Skocz do zawartości

[suport] PressFit BB92 DUB


TheJW

Rekomendowane odpowiedzi

Oryginalnie mam zamontowany w rowerze suport SRAM (PressFit, BB92, DUB), ma przejeżdżone jakieś 7 miesięcy, ale już od dawna skrzeczy jak gwałcona żaba. Cóż - PressFit, do tego zapewne montowany na sucho. No ok, trzeba wymienić, a że sezon się kończy, to wyścig zbrojeń czas zacząć.
Pierwsza myśl - skręcany Token. A tu niespodzianka - ni ma! Akurat ten jeden jedyny mają w formie zwykłych wciskanych misek, w dodatku bez tulejki ograniczającej ilość syfu dostającą się do łożysk. I jak teraz żyć? Jest jakaś alternatywa dla Tokena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety obecnie skręcany Token Ninja pod mufę 92mm jest tylko pod zwykłą ośkę SRAM. Rozmawiałem jakiś czas temu z przedstawicielem Tokena, czy planuję wersję Ninja dla standardu DUB i mówił, że są prowadzone testy i być może niedługo coś się pojawi. Mają problem przy tak dużej średnicy ośki w korbach DUB, żeby zmieścić się z gwintem na tulei w mufie i chwilowo Token robi tylko wciskane miski pod ten standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre podejście. ;) Lepiej kazać konsumentowi chwilę poczekać, ale zaproponować dobry jakościowo towar, niż "testować na produkcji". ;)

Nie ma pożaru, łożyska jeszcze się kręcą, więc zaczekam. Może w środku zimy coś się pojawi.
Oczywiście gdyby komuś coś takiego wpadło w oko, dajcie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety DUB w miskach w mufie 41mm to caly czas kompromis na lozyskach. Co prawda lepiej niz wkladanie do takiej mufy 30mm oski, bo tu lozyska sa jeszcze mniejsze, ale caly czas lozyska sa sporo mniejsze niz w przypadku 24mm oski albo 30mm w mufie 47mm. Zywotnosc takich lozysk bedzie sporo mniejsza niz w przypadku lozysk pelnowymiarowych.

Mozna tu nieco sprawe polepszyc i wlozyc wieksze lozyska ale juz bez zadnego wkladu. Takie lozyska z kolnierzem wchodza bezposrednio w mufe. Plus takiego rozwiazania to wieksze lozyska, minusy: lozyska bezposrednio w ramie, maly wybor lozysk i ich bardzo wysoka cena.

Co do press fitow, to nie jest regula, ze maja skrzypiec i ogolnie nie ma nic zlego w tego typu wkladach. Problemem jest jakosc wykonania muf karbonowych. Niestety ale producenci nie sa zainteresowani wykonywaniem precyzyjnych muf, trzymajacych okreslone wysokie tolerancje, koszt produkcji. Niektorzy producenci i to ci bardzo znani maja takie dopuszczalne tolerancje, ze mozna sie za glowe zlapac. I do tego wszystkiego dochodzi jakosc wykonania. Nieosiowe mufy, otwory moga byc przesuniete wzgledem osi mufy lub moga byc pod katem wzgledem siebie. Do tego dochodzi ksztal otworow, niekoniecznie idealnie okragly.

Takze jak ci cos skrzypi to masz szanse, ze mufa pozostawia wiele do zyczenia. W twoim wypadku dochodzi jeszcze kwestia wspomnianych malych lozysk, moga byc juz po prostu zajechane.

W takich przypadkach duza pomoca moga byc skrecane wklady albo wciskane ale jednoczesciowe (niestety ale nie znam takich pod bb 86/92 DUB). Ale i one maja swoje ograniczenia, sa w stanie skorygowac powyzsze problemy ale w minimalnym stopniu. I tu pojawia sie wklad Tokena. Niestety ze wzgledu na dosc dziwaczna konstrukcje, plastikowe pierscienie, ktore wchodza w rame, pozbawiony jest cech korekcyjnych jak w pelni aluminiowe skrecane wklady. Te plastikowe czesci, np w sytuacji gdzie mamy do czynienia z nieosiowoscia mufy, zamiast swoim ksztaltem nieco to skorygowac, jak ma to miejsce w aluminiowych wkladach, poddadza sie i dopasuja do ksztaltu mufy. Jezeli oska korby bedzie pracowala w lozyskach, ktore nie sa osadzone osiowo, predzej czy pozniej pojawia sie problemy. Najczesciej padaja same lozyska, mozna to latwo sprawdzic krecac palcami takie lozysko pod obciazeniem (bez wyjmowania z wkladu). Jak lozysko nie kreci sie idealnie plynnie, to juz jest walniete. Warto pamietac, ze takie uszkodzone lozysko bez obciazenia, po wyciagnieciu z kladu w wiekszosci przypadkow bedzie krecilo sie idealnie plynnie. Co nie zminia faktu, ze jest juz uszkodzone.

Wracajac do Ninja Tokena, niestety ale ten wklad, wlasnie poprzez ten plastik, pozbawiony jest funkcji "leczenia" albo w znacznym stopniu ta funkcja jest ograniczona.

Takze jak ktos mysli o profilaktyce polecalbym w pelni aluminiowe wklady, skrecane badz tez wciskane jako jedna czesc.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na dzien dobry sam skracasz zywotnosc lozysk ;) Kazde, nawet wyciskanie lozysk powoduje ich mikro uszkodzenia, nie wspominajac juz o ich wybijaniu. Przy montowaniu lozyska wciskane sa poprzez zew bieznie ale juz ich wyciskanie odbywa sie poprzez wew bieznie, ktora wywiera nacisk na kulki, powodujac ich mikro uszkodzenia. 

 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, 1415chris napisał:

Czyli na dzien dobry sam skracasz zywotnosc lozysk

Kolego! Czy chodzi ci o temat posta? czy o moją odpowiedz w tym temacie. Ja przejechałem 25tyś Km i nadal łożyska mają się świetnie, dziś nakręcone 50km. Stare powiedzenie nadal aktualne! Jak się dba tak się ma. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, twoja odpowiedź. Możesz przejezdzic ile chcesz ale nie zmienisz ogolnie znanego faktu, ze kazde wycisniecie poprzez wew bieznie lozysk uszkadza kulki. A juz nje wspomne o wybijaniu, o ktorym piszesz. Ty mozesz o tym nie wiedziec ale takie sa fakty. Nikt kto zna sie odrobine na rzeczy nikomu nie bedzie polecal "profilaktycznego" wybijania lozysk. Owszem zmiana, dolozenie smaru tak ale nie na dzien dobry wybijanie lozysk!

Poczytaj troche lektury lozyskowej albo nawet sam Youtube wystarczy, mozna dowiedziec sie ciekawych rzeczy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...

Nie polecam suportu skręcanego BB4129QB. Mój rozleciał się po 2 miesiącach jazdy. Kulki w łożysku są bardzo malutkie więc nie dziwi dlaczego doszło do szybkiego zużycia. Jeśli ktoś nie tylko jeździ ale i skacze na rowerze, zdecydowanie nie jest to dobry kierunek by stosować BB4129QB.

Sprawdzę jak będzie pracowała wersja wciskana BB4129.

Z pozdrowieniami

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dlatego były tak trudno dostępne. Podobno ma się pojawić poprawiona wersja. Z braku skręcanego kupiłem BB4129S i po...1200 km już słychać lekkie strzelanie (~80kg, dość agresywna jazda). Nieporozumienie. :/ Może to są suporty dla osób 50-65kg, które omijają dropy i wszelkie przeszkody... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem w moim Treku, we wrześniu kupiłem tego Tokena i szczerze mówiąc "pomogłem" mu umrzeć dwa tygodnie temu. Obecnie znalazłem w Tajwanie ten sam model no i czy chcę czy nie zamówiłem go ponownie, bo chyba chwilowo nie ma nic "lepszego". Mam korbę RaceFace 30 mm no i kurde nie bardzo wiem co dalej z tym robić, albo wymienić całkowicie suport i przejść na korbę Shimano, ale czy to jest w ogóle wykonalne, opłacalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zamontowaniu BB4129 zasadniczą wadą rozwiazania jest brak osłony korby. 

Po jednej jeździe w środku mnóstwo piachu (wiadomo dziurka odpływu w ramie). Przy wyciąganiu zabrudzonej korby łatwo zarysować jej anode. Chyba wracam do standardowegu press fitu SRAMa. 

Edytowane przez ADeMM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2020 o 14:53, carlosmuz napisał:

Shimano!

Mam suport pressfit bb92 w Treku i ośkę DUB. Dziś czyściłem i wypadł taki niebieski oring/uszczelka z suportu. Było to już uszkodzone.

Czy to można dokupić? Czy śmigać bez?

Dzień dobry

 

Podpinam się pod temat. Gdzie można dostać taki oring?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Mod Team

Raczej nigdzie. Problem z nim jest taki, że to jest guma, która z czasem puchnie i ciężko się ten oring wsadza z powrotem. Niekiedy jest to niemożliwe.

 

Czy jest coś obecnie na rynku wartego uwagi co można zastosować w tym standardzie? U mnie w Treku zaczął suport tak przeraźliwie strzelać, dźwięk rozchodzi się po całej ramie, aż wstyd z tym jeździć.

Patrząc na rynek, to chyba to jedyne dostępne rozwiązanie

 

Sram suport MTB DUB Press-Fit PF41 BB89/92

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Siemano!

Ostatni rok jeździłem na suporcie polskiej firmy Accent (Accent EXE 41 Kod: 600-11-142_ACC). Zero problemów.

Na plus

- lżej pracujące łożyska w porównaniu do pressfitu SRAM

- cena

 

Token właśnie wprowadził nowy pressfit https://www.tokenproducts.com/bottom-brackets/press-fit/bb4129sr Wygląda na dodanie do BB4129 tulejki z tworzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...