Skocz do zawartości

[Problem z regulacją] Rama Canyon przerzutka Shimano DM 10/11s


piciu256

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, buduje sobie rower, i wszystko byłoby pięknie gdyby nie ta nieszczęsna przerzutka... Wcześniej miałem zwykła na obejmę, Sram x7 2x10 z korbą m610 10s, zębatki 24 I 26t (24 stalowa 10s, ale to bez znaczenia, 36 Alu 9s) I wszystko śmigało ze sporym zapasem reuulacji na lince, to samo było wcześniej na przerzutce Shimano, ale ona była 3x więc łańcuch spadał. 

Do rzeczy- doszła przerzutka m618d, nie da się wyregulować, za mała różnica zębów nie pomaga, ale głównie problemem wydaje się za mały skok przerzutki, spoko, może wina blatu, bo ma linie łańcucha trochę na zewnątrz wysuniętą, kupiłem blat 10s, problem ten sam- jak ustawię żeby nie ocierało na młynku, ociera na blacie i 3 ostatnich kasety... Dobra, może wina pojemności, kupiłem przerzuktę m7000 2x11 do pojemności 10t, problem ten sam, ale jakby jeszcze gorzej, jak ustawię żeby nie ocierało na młynku, wogóle nie mogę wrzucić na blat, jak podciągnę o 2 obroty to nagle wszystko działa idealnie, ale oczywiście na 3 największych zębatkach kasety ociera... Dodam że używam łańcucha 11s więc powinno być łatwiej wyregulować... Czy coś pominąłem? Wszystko jest kompatybilne jeśli chodzi o ilość rzędów jak Shimano nakazuje, manetki 10s, korba 10s (choć według moich pomiarów to w zębatkach jest różnica) zębatki 10s i przerzutka tak samo kompatybilna na papierze, a tu taki zonk... Linka poprowadzona prawidłowo wedle manualu, prowadzenie dolne. 

Może mnie ktoś oświeci bo załamać się idzie.... IMG-20191206-193800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młynkiem się za bardzo nie przejmuj - ważne by latało dobrze na blacie czyli 36T u Ciebie. Na młynku z racji tego, że jest bliżej mufy na pewno nie będzie chodzić po całej kasecie bez ocierania. On tylko do jakiegoś trudnego podjazdu jest.

Młynek + największa koronka kasety - nie ma ocierać o wózek - odpowiednie ustawienie śrubą L. Może nieco wykręcić wtedy wózek pójdzie w stronę mufy.

A na tym zdjęciu co to za ulep? Masz 2 blaty zamontowane ... ? ;-)

Ja mam u siebie 2x9 (FC-M590) z side swingiem FD-M617 i na blacie 36t ogarniam całą kasetę a młynek (22T) chodzi swobodnie do 7 biegu, potem ociera.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to że jeśli ustawie tak żeby wogóle na blat wchodziło, ociera już na 4 koronce kasety, może nie wyraziłem się wystarczająco dokładnie- od strony pożądanej, czyli w tym przypadku największych zębatek. Brakuje jakichś 2mm ruchu wózka/ linki. To jest po prostu dziwne. 

ps. fabrycznie ta rama była montowana z przerzutką m618, jak testowana na początku. 

A 2 blaty są dlatego że mam za długie śruby, nie mam pasujących podkładek, więc użyłem blat jako dystans ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" ps. fabrycznie ta rama była montowana z przerzutką m618, jak testowana na początku.  "

To znaczy masz teraz tą FD-M618 czy FD-M7000? To ze zdjęcia to ta FD-M618, tak? Bo ta FD-M7000 to side swing i zdaje się trza linkę puścić z boku/przodu a nie od dołu czy góry. Jest ona też dla 3 rzędów czyli sam wózek wewnątrz jest szerszy niż dla 2 rzędów.

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/slx-m7000.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co innego niż M7000 ...

A jaki masz młynek? Bo ta M7025 ma pojemność 10T stąd przy blacie 36T powinieneś zastosować 26T.

A regulowałeś po kolei:

1. Mocowanie + ustalenie wysokości względem blatu: 1-3mm nad zębami. Wózek równolegle do blatu.

2. Spuszczasz na młynek po wyciągnięciu oryginalnej blokady. Na kasecie na największą koronkę i regulujesz śrubą L by łańcuch nie ocierał +-0,5mm od wózka. Dokręcasz linkę - w manetce musisz śrubę baryłkową wkręcić do końca i wykręcić o 1/2 obrotu - wtedy przykręcasz linkę w przerzutce.

3. Zjeżdżasz na 5 bieg na kasecie, wrzucasz na blat (tu często trzeba wykręcać śrubę w manetce) i regulujesz zakres maksymalny/wychylenie na blacie. Jak nie chce wskoczyć na blat to trzeba wykręcić śrubę H dopóki nie wlezie na niego.

4. Sprawdzasz czy śmiga po całej kasecie na blacie, gotowe.

Ustawienie przedniej przerzutki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiem regulować przerzutki, uwierz mi. Wszystko robię zgodnie ze sztuką, regulacja bez linki śrubką min, dociągnięcie linki naciągniętej, wyciągnięcie luzu baryłką, regulacja by na blacie było ok i ograniczenie śrubką. 

Co do pojemności to na młynku nie ma ona znaczenia w tym przypadku- wszystko się mieści, jedynie na 11t brakuje miejsca ale to bez znaczenia. Sprawdziłem też z pożyczoną zębatką 26t i nadal to samo, docelowo właśnie taka ma wylądować. Regulacji na boki nie na bo mocowanie na gnieździe w ramie, nic nie jets krzywo- wózek równolegle z korbą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że piszesz że regulować umiesz, to ja proponuję mały eksperyment.

Odepnij linkę, ustaw skrajne dolne położenie śrubą, tak żeby łańcuch nie poleciał Ci na mufę. Teraz ręcznie odegnij przerzutkę żeby łańcuch wskoczył na blat. Następnie sprawdź czy przerzutka ma na tyle duży zakres ruchu, żeby osiągnąć efekt który Cie zadowala.

Jeżeli tak, to ja bym szukał przyczyny w napięciu linki i ograniczeniu śruby H, w ostateczności w upośledzonej manetce ( wątpliwe). Jeżeli nawet bez linki masz ograniczony ruch, to znaczy że z samym mocowaniem przerzutki coś jest nie tak.

BTW, masz dobrą ilość podkładek przy suporcie? Może korba jest za mocno odsunięta?

Dziwnie to zabrzmi, ale jak rok temu składałem szosę, to miałem podobny problem. Za chiny nie dało się wyregulować przodu, cały czas coś było nie tak. W tym roku wszystko rozłożyłem, złożyłem z tych samych części i zamocowałem w identyczny sposób ( ślad po obejmie na lakierze). Zadziałało idealnie od razu. Magia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia łańcucha skopana. ( do tej przerzutki )

Ta przerzutka fd-m618d :

image.thumb.png.1a63eda26e6ed07f222826ed5c2585cb.png

image.png.65bb751b6680bf89881344a69264cdcb.png

coś nie halo jest z tymi side swingami i korbami z klasyczną 48,8 linią łańcucha. Niby jest napisane, że 48,8 mm ale gwiazdka i napisane, że ma byc 3 mm więcej. Jakby pod boost. Trzeba by rozgryźć temat.

/edit

Dokładnie :

Compatible with the special crankset which chain line is 3mm outboard - for Boost 148 Standard (special frame is required).

Pierwsze specyfikacje ( manuale ) twierdziły, że to ma linię 48,8, ale potem się kapnęli, że jednak nie i że musi być pod ramę boost i w poprawionych manualach jest, że nie pasi do standardowych korb ( ram ) z LL 48,8.

 

 

/edit 2

@piciu256

Zrób linię lancucha o 2,5 mm  mniejsza ( podkłądkę 2,5 mm przełóż z prawej na lewą stronę )  powinno ( chyba ) załatwić sprawę.  Bo skoro z tyłu LL jest mniejsza to z przodu wymuś też. No chyba, że nie będzie chciała wtedy przyjść bliżej ramy i  w pozycji na młynku będzie ocierać - bo oprze się o ogranicznik już nawet przy wykręconej śrubie L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zobacz,  moja FD-M617 ma również taki odnośnik a mam korbę M590 w ramie Peak 29 (73mm mufa) ... i wszystko śmiga.

Jeśli piciu256 napisał, że ustawił zakres na dole dla młynka (żeby nie spadał na mufę) to musi starczyć zakresu na górze by wskakiwał łańcuch na blat (i nie spadał na zewnątrz).

A - kiedyś miałem problem z regulacją na przodzie ... okazało się, że z jednej przelotki do pancerza tenże wyleciał i opierał się o nią końcówką ... ;-)

A2 - pojemność na młynku również ma znaczenie. Wózek od wewnątrz nie jest równy tylko wyprofilowany, czyli się zawęża. Jak się wsadzi nie taką tarczę to będzie ocierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LL 48,8 mm w korbach 2 rz mierzone jest pomiędzy koronkami. W korbach 3 rz. ( z podkładkami suportu założonymi wg podręcznika czyli LL 50 mm mierzoną do krawędzi środkowej koronki ) ta linia jest mniej na zewnątrz względem korby 2 rz.  Czyli koronka najmniejsza i środkowa z korby fc-m590 jest mniej odsunięta od osi suportu niż koronki w korbie 2 rz z LL 48,8 mm. Właśnie o jakieś 3  mm.

/edit

Jeszcze raz.

Koronki najmniejsza i środkowa z korby 3 rz są bliżej ramy niż koronki  korby 2 rzędowej.  O 3 mm mniej więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, spróbuję inna linie łańcucha, niby wedle specyfikacji powinna być ta wysunięta o 3mm na zewnątrz, jest to trochę utrudnione bo mam super PF ale coś wykombinuję, jeśli zadziała to niestety inna korba potrzebna w tym przypadku. 

Ta przerzutka nie ma wytłoczenia na niższą zębatkę (ani 618 ani 7025) ona ma plastik wprowadzający na większą, łańcuch jest pod wypustką i tyle- lepiej nie będzie. 

Pancerze I linkę sprawiłem na początku, czy nie ma gdzie jakiegoś napięcia. 

Regulacji I zakresu ruchu w przerzutce wystarcza z bardzo dużym zapasem, jak pisałem- wydaje się jakby ciąg linki był za mały, żeby działał blat muszę użyć baryłki, ale wtedy nie działa młynek poprawnie. 

Manetka sprawna na 100% bo ze starą przerzutką chodziło idealnie. 

Powtórzę jeszcze raz- używam łańcucha 11s, poza tym przerzutka ma spory zapas, szerokość wózka jest identyczna jak przy 10s przy mniejszej pojemności (a więc przekosach), niedawno używałem chwilowo przerzutki 10s z łańcuchem 9s i jedyny "problem" to ocieranie na młynku i najmniejszych koronkach, na środkowym (3x) było blisko na skrajnych przełożeniach ale nie ocierała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia łańcucha nie przeszkodzi w regulacji przerzutki.

Mam pytanie, jaką masz manetkę? jeśli masz manetkę gdzie ustawiasz ilość biegów (x2/x3), ustaw 3 biegi i reguluj.

W większości przypadków nie da się wyregulować napędu x2 przy ustawieniu manetki x2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę sobie rękę uciąć że ustawienie x3 zmienia zauważalnie regulacje. Zacznij od początku.

Nie zmieniaj linii łańcucha

odkręć linkę od przerzutki

Ustaw zakres L

ustaw manetkę na opcję 3 biegową,

ustaw manetkę na 1

przykręć linkę

reguluj górny zakres

 

Możliwe że narobiłeś sobie problemy z przednią przerzutką, od przykręcania i dokręcania. Podkładka która jest miedzy przerzutką a mocowaniem DM się odciska i wgniata się w aluminium. Po tym przerzutka nie jest w linii z zębatkami korby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma żadnej podkładki pod DM, zresztą nawet zgniecenie czegoś o 0.5mm nie ma prawa dać takich rezultatów. 

Założyłem po stronie napędu podkładkę sprężystą od korby sram, właśnie jakieś 3mm przesunięcia uzyskując, problem pozostaje, a nawet bym powiedział, tak jak podejrzewałem, że jest pogorszony- linka działa na dźwignie bliżej kąta 90° a więc przełożenie jest trochę większe, czyli ciągnie przerzuktę jeszcze mniej. 

Tak na logikę wogóle przerzutka musi mieć kilka mm w każdą stronę tolerancji, bo przecież DM nie jest ustandaryzowany bardzo dokładnie, ważna jest równoległość z osią roweru i wysokość, odległość od środka jest dyktowana w tym wypadku grubością rury podsiodłowej. Poza tym jest ta sama przerzutka do korb boost i zwykłych 2x. Pokombinuję jeszcze z linką, może wewnętrzne prowadzenie coś miesza (linki nie są zaplątane, sprawdziłem). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyeliminowałem prowadzenie linki jaki faktor, po prowadziłem bezpośrednio z manetki do przelotki na przerzutce pełnym pancerzem, sytuacja ma się identycznie... Pozostaje mi spróbować zbliżyć do siebie zębatki, jakieś 2mm zapasu tam jest między prowadnicami blatu a łańcuchem, tylko przy ramie nie ma tyle miejsca na blat :/ Zfrezować kominów młynka nie mam jak za bardzo :/

Pozostaje jeździć na ocierającym i w międzyczasie znaleźć jakąś korbę 2x do pomierzenia rozstawu zębatek, jak jest mniejszy to czas na pożegnanie się z idealną linią łańcucha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piciu256 napisał:

Założyłem po stronie napędu podkładkę sprężystą od korby sram, właśnie jakieś 3mm przesunięcia uzyskując, problem pozostaje, a nawet bym powiedział, tak jak podejrzewałem, że jest pogorszony-

No dokładnie tak będzie - gorzej. Przesunąłeś korbę o 3 mm na zewnątrz. A powinieneś do wewnątrz ( ale to niemożliwe przy press fit ? ) Linia łancucha ma kapitalne znaczenie . O to tu się wszystko rozbija. Będzie zła linia łańcucha - będzie ocieranie. Linia łańcucha jest również z tyłu i obie linie łańcucha muszą być ze sobą zgrane. Ta przerzutka jest dla linii łańcucha 48,8 + 3 mm bo przystosowana jest do ram z boostem czyli z tyłu również jest + 3 mm. Jeśli przesuniesz na zewnątrz tylko korbę ( tyłu bez boosta nie przesuniesz ) to łańcuch będzie szedł pod jeszcze większym przekosem.

To jest tak samo jak w napędzie 3x z linią łańcucha 50 mm. Ocieranie jest w standardzie. Gdy w takim napędzie zrobimy 47,5 mm ( przełożenie podkładki z prawej na lewą - oczywiście dotyczy to suportów BSA ) wyeliminuje ocieranie i można np. z blatu zrobić przełożenie 3x3 a nawet 3x2 bez ocierania jak i  2x1 oraz 2x9 ( akurat dla napędu 3x9 podaję przykład ) również bez ocierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ocieranie z inną linią łańcucha nie jest w standardzie, gadasz tak z doświadczenia czy twierdzisz na podstawie teorii? Ja wiem z doświadczenia--robiłem różne testy z linią łańcucha z różnymi przerzutkami i nigdy, w tym w tym przypadku, nie miała ona wpływu na działanie napędu, jedynie na przekosy, dlatego się linią łańcucha bawiłem- by uzyskać najmniejszy możliwy przekos na najczęściej używanych koronkach. Przerzutka ta jest nie do wersji boost, ale do korby 2x (z wysuniętą o 3mm linią łańcucha) ramy boost mają przesunięcie na mocowaniu DM co umożliwia stosowanie tej samej przerzutki. Przesunięcie linii łańcucha do środka dałoby jedynie taki efekt że zabrakłoby mi zakresu ruchu do środka na przerzutce i blat oparł by się o widełki, pomyśl o tym co piszesz, to nie ma żadnego sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię o napedach 3x. Tam z linią łańcucha kombinowalem ( rozne przerzutki przednie, suporty, typy i długości ) i jest tak jak napisalem. Nie mówię, że przybliżenie korby o 3 mm na pewno załatwi sprawę bo to jednak ciut inny problem. Na pewno to by bylo dla korb 3x. Wymuszenie mniejszej linii łańcucha może, ale nie musi spowodować oparcia sie przedniej przerzutki o ramę. To właśnie zależy od średnicy ramy i rodzaju przedniej przerzutki. Wszystko mówię z doświadczenia dla napędów 3x. Nie próbowałem nigdy w 2x kombinować z linią łańcucha. Natomiast  z całym szacunkiem, ale odsuwanie Twojej korby o 3 mm z obecną ramą swiadczy, ze nie rozumiesz do końca kwestii linii łańcucha. To nie mogło się udać. ( bez zwiększenia ll z tyłu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcie na zewnątrz nie miało działać, wielowypust osi wchodzi wtedy za płytko w lewe ramie. Przesunięcie na zewnątrz miało na celu zasymulować linię łańcucha jak na korbie dedykowanej do 2x. 

Z napędem 3x się też bawiłem, przekladanie podkładki pod suportem (2,5mm) nie miało żadnego wpływu na działanie napędu, jak mówiłem, jedynie wymagało ponownej regulacji oczywiście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, piciu256 napisał:

Z napędem 3x się też bawiłem, przekladanie podkładki pod suportem (2,5mm) nie miało żadnego wpływu na działanie napędu

No Panie. To jest czysta herezja. 100 % bullsh*t. Bez urazy. Na ocieranie właśnie miało ogromny wpływ. Nie na działanie w sensie, że przerzuci bądź nie, ale na ocieranie przy przekosach właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem napęd gdzie linia łańcucha nie była zgrana przód-tył.

Bez problemy można wyregulować przerzutkę przód jak mamy różnicę 2,5mm w linii łańcucha.

Po coś mamy śruby L i H.

Oczywiste jest że przekos mamy większy, ale to nie znaczy że się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyregulować tak, ale z ocieraniem. Zawsze będzie coś za coś. ( podczas regulacji )

Konkretny przykład.

Napęd 3x9, suport BSA, fd-m770, fc-m770 - 44/32/22, fh-m590, cs-m750 ( 11-32 ) , podkładki wg. podręcznika dla linii łańcucha 50 mm.

Ocieranie przy poprawnie wyregulowanej przerzutce pojawia się od 3x6 - czasem 3x5 - to kwestia regulacji  ( i  górę - 3x4, 3x3 itd.  )

Przy 2x1 nie ociera - będzie ocierało przy 2x8 i 2x9,  wyregulujemy żeby nie ocierało przy 2x9 i 2x8 - będzie ocierało przy 2x2 i 2x1 ( wtedy dodatkowo ma to wpływ na ocieranie albo 3x5 albo 3x6 )

Przy 1x1 nie ociera - cyrki będą na środkowym i dużym blacie, itd ( analogicznie do reszty koronek )

Zmieniamy LL na 47,5 mm i w zależności od przedniej przerzutki ( w tym konkretnym przypadku )  3x9 i 3x3 nie ociera, ( łatwizna )  2x1 i 2x9 nie ociera, ( choć to trudne - tu jest największa trudność z dokładnym wyregulowaniem - pół obrotu baryłki ma wpływ, bez problemu możemy natomiast wyregulować tak, że 2x9 nie ociera - wtedy ociera lekko 2x1  lub analogicznie 2x9 minimalnie ociera, ale na 2x1 nie ociera  ) 1x1 do 1x3 nie ociera ( łatwe )

Jak odpowiednio dobrać przednią przerzutkę ( są różnice wynikające nie tylko z budowy top swing i down swing, ale i roczników przerzutki - konkretnych modeli np. fd-m751,  fd-m761/771 - niby mają te same parametry - pojemność, obsługiwane koronki itp. mają tylko 1 parametr na papierze różny - linię łańcucha. Fd-m751 dedykowana jest dla 47,5 i 50 mm, a fd-m761/771 tylko dla 50 mm, różnią się budową klatki - kształtem ) to można ustawić tak, że w napędzie 3x  z korbą 44/32/22 i kasetą 11-32 możemy całkowicie wyeliminować ocieranie, słowem dowolną kombinację wrzucić, 3x1, 1x9,  2x1, 2x9  i nie ociera nic. ( ale to są niuanse jak średnica ramy w miejscu mocowania przerzutki, model korby, model przedniej przerzutki, szerokość opony ) Zasada jest ta sama wszędzie, bardzo podobna. Wszystko rozbija się przede wszystkim o linię łańcucha ( ocieranie przy przekosach )

/edit2

Tak mi się przypomniało jeszcze ( ale to już nie z doświadczenia tylko czytałem o problemie ) o przerzutce fd-m986 : ( dla korby fc-m980 )

2x10, róznica 14 zębów  ( 38x24 ) i uwaga! linia łańcucha 46,8 mm ( nie 48,6 mm )

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/xtr-m980/FD-M986.html

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/xtr-m980/FC-M980.html

Ktoś włożył do tej korby przerzutkę deore xt fd-m786 ( linia łańcucha 48,6  mm ) i pomimo, że ograniczniki bez problemu szło ustawić ( przerzutka nie opierała się o ramę ) to nie działało to poprawnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...