Skocz do zawartości

[komputer] Garmin Edge 530 - czy na pewno?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu pierwszego komputera rowerowego. Jako, że tych nie rozdają za darmo to chciałbym kupić coś co posłuży jakiś czas. Po researchu jestem raczej zdecydowany na Garmin Edge 530, natomiast chciałbym swój wybór jeszcze skonsultować:

Zależy mi na:
1. Dobra kompatybilność z czujnikami Bluetooth jak i ANT+ (najlepiej różnymi, różnych producentów)
2. Jazda po zaplanowanej wcześniej, na komputerze trasie. Idealnie w oficjalnej aplikacji desktopowej lub przeglądarkowej (jak np: https://connect.garmin.com/modern/courses )
3. Ćwiczenia, interwały, ftp-y, sst-y i różne takie - idealnie także samemu definiowalne
4. Sensowny czas na baterii, nie zależy mi na 15 godzinach jazdy, ale z czujnikami i podświetleniem chciałbym aby bateria nie miała problemu z 6 godzinami

Mniej ważne, ale miło widziane:
5. Informacja o POI-ach na trasie - kawa, stacja benzynowa i dodatkowa dętka
6. Nawigacja do punktu (może być wcześniej zdefiniowany np. "Dom", lub definiowany w komputerku rowerowym, np. powrót do samochodu inną trasą?)

Rejonizacja map:
7. Tutaj jestem zielony. Widziałem, że Garmin ma mapy na EU, jak i regionalne, np. UK + FR. Jakie oryginalne mapy będę mieć wbudowane kupując komputer w PL? Jakie kupując w UK?
8. I drugie, szersze rejonowo pytanie - czy na komputerku kupionym w PL będę mógł korzystać z oryginalnych map w Japonii? Czy pozostaje dokupienie nowego kontynentu/rejonu od Garmina lub darmowe mapy?

Podsumowanie:
9. A może to wszystko bez problemu da mi 520 Plus? Lub Wahoo Bolt? Czemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria x30 Garmina jest sporym krokiem do przodu w porównaniu z poprzednimi seriami. Sam miałem Edga 1000 i przez wiele denerwujących bugów przeszedłem na Wahoo. Po kilku miesiącach wróciłem do Garmina i kupiłem Edga 830. Póki co jestem zadowolony. Bateria u mnie trzyma ponad 20 godzin. Wahoo Elemnt przy tym samym sposobie użytkowania trzymał niewiele ponad 10. Być może trafiłem na wyjątkowo słaby egzemplarz Wahoo i wyjątkowo dobry Garmina. Jeżeli będziesz często używał map, to Wahoo ma moim zdaniem jedną denerwującą cechę. Nie można przesunąć mapy na ekranie. Żeby zobaczyć co znajduje się na obszarze poza ekranem musisz zmniejszyć skalę, co oczywiście oznacza utratę szczegółów. Mapy Japonii raczej nie uświadczysz w standardowym zestawie. To znaczy jakaś tam mapa jest, ale mało szczegółowa. Dokładna mapa pokrywa obszar Europy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, w taki sam właśnie sposób, myśląc "jak kupuję to niech posłuży trochę czasu" zrezygnowałem z 520stki Plus. To jeszcze inne pytanie - między Edge 530 a Edge 830 nie ma ogromnej różnicy cenowej - myślisz, że warto dopłacić? Warto porzucić przyciski dla interfejsu dotykowego? A może coś innego Cię przekonało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2020 o 16:57, arturooo3 napisał:

1. Dobra kompatybilność z czujnikami Bluetooth jak i ANT+ (najlepiej różnymi, różnych producentów)

Mój Edge 530 gada z decathlonowym czujnikiem pulsu bez problemu.

W dniu 18.01.2020 o 16:57, arturooo3 napisał:

2. Jazda po zaplanowanej wcześniej, na komputerze trasie. Idealnie w oficjalnej aplikacji desktopowej lub przeglądarkowej (jak np: https://connect.garmin.com/modern/courses )

No to nie ma o co pytać - narzędzie garmina będzie na garminie. Sam używam Stravy i importuję przez Strava Routes. 

W dniu 18.01.2020 o 16:57, arturooo3 napisał:

3. Ćwiczenia, interwały, ftp-y, sst-y i różne takie - idealnie także samemu definiowalne

Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem ;)

W dniu 18.01.2020 o 16:57, arturooo3 napisał:

4. Sensowny czas na baterii, nie zależy mi na 15 godzinach jazdy, ale z czujnikami i podświetleniem chciałbym aby bateria nie miała problemu z 6 godzinami

Mój Edge 530 prawdopodobnie trzyma około 30h - jazda z czujnikami, bez podświetlenia, zapis 1s. To jest tak długi czas, że nawet nie udało mi się dokładnie policzyć.

W dniu 18.01.2020 o 16:57, arturooo3 napisał:

5. Informacja o POI-ach na trasie - kawa, stacja benzynowa i dodatkowa dętka

Na Edge 530 chyba nie ma. Albo nie ma tylko wyszukiwania? W 830 chyba jest.

W dniu 18.01.2020 o 16:57, arturooo3 napisał:

6. Nawigacja do punktu (może być wcześniej zdefiniowany np. "Dom", lub definiowany w komputerku rowerowym, np. powrót do samochodu inną trasą?)

Jest. Powrót do początku - tą samą trasą lub najkrótszą trasą. Możliwa jest rekalkulacja, jeśli zboczysz z kursu.

W dniu 18.01.2020 o 16:57, arturooo3 napisał:

7. Tutaj jestem zielony. Widziałem, że Garmin ma mapy na EU, jak i regionalne, np. UK + FR. Jakie oryginalne mapy będę mieć wbudowane kupując komputer w PL? Jakie kupując w UK?

W Europie dostajesz mapę Europy. Japonię możesz dokupić i wtedy masz dane do nawigacji w tej mapie lub możesz ściągnąć, ale wtedy ponoć nie działa wyznaczanie tras. To właściwie jest odp. na pkt 8.

W dniu 18.01.2020 o 16:57, arturooo3 napisał:

9. A może to wszystko bez problemu da mi 520 Plus? Lub Wahoo Bolt? Czemu?

Na pewno nie 520 Plus. To powolne urządzenie o za małej mocy obliczeniowej do poprawnej obsługi map i nawigacji. Do tego gorszy ekran i znacznie słabsza bateria. Bez sensu. Bolta nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcinusz napisał:

Na Edge 530 chyba nie ma. Albo nie ma tylko wyszukiwania? W 830 chyba jest.

 

15 godzin temu, arek_wro napisał:

Co kto lubi. Ekran dotykowy ma swoje zalety i wady. Ja go chciałem, chociaż teraz jeżdżąc zimą w grubych rękawicach nie zawsze reaguje na dotyk. Może to też kwestia naklejonej folii ochronnej. Bez rękawic jest ok. 

arek_wro, jesteś w stanie jeszcze potwierdzić czy w Edge 830 są POI-e? Na trasie, bądź można zapauzować i wybrać coś w stylu "szukaj najbliższej kawy"? Kawa ważna sprawa.. ;)

EDIT: właśnie znalazłem, że w 830 jest opcja wyszukiwania POI-ów "around you"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

1) Używam chyba z 10 różnych czujników i wszystko działa bez problemu, chinczyki, Garminy, trenażery ;p

2, 3) Wszystko jest.

4) U mnie trzyma jakieś 12-14h z podświetleniem, czujnikami, nawigacją.

5) POI i wyszukiwarki nie ma, możesz sobie dodać POI na zaplanowanej trasie - oznaczyć bufet na wyścigu czy coś takiego.

6) Tak jak kolega wyżej pisze, do tego przeglądając mapę możesz wybrać punkt i z tego co widzę w instrukcji można wcześniej zdefiniować jakieś punkty, ale nie korzystałem z tego: https://www8.garmin.com/manuals/webhelp/edge530/EN-US/GUID-BC41609D-1AA5-456F-BE74-71101630D704.html

7,8) Tego nie wiem, natomiast bawiłem się darmowymi mapami, ich wgranie jest proste i działają :p

9) Bolta miałem ponad rok, zmieniłem na 530 i nigdy bym nie wrócił, to jest zupełnie inny poziom, inne funkcje. Wahoo to bardzo prosty sprzęt, który wyjmujesz i działa, Garmin ma sporo więcej funkcji, co czyni go nieco mniej intuicyjnym, ale szybko można przywyknąć. Jeżeli masz budżet na 530 i poważnie go rozważasz to raczej nie warto patrzeć na cokolwiek innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wiadomo, że 530 to następca 520 i 520 Plusa. Natomiast z racji chęci zakupu na dłuższy czas (mam nadzieję, że po 3 latach jeszcze bateria ma szanse trochę trzymać) nie chcę się bawić w poprzednią epokę, wolę to samo co było oraz jeszcze więcej oraz jeszcze szybciej ;)

Ewentualnie rozważam jeszcze 830stkę, ale już kawę/stację znajdę w razie nagłej potrzeby na telefonie, a dotykowy ekran nie jest mi koniecznie potrzebny, więc na ten moment Garmin Edge 530 wygrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie aż tyle. Sam komputerek kupowałem w przedsprzedaży w maju w angielskim sklepie z rabatem płacąc poniżej 1100 zł. Nie wiem jak teraz ceny, ale wydaje się, że aż tyle nie da się oszczędzić.

A  nawet jeśli się da, to wciąż 520 plus jest kiepską alternatywą. Miałem 520 bez plusa. Trzymał 13 - 13,5 godziny jak był nowy. Gdy miał 2,5 roku - 10h było już nieosiągalne. W niskich temperaturach jeszcze gorzej. Zacząłem wozić powerbank i ładować w przerwie obiadowej. Kolega z ponad 3 letnim edge 820 powerbank ma już na stałe przypięty do kierownicy i ładuje w czasie jazdy... Porażka.

Do tego powolne działanie nawigacji (problem z dużymi plikami, powolna obsługa mapy) i mniejszy ekran.

Jeśli degradacja baterii w 530 będzie podobna, to i tak po 3 latach powinien bez problemu wytrzymać cały dzień jazdy. Obecnie mogę ładować raz na tydzień i wystarcza z dużym zapasem (chyba że mam urlop). Z 520 nie miałem takiego komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie no, 400zł można oszczędzić jeśli kupi się 520 plus w promocji, na BF na Amazonie wychodziło poniżej 700zł. Teraz kod DCRainmakera na clevertraining już nie działa  i może być ciężko wyrwać 530 w tej cenie :(

Jeśli cenisz sobie komfort użytkowania to kupuj 530, do tego masz troszkę dodatkowych funkcji jak np. Climb Pro, które są całkiem fajne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wrzucanie linków do sklepów nie jest przeciw regulaminowi forum, więc w razie czego proszę o reprymendę :P

W Bikester jest obecnie za 1220zł: https://www.bikester.pl/984470.html

Po Allegro też widziałem niewiele więcej: https://allegro.pl/oferta/licznik-garmin-edge-530-gps-eu-8859308208

Amazon: https://www.amazon.de/dp/B07RZ95D6L/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=garmin+edge+530&qid=1579610555&sr=8-3

Oraz trochę ciekawych ofert z eBay EU bliżej 1000zł, dlatego też pytałem o regionalizację w obrębie EU: https://www.ebay.pl/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_ItemCondition=1000&_sop=15&_mPrRngCbx=1&_udlo=800&_udhi&_nkw=garmin edge 530&_dcat=30108&rt=nc

Jeżeli macie lepsze linki przygarnę chętnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślicie, że warto kupić bundle z HR, speed i cadence? :) 

Podejrzewam, że większość czujników będzie kompatybilna, z drugiej strony w zestawie taniej niż osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego punktu widzenia warto. Dlaczego?

Do swojego garmina dokupiłem jeden tani chiński czujnik prędkości. Mam dużo rowerów i nie chciałem przekładać. Wrzuciłem do MTB i zauważyłem, że na chińskim czujniku częściej włącza mi autopauzę przy niskich prędkościach. Np. gdy jadę w górach stromą ściankę ledwie około 5km/h a czasem wolniej. Z czujnikiem garmina tego nie miałem. Z czujnikiem garmina uutopauzę włącza w okolicach 3 km/h czyli, gdy już się pcha z minimalną prędkością i to jest ok.

Chiński czujnik poszedł do szosy, bo tam sprawdza się bez zarzutu.

Opaska pulsu decathlona działa mi tak samo dobrze jak garminowska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie... nie napisałem swojego punktu widzenia a to w sumie ważne odniesienie. W domu mam kadencję, moc i prędkość z trenażera (wiadomo, nie dokładną) + HR z Apple Watcha. Na zewnątrz mógłbym jeździć z Apple Watchem i mieć.. jedynie HR. O ile na zakupy mocowe na zewnątrz jeszcze pozwlekam chwilkę to jednak kadencja by się przydała. No i z Garmin-em nie sparuję HR-a z Apple Watcha, pewnie można jakoś merge-ować osobno zapisane ślady ale to jest utrudnianie sobie życia, które właśnie wydając może nieco więcej na komputer chciałbym sobie uprościć.. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, arturooo3 napisał:

A myślicie, że warto kupić bundle z HR, speed i cadence? :) 

Podejrzewam, że większość czujników będzie kompatybilna, z drugiej strony w zestawie taniej niż osobno.

to już zależy od Ciebie zastanów się realnie nad priorytetatmi. Na moje E830/530 spełni Twoje oczekiwania.

W dniu 18.01.2020 o 16:57, arturooo3 napisał:

2. Jazda po zaplanowanej wcześniej, na komputerze trasie. Idealnie w oficjalnej aplikacji desktopowej lub przeglądarkowej (jak np: https://connect.garmin.com/modern/courses )
3. Ćwiczenia, interwały, ftp-y, sst-y i różne takie - idealnie także samemu definiowalne
4. Sensowny czas na baterii, nie zależy mi na 15 godzinach jazdy, ale z czujnikami i podświetleniem chciałbym aby bateria nie miała problemu z 6 godzinami

2. W Garminie masz już integrację z ridewithgps.com, dużo lepsze niż Connect.
3. Tu jest na bogato, wszystkie wskaźniki, dodatkowo dodatki ze sklepu IQ apps, integracja z Connect oraz Trainingpeaks, Xert, itp itd.
4. E830/530 ma już inny procesor (Sony), dużo szybszy i mniej bateriożerny

E520 plus to odgrzany kotlet, można zaoszczędzić ale nie wchodziłbym w to. Seria 30 jest najlepsza póki co z Garmina (używałem wszystkie od 500)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, marcinusz napisał:

Jesteś pewien? Jeśli on nadaje puls tak jak opaska ANT+/BT to powinno zadziałać.

Moja kobieta nadaje puls do garmina z zegarka garmina i tam chyba to działa jako nadawanie ANT+.

Dlatego właśnie osoby biorące sport w swoim życiu z każdym dniem coraz poważniej zwykle zmierzają ku... Garminowi :D Jako całą infrastrukturę (zegarki, komputery, oprogramowanie) jednak jest najpopularniejszy i chyba najlepszy, ciężko się kłócić - zwłaszcza pod osoby, które trochę biegają, trochę jeżdżą, pływają, nurkują itd..

Apple chce podgryźć trochę tego rynku i idzie im to nieźle, ale Apple jak to Apple jest często zamknięte w swoim ekosystemie i karze innym się do niego dopasowywać. Co zaskakująco czasem ma plusy. Apple Watch nie nadaje heart rate-a po BT. Dopiero firma 3cia musi zrobić aplikację na iPhone-a i Apple Watcha, która JEDYNIE zczytuje tętno i przesyła je do głównej aplikacji zbierającej dane z czujników. Ta aplikacja może działać czasem samodzielnie na zegarku bądź na telefonie (jak ma to miejsce np. z Endomondo/Strava) bądź na telefonie i/lub komputerze (jak np. w Zwift). W przypadku Zwifta to na Apple Watchu generalnie aplikacja jedynie zbiera tętno i kompletnie nic więcej nie robi... Endomondo/Strava można w sumie pobiegać/pojeździć z samym zegarkiem. Nie mam jeszcze czujników, więc nie wiem czy da się podpiąć kadencję pod zegarek, ale generalnie urządzenia można z nim parować, pytanie czy Endo/Strava obsłużą.

No niemniej największa wygoda to jednak dobry komputer rowerowy + zestaw rowerowych czujników. Nie lubię zastanawiać się czy się połączyło czy nie, preferuję jedynie raz potwierdzić, że wszystko jest i jeździć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...