Skocz do zawartości

[piasta MTB] Jaką wybrać.


Semper_fidelis

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Jestem na etapie składania porządnych kół do roweru i rozglądam się po internecie za tylną piastą. Przednią i obręcze mam już wybrane. Z tego całego multum jakie jest w internecie ciężko znaleźć to co mnie interesuje. Na razie tylko odrzucam poszczególne modele. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są głośne. Z tych lepszych piast jakie do tej pory używałem to DT 240, SLX-model 98, Bontrager 108T i jakiś no name Speca. Dawno temu używałem te SLXy i z nich bylem wtedy bardzo zadowolony. Były bardzo ciche i nie psuły się. Wadą były konusy. Potem były DT. Nie rozumiem dlaczego ludzie tak się nad nimi zachwycają. Łożyska mi padały co najmniej raz na sezon, ich wymiana była kłopotliwa, do tego ta piasta brzęczy na pół lasu. Piasta Speca była cicha, łożyska można było wymienić w 15 minut za pomocą prostych narzędzi ale była ciężka. Za to piasta Bontragera owszem brzęczała jak DT 240 ale przynajmniej miała 108 punktów zaczepienia, czego nie spotkałem w żadnej innej piaście.

Byłbym bardzo wdzięczny jeśli podzielicie się swoimi opiniami i doświadczeniami. Mnie już głowa boli od przewalania internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałbym coś sprawdzonego, do czego bez problemu kupisz części zamienne za kilka sezonów. DT w tym temacie stety/niestety rządzi :)

A jako koniecznie ma być bezgłośnie, to nowe 12-rzędowe shimano SLX powinno już być lada dzień do kupienia. No ale to microspline, centerlock i zwykłe konusy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dokumosa napisał:

DT z ratchetem jak się mocniej nasmaruje to bywa bardzo cicha. W przypadku 18T można sobie na to pozwolić. W przypadku 36 i więcej zbyt obfite skatowanie może spowodować słabe zasprzęglanie się zębów.

Nowe sprzęgło Shimano jest właśnie oparte na koncepcji DT swoją drogą.

Co do dźwięku - W DT dźwięk jako taki będzie zawsze. W Shimano wygląda to dość ciekawie - przy szybko obracającym się kole jest absolutna cisza, dopiero jak koło zwalnia to pojawia się dźwięk, przynajmniej to co ja widziałem na własne oczy (uszy). Ciekawa rzecz... Jeżeli ktoś nie boi się konusów, ma napęd Shimano to moim zdaniem warte spróbowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...