Skocz do zawartości

[Korba] Wymiana Shimano Altus FC-M311 na Alivio?


mick86

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Witam wszystkich, mam pytanie przymierzam się do wymiany Korby w rowerze wraz z Kasetą, łańcuchem. I mam pytanie czy jest możliwość wymiany Korby Shimano Altus FC-M311 na SHIMANO Alivio FC-T4010 albo FC-M4000? Bo jak widzę Alivio są dedykowane do 9 stopniowej kasety, a ja posiadam 8 stopniową i nie bardzo chciałbym wymieniać kasety i manetek. 

Poniżej podaje specyfikacje napędu który posiadam:

PRZERZUTKA PRZÓD - SHIMANO ALIVIO FD-M412 
PRZERZUTKA TYŁ - SHIMANO ALIVIO RD-M430
SUPORT - NECO na łożyskach maszynowych
PIASTY - SHIMANO kasetowe na łożyskach, uszczelniane, montowane na szybko-zamykacze
KASETA - SHIMANO ALIVIO CS-HG41 8rzędowa
ŁAŃCUCH - Z grupy SHIMANO ALIVIO HG-40
KLAMKOMANETKI - SHIMANO ACERA ASTM360
KORBA -SHIMANO FC-M311 z ramionami o długości 175mm
RAMA - KANDS aluminiowa HYDROFORMING TUBE AL6061  21" CALI

Jeśli chodzi o łańcuch i kasetę to bez problemu dostane identyczną

Będę bardzo wdzięczny za pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz montować korbę 9 rzędową, bo jej nie obchodzi co masz z tyłu.

Jest tylko jedno "ale", a konkretnie przednia przerzutka. Chodzi o to, żeby nowa korba nie miała jakoś drastycznie innych blatów niż stara, bo przerzutka może się buntować. Jeśli obecnie masz 42/32/22, a zmieniasz na 40/30/22 to pewnie nic się nie stanie, ale możesz doprecyzować swoje plany.

Suport wspomniany wyżej też jest istotny, ale tez zwykle wymienia się razem z korbą zwyczajnie, a pasował do ramy będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki Suport polecasz czy ewentualnie mogę zostać przy starym czy to nie jest octalink bo nazwa nic mi nie mówi, no i przede wszystkim którą korbę lepiej zakupić SHIMANO Alivio FC-T4010 albo FC-M4000?

I jeszcze jedna rzecz łańcuch który posiadam to HG-40 a na stronie sklepu z korbą

https://www.centrumrowerowe.pl/mechanizm-korbowy-shimano-alivio-fc-m4000-pd1193/?v_Id=71312

widzę że powinien być łańcuch HG z linii 50 mm, to znaczy że model HG-40 będzie niekompatybilny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HG40 będzie kompatybilny, ale nie kupuj go, bo to jest po prostu dziadostwo. Taki KMC X8.73 jest ciut droższy, a o niebo lepszy -  żywotniejszy, bo mnie się wyciąga.

Korba FC-T4010 nie podejdzie Ci do przedniej przerzutki już nie mówiąc o tym, że drastycznie utwardziłaby Ci przełożenia (ma znacznie większe zębatki). Do korby M4000 idzie suport octalink 118 mm długości i nie może zostać stary, bo obecnie masz na kwadrat, a to zupełnie inny typ. Suporty Shimano są ok.

Pozostaje jeszcze kwestia wymiany, bo jeśli nie idziesz z tym do serwisu to potrzebujesz kilku kluczy: do. kasety, do suportu, ściągacz do korb i skuwacz łańcucha.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, chciałbym dobrać jak najbardziej optymalnie :) 

Znalazłem taki Suport

https://www.centrumrowerowe.pl/wklad-suportu-shimano-bb-es300-pd1639/   

Ten będzie ok? 

i łańcuch taki

https://www.centrumrowerowe.pl/lancuch-kmc-x8-silver-grey-pd13925/?v_Id=129732

 

oraz Kaseta brać ten sam model czy coś lepszego?

https://www.centrumrowerowe.pl/kaseta-shimano-alivio-cs-hg51-pd16041/?v_Id=36133

 

Jeśli chodzi o wymianę to mam możliwość pożyczenia kluczy, ale nie wiem czy nie pójdę do serwisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na zębatce i na pierwszy biegu od góry mam 2W-32T MB, a na drugim 28T MC, więc zapewne mam zakres 11-32 jeśli chodzi o biegi na podjazdach nie zauważyłem problemu z brakiem biegu. Myślę że zostanę przy tym zakresie Alivio CS-HG51 / 11-32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 23.01.2020 o 15:33, mick86 napisał:

Dzięki za odpowiedź, chciałbym dobrać jak najbardziej optymalnie :) 

Nie ma czegoś takiego jak "najbardziej optymalnie". Tak samo jak nie ma "najbardziej najlepiej". Jest optymalnie, czyli najlepiej, albo nieoptymalnie. To się nie stopniuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...