Skocz do zawartości

[suport] Sens ulepszania kwadratu na Octalink/HTII


MikeSkywalker

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Dokumosa napisał:

Wazne zeby dobrze uszczelnić smarem połączebie osi korby z plastikowymi adapterami łożysk. Nie zdarzyło się żeby łożyska zardzewiały po takiej operacji.

Smarujesz oś czy dorzucasz coś na łożyska? 

I faktycznie BB52 jest rozbieralny? Trochę ich w życiu wymieniłem ale zawsze myślałem że to jednorazówka a ewentualna wymiana łożysk wiąże się kombinacjami. 

@skom25 piszesz o Accent BB-EX? Co do HTII zgadza się, ale nigdy nie taplałem zewnętrznego suportu cały rok. Ale tak teraz myślę że sama konstrukcja korby trochę go chroni od wody itepe - więc np. MT800 jak jest lepiej uszczelniony może być dobrym wyborem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MikeSkywalker miałem obydwa modele Accenta. Ten tańszy i droższy, w obydwu to samo.

Jak możesz dorzucić 30 zł, to polecam suport Deore XT/ Ultegra zamiast tego podstawowego.

Ja przy montażu smaruję wszystko cienką warstwą smaru, a potem czyszczę nadmiar. Kiedyś, jak każda nowość, HT2 miało kiepską opinię. Aktualnie mam już 3 czy 4 korbę HT2 i problemów nie ma.

Dodatkowo według mnie Shimano ma najlepszy sposób montażu, z relatywnie niskim momentem dokręcania ramienia korby. W przypadku SRAM ( inni producenci mają podobnie) ramię korby dokręca się z siłą około 50 Nm, trzeba dodatkowo regulować luz itd. Polecam użyć klucz dynamometryczny, a daje sobie rękę uciąć że jeżeli zajrzysz do korby raz na rok, to zupełnie nie będziesz miał problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to prawda, stąd też w ogóle podstawa do rozważań nt. zmiany. Odkąd dorobiłem się klucza do suportu na grzechotkę cały serwis to już w ogóle bajka. 

I cóż - w jednym rowerze zostawię kwadrat, w drugim sprawdzę Deore XT - ale to pewnie dopiero po kolejnej zimie (o ile w ogóle wystąpi) będę wiedział czy coś jest lepsze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bb52 jest rozbieralny jak najbardziej. Oryginalne łożyska są do kupienia u kitajców w cenie 4-5zł/szt. Suport jest IMHO lepiej uszxzelniony niż accenty dodatkowo daje smar na oś korby od strony napędu, zgadzam korbę po czym smaruję wymagającą cześć osi po stronie przeciwnapędowej i dopiero zakładam lewe ramie. Bardzo delikatnie skręcam tą plastikową śdubę kasującą luz, wręcz po skasowaniu luzu ja trochę odkręcam.

Co do mt800 (XT) i innych Shimano na "mały " klucz to tam łożyska są kompletnie nietypowe ale faktem jest, że te suportu żyją dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MikeSkywalker napisał:

w drugim sprawdzę Deore XT

Jeżeli nie chcesz zrzucać masy roweru, to ja bym XT nie brał. Różnicy w sztywności nie zauważysz, bo konstrukcja dla wszystkich jest taka sama. Po prostu im wyżej, tym lżej ( np puste ramiona). Nawet jeżeli chcesz napęd 1x, to taniej będzie wziąć coś niższej grupy, sprzedać blat i kupić NW. Bardzo długo zastanawiałem się nad XT u siebie, ale doszedłem do wniosku że nie ma kompletnie sensu, mimo że ja gramy liczyłem.

No chyba że chcesz XT bo reszta też jest XT, wtedy nie ma dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Dokumosa napisał:

Co do mt800 (XT) i innych Shimano na "mały " klucz to tam łożyska są kompletnie nietypowe ale faktem jest, że te suportu żyją dłużej.

A ile to się ludzie nagadali, że to nie ma prawa działać i na pewno będzie gorsze niż stare suporty z większymi miskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Dokumosa napisał:

Bb52 jest rozbieralny jak najbardziej. Oryginalne łożyska są do kupienia u kitajców w cenie 4-5zł/szt. Suport jest IMHO lepiej uszxzelniony niż accenty

Bez porównania lepiej : ) Co zresztą daje nieco wyższe opory - to tak dla porządku :)

Teraz, MikeSkywalker napisał:

Miałem na myśli suport XT, MT800 ;)

Jasne. Tylko do niego potrzeba przejściówki do klucza - zresztą jest dołączana. I - o ile pamiętam - łożysk już się tak łatwo nie wymienia. Wziąłbym stary, dobry i tani BB52.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli porównujemy suporty i korby ( kwadrat, octalink ht2 ) to musimy brać pod uwagę konkretne modele bo różnice będą znaczne. Są tanie kwadraty gdzie oś jest długa i ze zwykłej stali, są kwadraty gdzie oś jest krótka i ze stali cr-mo ( a nawet tytan ). Pomijam kwestie uszczelnienia czy jakości łożyskowania bo to odrębny temat.  Dobrych korb na kwadrat czy octalink ( nowych ) już nie ma to fakt ( albo jakieś niedobitki się trafiają ze średniej półki ). Ale jest masa używanych w bdb stanie do kupienia. Dobra korba na kwadrat z suportem waży niewiele więcej od dobrej korby ht2 ( powinno się mówić raczej 2piece )  z suportem. A przy odrobinie wysiłku finansowego może ważyć mniej.

Po prostu trzeba porównywać konkretną korbę z konkretnym suportem do innej konkretnej. ( wtedy można porównać też ceny ) Korby to nie tylko kwestia osi ale i materiału ramion z których są wykonane. Druga sprawa, że najmniej sztywna w tym elemencie jest rama, która pracuje na boki podczas pedałowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wkg napisał:

I - o ile pamiętam - łożysk już się tak łatwo nie wymienia.

To już bardziej z ciekawości, ile będzie w stanie wytrzymać całorocznej jazdy. 

21 minut temu, SoloTM napisał:

Są tanie kwadraty gdzie oś jest długa i ze zwykłej stali, są kwadraty gdzie oś jest krótka i ze stali cr-mo ( a nawet tytan )

A jaki jest najlepszy? BB-UN55? Rzadko się go montuje, ludzie zwykle biorą tańsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MikeSkywalker napisał:

A jaki jest najlepszy? BB-UN55? Rzadko się go montuje, ludzie zwykle biorą tańsze. 

Ten jest bdb i można dostać nowy. Lepsze są ( trzeba polować ) na używany w bdb stanie un71/72/73,  ( nowy się trafia, ale wołają za niego chore pieniądze i rzadko trafia się z najbardziej pożądanych 68/110,5/113 mm ) są też bb-un90 ( jeszcze trudniej jak o un71-73 ). Z nowych najlepszym i tanim dość rozwiązaniem, jest neco b920 hal .

https://www.necoparts.com/en/product/Cartridge-Cotterless-B.B.-Sets/B920HAL(B920HBAL).html

Można upolować nowy za 30 kilka pln.

Na ali widziałem ten  :

https://www.necoparts.com/en/product/Cartridge-Cotterless-B.B.-Sets/B940(B940E).html

lub ten ( nie pamiętam już )

https://www.necoparts.com/en/product/Cartridge-Cotterless-B.B.-Sets/B940CT.html

A jak ktoś chce zaszaleć z wagą ( dobra korba 44/32/22 waży 700 gr ) to może kupic suport o wadze 137 gr ( 110 mm oś )  :

https://pl.aliexpress.com/item/33042284271.html?spm=a2g0o.detail.1000014.45.5c0d38f5U5tQra&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.128125.0&scm_id=1007.13338.128125.0&scm-url=1007.13338.128125.0&pvid=09cd13ac-34b1-45ff-ac6f-96980957f949

Wtedy mamy korbę z suportem o wadze 840 gr ( około - bo może być mniej, może ciut więcej zalezy od modelu korby ) a jak zrobić z tej krby 1x to po odjęciu blatu 44 i 22 waga spadnie o około 110-130 gr dodatkowo.  Czyli korba 1 x z suportem o wadze 700 gr. To praktycznie waga xtr. ( fc-m9000 )

Taka fc-m590 ( 44/32/22 ) z suportem waży 1000 gr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, skom25 napisał:

To już problem z Twoim kluczem, a nie adapterem. Do klucza Shimano pasuje idealnie, wsuwa się z minimalnym oporem i pewnie trzyma na miejscu.

I co z tego wynika ? Rzucimy się kupować klucze Shimano i powyrzucamy to co mamy bo to problem z "Twoim kluczem"? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko potwierdzę że słabe są te plastikowe adaptery, w kluczu Shimano się obrabiają - ale i klucz nie jest pierwszej świeżości bo swoje przykręcił w życiu, więc może tu jest problem. 

Z ciekawości spróbuję jak się dogadają z kluczem nasadką i Bitula bo te mam w domowym warsztacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, wkg napisał:

I co z tego wynika ? Rzucimy się kupować klucze Shimano i powyrzucamy to co mamy bo to problem z "Twoim kluczem"? :/

No nie wiem. Jeżeli adapter Shimano pasuje do klucza Shimano, a nie klucza innego producenta to gdzie leży problem? Shimano ma się dostosować do wszystkich producentów którzy klepią takie klucze? Z jakiej racji?

Masz samochód, dokupujesz dywaniki poza ASO. Okazuje się że dziurki pod zatrzaski nie pasują do tych w samochodzie. Kto odwalił lipę? Bo według Twojej logiki producent samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej słusznej logiki nie powinniśmy kupować tych wydumek bo działa to na producenta niewychowawczo, demoralizująco. Odstawia lipę by zmusić nas do kupowania badziewia w którym trudniej zmienić łożyska. Dokładnie tak samo z I-Specami. Jedno badziewie do kolejnej inkarnacji nigdy nie pasuje. 

I tak - zmieniając standard powinien się dostosować do tego, co ludzie kupili, mają i używają :) 

Nie zmóżdżaj się za bardzo nad moją logiką - szkoda twojego czasu - tylko pamiętaj, że doradzamy tu sobie wzajemnie a nie producentowi. Ten już ma specjalne służby które kombinują jak nas dymać - spokojnie, dadzą sobie radę :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczepie się bo blisko tematu, a nie chce śmiecić. A czy warto kupić lepszą korbe na kwadrat, np zamiast jakiegoś altusa za 70zł acere za 200zł,(obie są na kwadrat) Na ile to sztywniejsze i trwalsze.:033: Mam korbke jakiegoś altusa i przydałoby się go zmienić bo się zużył po 20k przebiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acery za 200 pln to nie ma, nawet alivio mozna kupić za 130-150 pln, ale jak już to szukać w bdb stanie fc-m570, fc-m750 ( z korb na kwadrat i 44/32/22 - tu musi być inna przerzutka przednia niż dla korb  42/32/22 ) lub  - jeśli 42/32/22 coś takiego :

https://www.olx.pl/oferta/korba-nexave-CID767-IDDpCCt.html

( długość osi suportu 117-5-118 mm - max 122,5 ) A Ty masz pewnie suport o dł. 122,5.

lub szukać innej używanej typu fc-mc40, fc-m569, fc-m739 byle w wersjach na 4 śruby. ( dla nich suport 107-113 mm ) najlepiej 110 - 110,5 mm.

Albo jakiś inny wynalazek z wyższych grup jak się trafi. ( ale najlepiej na 4 śruby - chodzi o dostępność koronek później )

 

/edit

Ale większość powie, że nie ma sensu i żebyś sobie kupił fc-mt300 z suportem za 200 pln  - 44/32/22  ( pamiętac o przedniej przerzutce jeśli masz 42/32/22 - stara przerzutka od 42/32/22 może zostać jeśli kupisz korbę 40/30/22) lub od razu Cię rzucą wyżej.

/edit 2

Jeśli nie robisz rocznie powyżej 3-5 tyś km. To możesz spokojnie wziąć takie coś :

https://www.olx.pl/oferta/shimano-stx-fc-mc30-korby-170-mm-plus-wklad-suportu-super-stan-CID767-IDDIDsX.html#16584dda13

To jest dużo lepsze od nowych korb na kwadrat za 100 pln.

albo to - fc-mc40 : ( bdb dobra cena i stan - ale suport 110,5 mm musi być  )

https://www.olx.pl/oferta/korba-mechanizm-korbowy-shiamano-stx-rc-42-32-22-sroby-175-mm-CID767-IDCQ8nf.html#10cccaaaa1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Suport MT800 zainstalowany, wkładka do klucza Bike Hand (tego na grzechotkę) pasuje idealnie.

Pewnie dopiero po roku czy dwóch (albo po kolejnej zimie) będzie wiadomo jak się sprawdzi. 

Myślałem nad przełożeniem jednej podkładki na lewą stronę żeby poprawić nieco linię łańcucha ale z tego co widzę (nigdy wcześniej tego nie sprawdzałem) to i tak prawa korba jest bliżej ramy niż lewa, więc nie ma sensu jeszcze tego pogłębiać.

Linia łańcucha jest i tak całkiem przyzwoita a ponieważ to singlesped z napinaczem to będzie śmigać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...