Skocz do zawartości

[napęd] shimano korba boost + kaseta nie boost


miczigan

Rekomendowane odpowiedzi

Buduję rower (jazda weekendowo-rekreacyjna) na takiej ramie, o której wiadomo tyle że maks korba z przodu to 32T boost (czyli chainline +3mm  = 52mm),  natomiat oś tylna to 142x12mm, czyli nie-boost.
W większości buildów widzę że ta rama wyposażana jest w napęd 1rzędowy,. Ale ja chciałbym mimo wszystko dać napęd 2x10/11 shimano (czyli z przodu przerzutkę E-mount, front pull). I teraz pytanie: jaka korba - jakie koło:

1. Gdybym dał korbę 2biegową nie boost, powiedzmy 34/24T, to rozumiem że nie powinienem mieć problemu z limitem podawanym przez producenta  (32T boost), który prawdopodonie dotyczy napędu 1rz i niechaczenia zębatki o ramę. Rozumiem że w korbie 2rz mała zębatka jest w tym samym miejscu wzlędem ramy, co zębatka w korbie 1rz. Czyli dając 2rz z pierwszą zębatką 24T nie przekraczam tutaj limitu 32T boost producenta i mogę olać ten cały boost i dać zwykła korbę z chainline 48,8 czy ile tam 50mm. Wtedy będę mógł kupić koło tylne ze standardową piastą 142x12 z pasującym chainline i wszystko będzie się zgadzać. Dobrze myślę?

czy

2. Jeśli z jakiegoś powodu dam korbę 2biegową boost z 52 mm chainline (zwaną też +3mm) - (bo ktoś tu mnie ostrzegał że łańcuch może ocierać o oponę - ale nie wiem czy to mnie dotyczy - najszersza opona jaką przewiduję to 27,5x3,0, ale pewnie dla bezpieczeństwa dam 29x2,3 ), to czy te 3mm różnicy w chainline między korbą, a kasetą to będzie dramat? Wydaje się że jest to niedużo i że jakiś problem mógłby być ewentualnie z największą zębatką na kasecie, z której za często nie będę korzystał. Czy tak będzie?

wtedy ostatecznie mógłbym

3. dać kodrę 52mm i zbudować tylne koło z piastą 142x12 z 52mm chainline. Widziałem takie piasty, ale wyjdzie drożej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem masz ramę boost i za pomocą adapterów chcesz zamontować tam piastę nie-boost?

W korbie 2x masz linie łańcucha 48,8 i jest mierzona do połowy odstępu między zębatkami (czyli mała może nie zmieścić się w ramie).

Na korbie z linią 52mm i kasetą 10s usytuowaną pod 49mm nie ma tragedii jeśli masz największą koronkę 36T, im większa tym gorzej to chodzi. Na 42T jest już bardzo głośno. W przypadku napędów 11s jest tylko gorzej. Dodatkowo jeśli rama ma haki boost i montujesz tam piastę dostosowaną do nie-boost to możesz mieć problem z przerzutką - wózek musi wychylić się głębiej 3mm niż ustawa przewiduje i zdarza się, że dźwignia za którą ciągnie linka za bardzo zbliża się do oporu pancerza na przerzutce. Poza tym charakterystyka pracy pantografu jest dostosowana do zgodnej linii łańcucha i mogą pojaiwać się problemy ze zmianą przełożeń w okolicach 3-4 największych trybów kasety. Przemęczyłem sie tak jeden sezon i zmieniłem piastę na boost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Dokumosa, trochę mi wyjaśniło

15 minut temu, Dokumosa napisał:

Jak rozumiem masz ramę boost i za pomocą adapterów chcesz zamontować tam piastę nie-boost?

 

17 minut temu, Dokumosa napisał:

Jeśli rama ma haki boost

No właśnie nie.

Rama (NS bikes eccentric 29 alu evo) ma haki na oś 142x12 (zmierzyłem). W opisie producenta stoi tylko że korba maks. 32T boost.

 

Więc boost dawałbym tylko korbę - boost tylko z tego powodu, żeby przypasowała do ramy.

Z tego co mówisz najbezpieczniej 10s i nie za dużą zębatkę z tyłu. No to widzę że są korby 2x10 z chainline 51,8mm (np. FC-M6000-B2). 34/24T, więc może taka by do ramy przypasowała i nie zgrzytała za bardzo z kasetą?

Nie wiem jak to wszystko pomierzyć na sucho, żeby kupić od razu pasujący sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa, zeszłoroczna, kupiona teraz w sklepie 7anna. Mierzę między niszami. Od powierzchni haka przerzutki w jednej niszy, do drugiej niszy. Rurka plastikowa, która tam była wstawiona na czas transportu też ma 142. Pomiędzy hakami jest 135.
Wygląda na to że są dwie odmiany. GOtowe rowery w sklepach i różne buildy w internetach faktycznie piszą że jest 148, ale ja jak w mordę strzelił dostałem 142. Też nie rozumieim skąd ten dualizm..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...