Skocz do zawartości

[tarcze, klocki] Skrzypiące hamulce


JWO

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowałem nowe hamulce hydrauliczne i okazało się że przy mocnym hamowaniu przód skrzypi. ;(
Nie wiem czy to wina nowych tarcz, klocków i z czasem to przejdzie, czy muszę coś z tym zrobić żeby nie nabawić się większych problemów.
Skrzypi (dość głośno) dopiero jak nacisnę klamkę do końca,

Hamulce to Shimnao GRX 810, klocki to te co były w pakiecie z zaciskami (nie wiem jakie). Tarcza przednia 160mm RT86.
Tylna tarcza nie skrzypi, tam jest inna  140mm, chińszczyzna PRO. Nie jestem pewien czy to wina tarczy, bo jednak hamowanie przodem i tyłem to zupełnie inne sprawy.

Coś z tym robić czy czekać aż się samo dotrze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszczy, to masz praktycznie pewność że tarcze i klocki są tłuste. Zdemontuj klocki, wymyj je płynem do naczyń i przetrzyj papierem ściernym. Tarcze wymyj płynem do naczyń. Sprawdź też czy zacisk Ci nie nie cieknie.

Niestety z tarczami trzeba się cackać niesamowicie. Działają dobrze jak są idealnie czyste, tylko wtedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, skom25 napisał:

Niestety z tarczami trzeba się cackać niesamowicie.

Nie demonizuj problemu tarcz.;)

Jeżeli z zacisku na nie nie kapie to po myciu będzie ok.

Ja na miejscu autora bym pojeździł, przetarł może się dotrą.

Tym bardziej, że nie ma mowy o utracie skuteczności hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura jest taka: wyjąc klocki, sprawdzić czy blaszki z tyłu nie są zatłuszczone, obejrzeć zacisk od środka - jeśli nie ma śladów oleju to zacisk szczelny (prawdopodobnie tak jest). 

Nie wiem w czym tkwi problem przy produkcji/magazynowaniu/w montowniach ale piszczące tj. zatłuszczone klocki/tarcze Shimano to częsty przypadek. 

Potem - paradoksalnie w przypadku klocków żywicznych (a o takich tutaj mówimy) odtłuszczanie może im zaszkodzić - czasem lepsze okazuje się przetarcie powierzchni klocków papierem ściernym. Po odtłuszczeniu często to co było na powierzchni rozpuści się i klocki zazwyczaj nadają się tylko do śmietnika, ot urok klocków żywicznych. Ale czasem odtłuszczenie pomaga. Nie ma zasady. Płyn do naczyń jest słaby, najlepszy jest odtłuszczacz do tarcz samochodowych. 

Tarcze też trzeba dokładnie odtłuścić, nie tylko przetrzeć powierzchnię bo często zanieczyszczenia gromadzą się w otworach w tarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...