje się w Edge Explore, Edge 830 i Edge 1030.

Mapy są dość dokładne, jeżeli wskażesz mi punkt, który Cię interesuje to porównam fragment na mapie Garmina i OpenStreetMap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie szukam użytkowników Edge explore jakie są ich opinie... Podanie jednego punktu nic mi nie da, ale dzięki za pomoc. 530 fajny sprzęt ale dość rozbudowana w funkcje treningowe, a mi potrzebna jest głównie nawigacja.

Explore ma "tylko" GPS, brak glonass itp. czy ten sprzęt nie będzie świrował w lesie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bodajże 2 lata temu kupiłem Mio Cyclo 315 w zestawie z czujnikami HR i kadencji. Fajną opcją są na pewno losowe trasy o wybranej długości ale już planowanie jakiejś trasy ręcznie na urządzeniu jest bardzo denerwujące (mało płynne przesuwanie mapy, słaba widoczność przy powiększeniu itp). Na szczęście można bez problemu przygotowywać sobie trasy na komputerze i je wgrywać. Co do ilości losowych tras to wszystko zależy ile masz dróg w pobliżu bo oczywiste jest jak ustawisz np trasę typu pętla na 20km i masz do domu jedną drogę to ograniczy to mocno ich wybór.  

Ogólnie licznik sprawuje się bardzo dobrze, umożliwia śledzenie wielu różnych parametrów w czasie jazdy, ładnie prowadzi po trasie pokazując wcześniej skręty, bateria długo trzyma, ale... 

Zauważyłem właśnie że od ponad roku nie zaktualizowała mi się mapa. Klikałem szukaj aktualizacji ale wyskakuje komunikat że wszystko jest aktualne. Wszedłem na stronę Mio a tam przy modelu 315 w nawiasie pisze Legacy bo weszła już nowa seria (bodajże 405). Wygląda więc na to że już stara seria nie jest aktualizowana chyba że ja coś robię nie tak. Gdybym wiedział że aktualizacje będę miał tylko 2 lata w życiu bym tego nie kupił zwłaszcza że dałem za nią ponad tysiąc złotych. 

Dlatego teraz rozważam uchwyt pod smartfona i aplikacje typu Naviki, MapyCZ itp bo wygoda użytkowania dużo większa i nie ma problemu z aktualizacjami. Tyle że w przypadku upadku, nawigacji rowerowej się nic nie stanie a smartfon może się rozlecieć, no i czas pracy też odstaje w porównaniu do nawigacji. 

Nie wiem jak jest u Garmina pod względem aktualizacji ale ja na Mio strasznie się tu zawiodłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calder dzięki za odp. co do MIO to właśnie mam takie wrażenie, że ludzie nie do końca są zadowoleni; na początku niby ok, a z biegiem czasu coraz gorzej. Do garmina można niby wgrywać inne mapy.

Co do telefonu to własnie raz, że z baterią może być słabo, choć mi pewnie by starczyło, ale przy glebie może być różnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ci jeszcze zapoznać się z licznikami Wahoo, nie tak popularne w Polsce jak Garminy ale bardzo dużo osób je sobie chwali. Tu masz opis Wahoo Bolta:

Wahoo Bolt

Na YT tez pełno recenzji i poakzane są w trasie. 

Jest jeszcze Wahoo Roam ale już droższy. 

Wahoo Roam

Tyle że spora część konfiguracji jest poprzez Smartfona, dla jednych to zaleta dla innych może być wadą. Chociaż jeżeli chodzi ci stricte o nawigowanie to być może Garmin lepszy. Najlepiej by było móc przetestować przez tydzień oba liczniki ale cóż, tak dobrze to nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wahoo też rozważam/rozważałem, ale tak jak napisałeś u mnie ma być możliwość obsługi nawigacji bezpośrednio z urządzenia, i głównie szukam nawigacji do eksploracji nowych tras, więc najważniejsza jest dla mnie navi. Zastanawiam się jeszcze nad zasięgiem GPS w lesie? MIO chyba też ma tylko moduł GPS nie ma glonassa itp jak to działa w lesie? nie gubi się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem ze smartfonem (LG G4) jako nawigacja z Locus Pro, czasami zgubił sygnał GPS w środku lasu, nigdy na szosie.

Kupiłem Mio 215 HC i niestety nawet na szosie między sporymi drzewami potrafi zgubić sygnał.

Musisz też wiedzieć że żaden Garmin/Wahoo/Mio podczas nawigacji nie mówi gdzie masz skręcić za 100m tylko cośtam zapika i musisz zerknąć na ekran żeby dowiedzieć się o co chodzi.

Ja chyba założę smartfona na kierownicę do nawigowania a Mio zostanie tylko jako rejestrator czujników.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła mi w końcu odpowiedź od suportu Mio w sprawie braku aktualizacji:

Cytat
Thank you very much for your message.
 
To my great regret, I have to say that the Mio Cyclo 315 is an outdated device that is no longer produced or suported by Mio. That is the reason that no more updates are being developed for the Mio Cyclo 315.
 
I hope to have informed you sufficiently and I wish you a very nice day!

 

Thank you for taking the time to contact us.

Kind regards,

Tristan
MiTAC Europe Customer suport Team

Tak że tego sorry ale odradzam w tym momencie produkty Mio bo to olewanie klienta jak nic, przecież ta nawigacja nie jest taka stara a przygotowanie aktualizacji map podejrzewam że dużo nie zajmuje takiej firmie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam Mio Cyclo 210, czyli model stricte nawigacyjny, bez żadnych dodatków. Ogólnie zadowolony jestem ale szału nie ma. Dlaczego zadowolony? Bo udało mi się kupić za około 650 zł, jest dość zgrabne, ma duży czytelny wyświetlacz, na baterii działa 7-8h, można ładować w czasie jazdy i nawigacji. Dlaczego szału nie ma? Mój model wiesz się co ok 4h :D i muszę wtedy wyłączyć i włączyć. Raz ten moment przegapiłem i musiałem dodatkowe dwa km nadrabiać, bo zawiesił się akurat jak miałem skręcać :) Z dokładnością jest spoko, ale czasami zdarza mu się przesunięcie np o 50m w bok i zaczyna piszczeć, że muszę wrócić na szlak. Zdarzało się to na prostym odc na jezdni wzdłuż lasów Tucholskich. Gdyby Garmin miał taką czystą nawigację, bez komputerka rowerowego itp to bym pewnie wybrał Garmina. Szkoda, że eTrexy są dość duże i na akumulatorki AA. A Wahoo ma dość mały ekran :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A to garmin jakiś lepszy jest tylko ze względu na markę?

Ten bryton jest porównywalny z 830 czy wahoo roam. Raczej kwestia gustu i osobistych preferencji.

Na bikeinn garmin 830 1475,99, bryton 1235,49, to jest prawie 20% różnicy a nie ta sama cena

E: Używam garmina żeby nie było, że jestem jakimś hejterem czy coś ale bez jaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...