Skocz do zawartości

[Szprychy Berd] czyli koła na sznurkach


thomasz

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

@skom25: ano tak się szczęśliwie splotło że ten zestaw już niebawem będę ciurał po błotach i kamulcach.  :rolleyes:

 

Pomoc Tomasza jest tutaj nieoceniona, Jego profesjonalizm i doświadczenie pozwoliły mi nabrać potrzebnego zaufania do tego projektu.  Nigdy nie sądziłem że ważąc ponad setkę będę mieć sznurki zamiast szprych.  No, ale świat pędzi do przodu. 

Przyznam faktycznie że to trochę przerost formy nad treścią ale mamy jedno życie i na mecie lepiej jest żałować rzeczy których dokonaliśmy niż zasypiać z bólem anusa że od czegoś się powstrzymywaliśmy.  A poza tym, ktoś musi być tym królikiem doświadczalnym przecierającym szlaki co skończy z wielkim bananem na japie albo bez ząbków w gębie  ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kazafaza napisał:

A poza tym, ktoś musi być tym królikiem doświadczalnym przecierającym szlaki co skończy z wielkim bananem na japie albo bez ząbków w gębie  ;) 

Właśnie to lubię :D Niestety u nas nadal zdecydowanie zbyt rzadko pojawiają się takie ciekawostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wyczytałem jak ktoś się mądrzył, że standardowa szprycha gdy dostanie kamulcem i powstanie pęknięcie to prędzej czy później materiał "się zmęczy" i puści.  Ponoć jak kilka wiązań w sznurku puści to reszta będzie trzymać bez problemu.  No nie wiem, odpowiem na to pytanie na podstawie doświadczenia za jakiś czas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to vectranu używali do robienia lin cumowniczych na platformach morskich.

Natomiast co do testów, abstrahując od wydolności finansowej, to niektórzy zbyt dużo części ciała pożenili z terenem, więc siła rzeczy nie...

Mam nadzieję, iż po jakimś czasie skrobniesz dłuższy wywód co do odczuć, plusy vs minusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zapas zamartwiać się nie zamierzam, jak coś się będzie dziać to będziem działać, jak mawia klasyk "szkoda prądu" na gdybanie.  Zawsze pozostaje powrót do klasycznych drutów, nie ma co ryczeć.  Podejrzewam że pierwszą wzmiankę wkleję w styczniu a następne proporcjonalnie do przyrostu kilomil, korzeni, kamulców, schodów, krajobrazów, szlaków...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 
 
 
1 godzinę temu, Quell napisał:

Ogólnie bardzo mało info na temat takiego rozwiązana.

Jeżeli się zastanowić,w perspektywie dłuższego użytkowania,czy te sznurki pod wpływem wilgoci,naprężeń itd,nie będą traciły swojego wymiaru.

Przecież nie trzeba dużo,aby piasta zaczęła latać.

O to bym się nie martwił, choć wiem że to trochę wydaje się wbrew logice. Patrząc jak zachowywały się podczas budowy koła to prędzej piasta zacznie "latać" przy zwykłych szprychach niż przy tych sznurkach. Czas pokaże, ale powinno być dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest dosyć wiekowy. Mavic miał/ma w ofercie całkiem sporo kół na sznurkach carbonowych. Obecnie wprowadza 3. gen kół na rurkach węglowych (które pracują na sciskanie i rozciąganie).  Ciakawy patent na sznurkach z włókna dyneema zrobił tu frm:

https://bikerumor.com/2019/10/12/frm-weaves-dyneema-frame-spokes-rims-into-an-ultralight-full-suspension-mountain-bike/

 

FRM-dyneema-carbon-fiber-ultralightweight-full-suspension-mountain-bike-06.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z założenia to koło będzie bardziej żywe niż klasycznie wykonane.... ciężko to wyjaśnić.

Przywołać można tutaj sławetne Tiogi z pajęczyną ;-))  

Te obecne to ciekawostka, która pozwala zbudować system w domowych warunkach używając do tego standardowych komponentów i w pełni naprawialne. 

Pojeździł bym. Też czekam na jakąś informację zwrotną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa, jak dobrze pamiętam Berd oferuje swoje szprychy już około 2 lat. Jest jeszcze niemiecka marka Pi Rope; zdaje się, że zaczęli wcześniej. Na Berdach pletliśmy w minionym roku kilka kompletów kół w systemie straight pull, kolega z forum light bike chyba też robił jeden dla siebie. Teoretycznie działają ;-)

Przy ostatniej zmianie szprych myślałem, czy nie założyć ich do siebie, ale chyba mój rower jest zbyt klasyczny i by się z nim gryzły. Poza tym mnie nie przekonały, dlatego pozostałem przy tytanowych - nie są wiele cięższe, a jednak wytrzymałość o niebo wyższa. W sumie na dzień dzisiejszy dziwny produkt - na szosie aerodynamika w porównaniu do topowej konkurencji wątpliwa, a na MTB strach pchać się na niektóre ścieżki. Ale masa bezkonkurencyjna, oraz ciekawy wygląd. 

http://nieoceniam.pl/newsy/tekstylne-szprychy/
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo strzelam że przy takiej ilości kół które oni robią, to nikt nie ma czasu na takie wymysły. Podejrzewam też, że przy takich komponentach którymi oni dysponują, waga wcale wyższa nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Punkxtr napisał:

Fajna sprawa, jak dobrze pamiętam Berd oferuje swoje szprychy już około 2 lat. Jest jeszcze niemiecka marka Pi Rope; zdaje się, że zaczęli wcześniej. Na Berdach pletliśmy w minionym roku kilka kompletów kół w systemie straight pull, kolega z forum light bike chyba też robił jeden dla siebie. Teoretycznie działają ;-)

Przy ostatniej zmianie szprych myślałem, czy nie założyć ich do siebie, ale chyba mój rower jest zbyt klasyczny i by się z nim gryzły. Poza tym mnie nie przekonały, dlatego pozostałem przy tytanowych - nie są wiele cięższe, a jednak wytrzymałość o niebo wyższa. W sumie na dzień dzisiejszy dziwny produkt - na szosie aerodynamika w porównaniu do topowej konkurencji wątpliwa, a na MTB strach pchać się na niektóre ścieżki. Ale masa bezkonkurencyjna, oraz ciekawy wygląd. 

http://nieoceniam.pl/newsy/tekstylne-szprychy/
 

Pi Rope robi, ale tam jest system szprycha - piasta. Szprychy berdowe można zrobić na dowolnych piastach i obręczach. Duży też plus że wypuścili czarne szprychy oprócz białych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 
 
 
17 godzin temu, Punkxtr napisał:

Fajna sprawa, jak dobrze pamiętam Berd oferuje swoje szprychy już około 2 lat. Jest jeszcze niemiecka marka Pi Rope; zdaje się, że zaczęli wcześniej. Na Berdach pletliśmy w minionym roku kilka kompletów kół w systemie straight pull, kolega z forum light bike chyba też robił jeden dla siebie. Teoretycznie działają ;-)
 

a tak przy okazji, masz jakiś kontakt do admina lub użytkowników tego forum? Rejestracja leży i nie wysyła linku do założenia konta... byłbym wdzięczny, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 14.12.2019 o 15:45, kazafaza napisał:

ale mamy jedno życie i na mecie lepiej jest żałować rzeczy których dokonaliśmy niż zasypiać z bólem anusa że...

Przeczytalem ten wpis jakos w dniu kiedy opublikowales...pomyslałem, takie koła, ...gość chyba ma nieźle namieszane w garach :-) ale,  mamy troche wspolnego ...nawet  mam od Niego ramiak plug'awy. :-) 

Mniej wiecej od poczatku grudnia rozwazalem zakup turbo ramy, takiej mega top jak dla mnie... ale ...po co mi n-ty rower - tak myślałem ...chyba oczadziałem - ....ale... ten ból anusa... ten wpis do mnie wracał w chwilach zwątpienia,i lżej sie robiło na duszy, że są inny, rowerowo wykreceni zboczency ;-)))  ...rama przeceniona 50%.

Od wczoraj loooz w doooopie, ...jest!!! Dzis już na kołach, jezdzi. Piękna.

Sorensen za oftopa, ale musiałem :-))

Kazafaza, mocno Cie chłopie pozdrawiam! ;-) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...