Skocz do zawartości

[Piasta] Shimano Nexus 3 SG-3C41 pomoc w złożeniu


Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałbym się z wszystkimi serdecznie przywitać i pozdrowić. Proszę także o powstrzymanie się z uszczypliwymi komentarzami, gdyż jestem całkowitym laikiem w tej materii, a tym bardziej że to mój pierwszy raz z taką piastą. Przechodzę do sprawy.

Posiadam budżetowy rower, do jazdy po przysłowiowe bułki do sklepu z piastą Shimano 3 biegową z hamulcem w pedałach. Rower ma 4 lata, nigdy nie był konserwowany po za łańcuchem. Od jakiegoś czasu pojawiły się następujące problemy, mianowicie zgrzytanie z piasty podczas mocniejszego wciśnięcia pedałów do jazdy oraz zgrzytanie podczas hamowania. (Niestety te objawy nie są pewne, tzn. czy na pewno pochodziły z piasty bo jak rozebrałem setup, okazało się że jedno łożysko kręciło się z oporem i dźwiękiem - kupiłem nowy setup.) Ale problem z hamowanie na pewno leżał w piaście.  

Rozebrałem piastę bez problemów. Wszystkie elementy były uciapane brązowym smarem ( nie wiem, czy taki został użyty, ale jak na moje oko wyglądał na zużyty po prostu ) , znajdował się też biały smar w małych ilościach, na elementach drobnych, jak pieski, jakieś zapadki, sprężynki. Wszystkie elementu wykąpałem w rozpuszczalniku po to aby pozbyć się starego smaru. Następnie wypsikałem dokładnie CX-80 i na wszystko nałożyłem smar do łożysk ( co dowiedziałem się po fakcie z tego forum, że taki smar nie nadaje się do mechanizmów w piaście, po za samymi łożyskami, dlatego też pytanie do was, jaki środek smarny polecacie do tego mechanizmu? Powtarzam, że nie jest to rower do wyczynowej i dalekiej jazdy, a po bułki do sklepu więc nie stać mnie na   SHIMANO INTERNAL HUB MAINTENANCE jest dla mnie za drogi, podajcie proszę dobry i niedrogi zamiennik oraz co nasmarować, a czego nie smarować ) 

Przystąpiłem do składania tego w całość. I tutaj nastąpił pierwszy problem. Nie do końca spasowały się element Ring Gear unit  i Driver unit czyli 5 nie zachodzi do końca na 8 według tego obrazka https://www.forumrowerowe.org/topic/236568-tarciehamowanie-nexus-3-z-hamulcem/?do=findComment&comment=2144231 ( podglądałem jak to robić z tego filmu od czasu 09:25 https://www.youtube.com/watch?v=fpW_QzSc-HA&feature=youtu.be&t=569 Nie rozbierałem większych elementów na drobne, tak jak widać to od początku filmu  ) Mimo to złożyłem to wszystko w  całość, skręciłem na kole no i .... d#$a, bo pedałując na przód rower hamuje, a hamując koło kręci się do tyłu, co ciekawe tak się dzieje na biegach 2 i 3, a na 1 biegu działa prawidłowo.

Coś na pewno poprzestawiałem w elemencie 7 (https://www.forumrowerowe.org/topic/236568-tarciehamowanie-nexus-3-z-hamulcem/?do=findComment&comment=2144231) bo kilkukrotnie go rozciągałem, przekręcałem, aż w końcu zaczął działać inaczej niż po pierwszym wyjęciu, tzn przy kręceniu za zębatkę widzę jak sprężyna się spręża i rozpręża wydając przy tym dźwięk, a tego wcześniej nie było, więc czeka mnie pewnie rozebranie tego elementu na części elementarne i poskładanie w całość, tak jak na filmie powyżej. 

Druga rzecz to mam uwagi do elementu Bęben Hamulca piasty, wygląda on tak jak na zdjęciach dołączonych do posta. Nie wydaje wam się, że jest zużyty? Czy nadaje się do wymiany? ( jeśli jest to do zdiagnozowania z samego zdjęcia )

 

60035f86768dda21med.jpg

24b20de39da9054amed.jpg

40891c4fe6e521dfmed.jpg

Wszelkie schematy, wskazówki, filmy, posty związane z piastą SG-3C41 mile widziane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozpuszczalniku... Nieźle zacząłeś. ;)

Białe pozostałości, to resztki smaru Shimano Intermal Hub Grease, jedynego zresztą słusznego do serwisowania piast tego typu.

Co do elementów 5 i 8 - musisz delikatnie wcisnąć zapadki, żeby wskoczyły na swoje miejsce. Dodatkowo musisz je ustawić w odpowiednią stronę. Elementu 7 zwykle się nie rozbiera, ponoć przestrzegają przed tym nawet na szkoleniu w Shimano (to chyba sprzęgło i ponoć trudne do złożenia ponownie w prawidłowy sposób- tak mówił mi kierownik serwisu, więc tak robiłem, nie miałem czasu na zastanawianie się ;)).

Obawiam się, że zepsułeś sobie piastę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...