Skocz do zawartości

[Piasta] Skrzywiona piasta FH-RM66 - wymiana na Trubolt?


Czeczen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, skrzywiła mi się ww. piasta. Chciałbym ją wymienić na coś w innym systemie gdyż obecny stan mi i tak bardzo nie pasuje. Jest to standardowa oś 135mm na szybkozamykacz. Mianowicie hak przerzutki mam mocowany od wewnątrz ramy przez co oś zamiast opierać się na ramie to opiera się na tym haku przez co go wyciera. Koło przesuwa się w lewo i ociera o ramę. Nawet po zmianie haka na nowy się przesuwało bo on ma minimalnie większą średnicę niż wycięcie w ramie. Jak widać na zdjęciu ze względu na to, że oś wystaje po około 5mm z każdej strony w ogóle nie opiera się na ramie tylko na haku.

DSC_0321.JPG.a9e18515c8c7cdd83ce3064daaa0ecce.JPG

 

Chcę najtańszym kosztem przejść na coś co będzie się opierało w całości na ramie czyli np. oś 135/10mm.

Jakieś propozycje rozwiązania? Koło 27,5 32 otwory, 10 rzędów, centerlock. Rozważam też całe koło w używce gdyż zaplatać nie umiem a i tak trzeba by było wydać dodatkową kasę.  Mocowanie tarczy też może być inne bo i tak planowałem w niedalekiej przyszłości jej wymianę. No chyba że systemy różnią się czymś więcej niż tylko mocowaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi właśnie o to, żeby koło opierało się na osi szybkozamykacza przez co nie będzie się przesuwać przód tył. Niestety nawet w nowym haku oś shimano lekko pracuje przez co koło się przestawia w lewo. Na cieńszych oponach tego nie zauważałem ale teraz mam 2.25 i zaczęło się obcieranie. W przypadku prawej strony gdzie jest tylko hak ramy oś się nie przesuwa. Nawet mierząc suwmiarką hak ramy rożni się od haka przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się przesuwa przód- tył bo nie kumam?

Skaczesz czy cuś takiego czy normalnie użytkujesz?

Na sztywniaku ważąc grubo powyżej 100kg rypałem po Beskidach, pół Słowacji i nie zbliżyłem się do 30 % zniszczenia co u Ciebie, a bynajmniej nie toczyłem się jak emeryt...

Piasty SLX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że na nowym haku też się przesuwa. Tak to wygląda w przypadku nówki, o starym nawet nie wspominam. Chcę mieć oś na wylot i najlepiej żeby to był właśnie szybkozamykacz 10mm gdyż nie ma on gwintu w miejscu styku z ramą. Piastę i tak muszę zmienić, bo jest skrzywiona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej?

Masz centerlocka, więc odpada zmiana piasty bo to zmiana tarczy.

Musisz szukać samej ośki, np. to - https://rowerek.pl/product-pol-10491-Os-piasty-tylnej-Shimano-145-mm-pod-szybkozamykacz.html

To wersja 145mm czyli masz po +0.5cm na każdą stronę, gdyby było za długo to ciut podpiłujesz aby mieć po 1mm węższą z każdej strony niż rozstaw całkowity. Bądź szukać jeszcze szerszej aby nie była pod szybkozamykacz, tylko skręcana, te znów dość często są pełne a nie puste w środku.

https://rower.com.pl/tylna-os-kola-180-mm9-5mm-647569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na inny system mocowania tarczy mi nie przeszkadza, i tak planowałem za niedługo ją wymienić. Poza innym mocowaniem chyba wszystko będzie pasować?  Myślałem nad piastami novatec i jakby się dało np. zmienić z 142/12 na 135/10 za pomocą adapterów, z tym, że jeszcze nie doczytałem czy takowe istnieją. Oś którą wysłałeś jest taka sama jak w moim kole. Nie zwróciłeś uwagi że podawana jest długość osi, a w przypadku piasty 135mm oś ma 145mm. Długość piasty nie jest przecież długością osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może był używany badziewny szybkozamykacz  który zamiast zamiast wgryzać się, i siedzieć nieruchomo, luzował się i ścierał haki po zewnętrznej stronie. A skoro się luzował to oś i ząbkowanaprzeciwnakrętka konusa też mogły delikatnie się poruszać rozbijając haki po wewnętrznej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc pytanie: Jakie są piasty Novatec które można za pomocą adapterów zmienić z 142x12 na 135x10 i mówię tu o osi przelotowej i 32 otw.

Tak jak w przypadku D362SB Której już nigdzie nie mogę znaleźć, nawet z całym kołem. 9d64a1a74e01adb82dbc9dbaccea.jpg.d06bbe7307aa589351e2dac0e26cf90c.jpg

W przypadku 36 otw. musiałbym kupić całe koło. Mocowanie tarczy nie ma dla dla mnie większego znaczenia. Widziałem też D882SB z taką osią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koniec końców oddałem swoją obręcz do przeplecenia. Znalazłem na facebooku kogoś kto się zajmuje kołami także mam koło zrobione na piaście D792SB CL z osią 10x135mm.

Łącznie ze szprychami i usługą zapłaciłem 360zł bez kosztów przesyłek. Teraz wszystko siedzi równo. Jedynie trzeba było przetoczyć klucz do tarczy i kasety bo miał on mniejszą średnicę niż adapter.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...