Skocz do zawartości

[Litwa, Łotwa Estonia] lato 2020


Rekomendowane odpowiedzi

 

Cześć

Planuję dwutygodniową wyprawę szlakiem Eurovelo 10, wzdłuż Bałtyku zaczynając od Kaliningradu- Tallin lub Tallin - Kaliningrad - jest to moja pierwsza wyprawa poza Polskę stąd pytanie do znawców, czy lepiej zacząć od Kaliningradu czy z Talina? Pytam w kontekście wiejących wiatrów, chodzi o to żeby nie jechać zbytnio pod wiatr.

z góry dziękuję za podpowiedzi.

Oczywiście jeśli ktoś byłby chętny na wyprawę to zapraszam. Jestem jeszcze w fazie planowania, wyjazd około 11 lipca z Warszawy na dwa tygodnie, na razie ilość uczestników dwoje, spanie w hostelach/hotelach/agroturystykach (nie biorę namiotu), dzienne odcinki około 100 km.

Pozdrawiam,

Ela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jechalem tym szlakiem, raz z Klajpedy do Greifswaldu, a trzy lata pozniej z Klajpedy do St. Petersburga. Osobiscie nie widzialem ( nie odczuwalem) wielkiej roznicy - bo inaczej bym sobie to zapamietal :D. Czytalem ale na innym forum, ze lepiej jest ponoc jechac na wschod tzn. do Tallina. Tak ponoc mowi statystyka. Nie wiem tylko , czy w "dzisiejszych czasach" , przy takich zmianach klimatycznych mozna jeszcze polegac na statystyce. Odnosnie noclegow, to ja mialem juz wczesniej zarezerwowane hotele , co w znacznym stopniu poprawia komfort jazdy - nie trzeba martwic sie o nocleg. Bardzo milo wspominam ta podroz, gdyz mielismy ( grupa 5 osob) super pogode i to w znacznym stopniu decyduje o nastrojach i wspomnieniach z takich wypraw. W tym roku bedziemy rowniez w Estonii ( pierwsza polowa lipca) , ale tym razem odwiedzimy Saareme  i Hiiume.

Powodzenia

Paul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, bardzo dziękuję za odpowiedź. Ja tez wole zarezerwowac sobie noclegi wczesniej (mam wtedy większą motywację do jazdy ). Jeszcze moze podpytam, mieliście jakieś mapy tego szlaku, aplikacje czy jest w miarę dobrze oznaczony? Ostatnie kilka lat jeździłam po Green velo i spodziewam się że wszystkie szlaki są tak oznaczone .

Również powodzenia na wyprawie. 

Pozdrawiam Ela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             No coz, z tymi oznaczeniami tras to bywa roznie. Jadac przez miejscowosci lub bardziej ruchliwe drogi mozna sobie oczy wypatrzec i nic . Osobiscie to proponuje jakas nawigacje ( ja mam GARMINA 600 ) ktory sie b.dobrze sprawdza. Mozna wczesniej sobie dokladnie zaplanowac trase, a pozniej tylko jechac po sladzie. Prawie wszystkie drogi mozna sobie obejzec co do nawierzchni przez Street View co w znacznym stopniu ulatwia planowanie. Mapy so rowniez OK , ale maja jedna wade , nie pokazuja nam gdzie sie aktualnie znajdujemy i bedac na jakims odludziu zaczyna sie szukanie. Rowniez wyjazdy z duzych miast sa czesto problematyczne ( chyba , ze dysponujemy b.dokladnymi mapami ). Oczywiscie moge Ci podeslac moja trase, ale najpierw musze wydedukowac jak to sie robi :D.

Pozdrawiam                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Paul

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobuje z pierwszym etapem - Klajpeda / Lipaja. Dystans 109 km. Jezeli ten zalacznik jest OK tzn ze zrobilem to dobrze, a jezeli nie , to moze mi ktos z forum pomoze, gdyz do tej pory to jeszcze czegos takiego nie robilem.

2017-07-09 09_11_48 Automatisch.gpx

Edytowane przez Paul1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W 2012 roku zrobiłem podobną trasę. Jechaliśmy z południa na północ i z tego co się orientuję w tym okresie częściej w tym kierunku wieje. O ile pamiętam to wiatr nam bardziej sprzyjał niż nie sprzyjał choć pedałować tak i tak trzeba było ;-)

Nie jechaliśmy stricte po trasie R10, z racji ograniczonego czasu odcinek Kłajpeda - Ryga zrobiliśmy na szago przez Płungiany, Możejki i Jegławę. Z perspektywy czasu trochę żałuję że nie było to wzdłuż morza przez Lipawę i Windawę, ale z czegoś trzeba było zrezygnować.

Zatem jechaliśmy z Trójmiasta do Tallina przez Kaliningrad, Kłajpedę, Możejki, Jegławę, Rygę, Parnawę, wyspy Muhu, Saaremaa, Hiiumaa, Haapsalu, Paldiski, a potem promem z Tallina do Helsinek. W tamtym czasie prom Helsinki - Gdynia zabierał pasażeró, terach chyba już tego nie robu. Zdaje się że z Turku można polecieć do Gdańska, albo jeszcze ciekawszy warant przez Wysyp Alandzkie i Sztokholm do Nynashamn skąd odpływają promy do Gdańska, ale to wydłużyłoby Wam wycieczkę. Tym niemniej Wyspy Alandzie to fajna opcja dla rowerzystów.

Ja podróżuję z namiotem bo daje mi to większe poczucie swobody i wolności, nie muszę aż tak dokładnie planować noclegów choć często i tak trasę dzielę tak, aby dzień kończyć gdzieś w okolicach pola kempingowego. Jeśli się nie uda to zawsze można kimnąć się gdzieś na dziko i choć faktycznie czasami bywa to stresujące to fajnie się to potem wspomina.

Apropo, w Obwodzie Kaliningradzkim splaiśmy na dziko w Zielonogradsku na terenie strzeżonego parkingu, choć to chyba zbyt szumnie powiedziane. Fakt na wjeździe był szlaban, ochroniarza nie było, na parkingu zero samochodów a trawa po kolana. Uznaliśmy że nieczynny. Generalnie wszystko było ok, aż do rana gdy zajechał gość Wołgą (na szczęście nie czarną;)). Ogółem sprawa rozeszła się po kościach choć na wstępnie usłyszeliśmy coś o wtargnięciu na teren który on ochrania. Generalnie ludzie są tam spoko, na poziomie szarego człowieka nie było żadnych problemów i nic nieprzyjemnego nas tam nie spotkało. Inna sprawa, że widok człowieka na rowerze objuczonym sakwami raczej skłania do oferowania pomocy niż sprawiania mu problemów. zdarzało się że ludzie sami podchodzili by wskazać drogę, jak siedzieliśmy nad mapą.

Ze spaniem na dziko to też zależy dokąd się jedzie, w Skandynawii formalnie nie ma z tym problemu. Noclegi w konkretnych miejscach, zarezerwowane z wyprzedzeniem wymagają dość precyzyjnego planowania i dużego reżimu w trakcie pokonywania trasy.

Jeśli chodzi o oznakowanie R10 to szału bym nie oczekiwał. To długa trasa przez kilka krajów i chyba brakuje jakiegoś koordynatora, który zapanowałby nad oznakowaniem. To nie jest tak, jak w przypadku nowego, otwartego z pompą szlaku rowerowego, jak Green Velo. W zeszłymm roku zrobiłem trasę z Karlskrony do Sztokholmu w zamyśle wzdłuż R10, ale nawet tam nie specjalnie widziałem oznakowanie. Gdzie jak gdzie, ale w Szwecji takich rzeczy należałoby oczekiwać w pierwszej kolejności. Jak chcesz fajną i dobrze oznakowaną trasę to polecam Kattegatleden (https://kattegattleden.se/en/) z Helsingborga do Goteborga, tam można jechać bez map i nawigacji.

Na R10 to jak napisał Paul1 raczej Garmin lub Google Maps. To Unia Europejska więc z Internetem i kosztami nie ma już takich problemów jak kiedyś, gdy trzeba było zajeżdżać do McDonalds na darmowe WiFi. W wersji Eko możesz wyznaczyć trasę, wyłączyć Internet i ewentualnie włączyć go ponownie jak się zgubisz by wyznaczyć nową trasę. Google Maps nie pokaże Ci jednak trasy dokładnie po R10. Jeśli ma być dokładnie po R10 to faktycznie najlepiej gpx. Plik gpx możesz otworzyć np w Locus Map.

Co ciekawego na trasie do Tallina:

1. Kurońskaja Kosa - czyli mierzeja kurońska, jeden z najlepszych odcinków na trasie, prowadzi mierzeją od Zielonogradska do Kłajpedy. Po stronie Rosyjskiej surowo, jak to w parku krajobrazowym. Warto się od czasu do czasu zatrzymać i zobaczyć wydmy. Po stronie litewskiej fajna trasa rowerowa od samej granicy do Kłajpedy. Tutaj na pewno warto zajechać do Nidy, zaraz po przekroczeniu granicy.

2. Jegława - dawna stolica Łotwy, jest trochę zabytków choć to Wam chyba nie będzie po drodze.

3. Ryga - to oczywiste, a jak ktoś lubi to oprócz standardowych zabytków jest bogato wyposażone muzeum motoryzacji oraz  muzeum etnograficzne. Koło Rygi jest też były obóz koncentracyjny w Salaspils.

4. Parnawa - fajne miasteczko turystyczne

5. Saaremaa - tutaj przede wszystkim Kuressaare i Panga Cliff

6. Haapsalu - fajny zamek

7. Paldiski - tu miała być dawna baza atomowych okrętów podwodnych, ale jakoś nie znaleźliśmy, ale są ładne klify

8. Tallin - to oczywiste, a z ciekawostek zwiedzanie byłego więzienia https://patareiprison.org/en/visit/. Na wschód od Tallina jest Lahemaa Park, ale tam już nie dojechaliśmy bo to kawałek drogi jednak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2020 o 16:17, Paul1 napisał:

Jezeli ten zalacznik jest OK tzn ze zrobilem to dobrze, a jezeli nie , to moze mi ktos z forum pomoze, gdyz do tej pory to jeszcze czegos takiego nie robilem.

Załącznik jest OK :thumbsup:

W dniu 26.01.2020 o 17:58, elapw napisał:

Na razie się nie otwiera, ale może nie mam czegoś zainstalowanego na telefonie, zapytam madrzejszych ode mnie w kwestiach smartfonów.

Najprostsza metoda to usiąść do komputera, ściągnąć plik Paula na dysk, następnie wejść na stronę https://brouter.de/brouter-web i przez ten serwis wczytać plik.

Bonusem strony brouter.de jest możliwość wyświetlenia wielu szlaków rowerowych, w tym planowanego przez ciebie EV10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...