Skocz do zawartości

[zapowietrzenie] Zapowietrzony hamulec po kilkukrotnym wyjmowaniu koła


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam Shimano Disc BR-M396 . Niedawno kilka razy musiałem zdejmować i zakładać przednie koło. I hamulec zrobił się bardzo miękki. Nie pomagało "pompowanie" klamką po założeniu koła. Podłączyłem więc zestaw do odpowietrzania i okazało się, że poleciały bąbelki i musiałem wtłoczyć trochę oleju. Teraz hamulec jest twardy, ale zastanawiam się co było przyczyną zapowietrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Zapewne zdrzyło Ci się unieść zacisk ponad klamkę i przez przypadek nacisnąć klamkę - powietrze ze zbiornika w klamce poszło do góry (czyli w str zacisku).

Aha. Czyli najlepiej wkładać jakąś blaszkę albo plastik pomiędzy klocki?

Zdjąłem tez pokrywę zbiorniczka wyrównawczego i obejrzałem membranę w kształcie wanny. Była OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Thomlodz napisał:

Czyli najlepiej wkładać jakąś blaszkę albo plastik pomiędzy klocki?

Zdecydowanie, albo plastik jaki Shimano daje do hamulców w zestawie (albo można w jakimś serwisie poprosić) albo wcisnąć kawałek tekturki - nie ma ryzyka że klamka się przypadkiem wciśnie i tłoczki się zejdą czy nawet wypadną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie znam przypadki, że blokowanie klocków zbyt wiele na to nie pomaga. Jak uzupełnisz olej do pełna to przez jakiś czas znowu będzie spokój z zapowietrzaniem. A zakładając nowe klocki będzie trzeba upuścić nieco oleju z układu.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No właśnie, jak to jest? Mam wrażenie, że po założeniu nowych klocków, zresetowaniu zacisków, przepłukaniu i odpowietrzeniu jest kosa, zero uwag do pracy układu. A potem mija trochę czasu, rower czasem odwracam do góry kołami (kategorycznie nie naciskam klamek) i teraz mam tak, że klamki lekko twardnieją - tj hamulce obydwa mam, ale pierwsze naciśnięcie klamki to jakby tam jednak powietrze było, dopiero drugie jest "twardsze", trzecie i kolejne już normalnie, żyleta. I tak po każdym postoju mam wrażenie, że początek jazdy - hamulec jest zapowietrzony.

 

Serio nie powinno się wcale roweru odwracać do góry kołami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to czy powinno czy nie ale jak jest powietrze w zbiorniku w klamce to przy odwróceniu może przejść do przewodów. Trudno jest odpowietrzyć tak, żeby pozbyć się z klamki absolutnie 100%  powietrza. Potem jak rower stoi na kołach i podczas używania hamulców wróci z powrotem do klamki i póki klamka wyżej niż zacisk to nic nie będzie przeszkadzało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...