Skocz do zawartości

[spd] Uniwersalne pedały i buty SPD pod Gravela i MTB


Lukasz31

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak w tytule, przymierzam się do kupna pierwszych pedałów i butów SPD. Chciałbym Was prosić i doradzenie czegoś co będzie się nadawalo zarówno do roweru MTB jak i szosy typu gravel. Chodzi o to aby nie kupować dwóch par obuwia. Czy możecie zaproponować jakieś modele pedalow i butów aby sprawdziły się w obu rowerach ? Oczywscie budżet nie jest z gumy i chciałbym na buty przeznaczyć około 300 zł + koszt dwóch kompletów pedałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyć tego to od groma jest. Shimano ( pedały + buty) wellgo ( pedały) , exustar ( ciężko kupić ale pedałki mieli tanie i całkiem przyzwoite) , xpeedo ( bardzo porządne pedałki robią, niezła cena) , z butów marki, które miałem to Northwave ( fajne buciki ale nie tanie) FLR ( bardzo lubię, przyzwoite ceny) CRONO ( niszowy producent i dobre buty, średnia półka cenowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały: https://www.decathlon.pl/peday-zatrzaskowe-m-520-czarne-id_3169982.html?gclid=EAIaIQobChMIqtWssYyw5gIVWuWaCh1GUw9WEAQYASABEgLiJ_D_BwE&gclsrc=aw.ds

Akurat Decathlon to najtańsze ich źródło i chyba nadal z darmową wysyłką. Oczywiście systemów zatrzaskowych jest więcej niż tylko SPD, a i samych modeli SPD i zgodnych z SPD masz do wyboru do koloru, ale m520 to generalnie bardzo dobre pedały o bardzo dobrym stosunku jakość/cena.

Buty - wytypuj jakieś 2-3 modele i dopiero pytaj. Ewentualnie napisz czego oczekujesz, bo jeden będzie wolał np. sztywne buty typowo na rower, a inny żeby to były takie trekingowe papcie bardziej do chodzenia, tylko z możliwością montażu bloków. A najlepiej byłoby w międzyczasie cokolwiek poprzymierzać żeby złapać jakikolwiek punkt odniesienia. Nie wspominając o rozmiarówkach od sasa do lasa miedzy producentami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały jw.    Matm te i jakieś xt i w sumie nie czuje wielkiej różnicy.

A buty to przemyśl jak chcesz jeździć a potem szukaj butów. Są rowerowe, w których nie pochodzisz  takie, w których na upartego możesz iść na pieszą wycieczkę.
Więc wybór zacznij od tego czego od buta oczekujesz.  Ja mam sh-mt42 od ładnych kilku lat i choć już wyglądają na trupy to dalej dają radę. Jeździłem w nich po mieście "do pracy"  po górach i na gravelu.   Przemoczone setki razy utopione w gnojówce i rzadziej w błocie... a i jakieś podejście w górach zaliczyły.

Tak mogły by mocniej trzymać nogę ale ja się nie ścigam. Mogłyu by być twardsze ale wtedy by się gorzej chodziło...  Następne też wezmę tego typu tylko z  podeszwą vibram albo michelin.   Widząc jak mi podjazdy idą wiem ze muszę mięc buty w których w górach będę wygodnie mógł podchodzić :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi. Co do pedałów to mam chyba jasność,wybór padnie na M520. Każdy je poleca i Wasza opinia widzę równie pozytywna. Co do butów...W moim przypadku MTB jakoś codzienny środek transportu do pracy 20-30 km w ciągu tygodnia. Natomiast gravel to dłuższe trasy około 80-100 km weekend. Prócz modelu Shimano m089 jakie byście jeszcze buty polecili ? Wiadomo ze na rynku jest tego ogrom a chciałbym się skupić na 2-3 modelach. Jeśli chodzi o teren w jakim jeżdżę zarówno MTB jak i gravelem to 95% asfalt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m089 może być już ciężko kupić, bo to model sprzed kilku generacji, aktualna jest seria ME_ 

https://bike.shimano.com/pl-PL/apparel-accessories/footwear/offroad-shoes.html

starszy ale tańszy:

https://www.centrumrowerowe.pl/buty-shimano-sh-me300-me3-pd17381/

najnowszy model:

https://www.centrumrowerowe.pl/buty-shimano-sh-me301-me3-pd19182/

 

Ogólnie Shimano to taki bezpieczny typ jeśli chodzi o buty, co nie znaczy, że inne marki nie mają równie dobrych albo lepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie wyglądają lepiej niż ten model m089. Muszę jechać do Decathlonu i przymierzyć w ogóle jak rozmiarówka jeśli chodzi o buty Shimano. Z tego z zdążyłem się dowiedzieć but powinien być idealnie dopasowany, nie powinien być minimalnie większy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien być dopasowany.   Większy absolutnie nie. Moje SPD się nie rozbiły jakoś znacząco, ale jednak minimalnie tak więc absolutnie nie kup za dużych, bo latająca noga może być wręcz groźna. (nie wypniesz się tak szybko a jak but namoknie możesz się wcale nie wypiąć.)

Co do typów to musisz określić  co chcesz od buta.  Przede wszystkim czy chcesz w nich móc chodzić jak w normalnych cywilnych butach.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lukasz31 napisał:

Jeśli chodzi o teren w jakim jeżdżę zarówno MTB jak i gravelem to 95% asfalt.

IMHO zamiast myśleć o dwóch parach butów i pedałów, to sprzedaj w diabły tego MTBka, a zamiast gravela klasyczna szosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...