Skocz do zawartości

[tarcze hamulcowe] czy warto 180 na przód


eustachy2

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc na co się zdecydować. Mam rower crossowy i hamulce Deore M6000, tarcze mają być SM-RT66. Z tyłu będzie 160mm i nie wiem czy z przodu założyć też 160mm czy może warto 180mm? Różnica w cenie tarcz 160 i 180 nie jest duża, adapter też majątku nie kosztuje. Amortyzator NRX więc chyba wytrzyma tarczę 180. Moja waga to 90kg, z plecakiem 95kg, jazda rekreacyjna:

- wycieczki po Wielkopolsce, ale przewiduję też możliwość jazdy po Kielecczyźnie (prawie Himalaje :))

- oprócz wycieczek też trochę jazdy trochę bardziej sportowej/agresywnej po drogach gruntowych/szutrach i w lekkim terenie - rower 29er czy gravelem nie jest ale też można poszaleć

Czytałem trochę na temat rozmiaru tarcz i mam wątpliwości czy tarcza 180mm przy takim użytkowaniu i mojej wadze nie będzie przerostem form nad treścią, strzelaniem do muchy z działa przeciwlotniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie będzie. Różnica w sile hamowania jest zdecydowanie odczuwalna, M6000 do najmocniejszych nie należą a Ty do najlżejszych też. Wydaj te 4 dychy i ciesz się lepszą kotwicą, bo o ile w 99% przypadków nie potrzebujesz hebla kosy, to raz na sto hamowań jak Ci się przytrafi okoliczność, że zwolnisz albo zatrzymasz się w krótszym czasie - zrozumiesz, że wydanie tych 40 pln było bardzo dobrym pomysłem.

Mi w XT 180/160 i wadze 85+13 czasem siły hamowania brakuje przy bardzo dynamicznym śmiganiu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, szybko licząc to przy tarczach 180mm, 110kg masa rower + jeździec (95+15 rower) masz  stosunek "mocy hamulców"= siła na klamce do momentu obrotowego hamującego proporcjonalny do zestawu o masie 98 kg( 83+15 rower) na tarczach 160 mm, który wcale nie jest na wyrost, żaden overkill, więc jak najbardziej polecam 180 mm. Ba, nawet jakbyś założył tarcze 203mm, to było by to według obliczeń jak wyżej analogiczne to masy zestawu 87kg ( 72 +15 rower), a Deore M6000 z tarczami 160mm dla jeźdżca 72 kg to żadna anomalia.

Pozdrower :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz 180 i nawet się nie zastanawiaj. Na takim rowerplus to jest byle 10 zł więcej a na pewno się przyda. Ja mam ten sam zestaw i dzięki 180 mogę zawsze uzywać tylko jednego palca, nawet jak robię powolny zjazd ze stromego zbocza na szlaku a ważę trochę więcej niż ty. Gdyby nie raczej słabawy amor to i bym 203 walnął. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...