Skocz do zawartości

[korba] shimano do trekinga bsa czy octalink


Malinowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Potrzebuję porady odnośnie korby do mojego trekinga. Potrzebuję czegoś solidnego, czym tłukł będę kilometry. Nie zależy mi tak bardzo na masie, bardziej na niezawodności. Moje dwa typy:

- shimano alivio t4010 48x36x26 na octalink

- shimano aliwio t4060 48x36x26 na BSA

Ewentualnie jakieś inne propozycje? Który suport będzie lepszym wyborem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał wersję na octalinka. Trwalsze łożyska a i cena będzie troszkę mniejsza. Jeśli chodzi o suport do tej korby- nie kupuj najtańszej wersji.

Postaw na BB es51. Oczywiście trzeba dobrać do korby. Bodajże 126 mm (dla korby 48/36/26). Choć argument ceny tutaj z suportem es51 trochę nie trafiony. Z jednej strony korba na octalinka wygląda zgrabniej przy rowerze i ma znacznie lepszy suport, z drugiej wersja z przelotową osią jest nieco sztywniejsza a suporty do H2 można dostać niemal w markecie. 

Chm do trekinga jednak brałbym octalinka, ale to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej z tym że suport szukaj 121 mm. Będzie lepiej działać. ( zdecydowanie mniej ocierać przy przekosach ).

 

/edit

Dobra alternatywa to porządna korba i suport na kwadrat :

https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-fc-m443-48-36-26-170mm-7598719125

https://allegro.pl/oferta/suport-fsa-rpm-bb-7420-st-jis-68x118-typ-68-7920193026

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, m0d napisał:

I kwadrat i octalink mają gwint BSA tak dla ścisłości :)

 

Teraz, abdesign napisał:

ale waha się pomiędzy t4050 octalink a t4060 zintegrowana oś,

no właśnie pomylił autor pojęcia BSA (standard gwintu - angielski)

 A rozważania pomiędzy  hollowtech II a octalink.

Ten ostatni wydaje się trwalszy, ale może juś poprawili suport HII przynajmniej shimano, bo to trwałe nie jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że się nie znam to się wypowiem. W lato robiłem konwersję roweru pod pełną grupę alivio i zdecydowałem się dopłacić i wciągnąłem FC-M4060 pod H2 i jestem bardziej niż zadowolony. Całość chodzi CICHO i prawie sama się kręci. To moje pierwsze spotkanie z suportami tego rodzaju i jestem zdziwiony zmianą kultury pracy.

Jedyne do czego bym się przyczepił to w sumie to, że jeżdżę wszędzie praktycznie na 36 (i czasami na 48) przy czym 26 leży nieruszana. Już wiem czego oczekuję od korby w przyszłości (prawdopodobnie jedną zębatkę 38).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Danuel napisał:

Jedyne do czego bym się przyczepił to w sumie to, że jeżdżę wszędzie praktycznie na 36 (i czasami na 48) przy czym 26 leży nieruszana.

A i tak kupiłeś 3-rzędową, a można było pomyśleć przed kupnem... :) Tu by można rzeczywiście pomyśleć nad 1x z blatem 38 czy 40T i tak naprawdę sporo osób tak jeździ, ale nie - jak co do czego musi być "uniwersalnie", 3 rzędy, będzie "dokręcanie z górki", itp. mniejsze i większe bzdurki.

14 minut temu, Danuel napisał:

Całość chodzi CICHO i prawie sama się kręci. To moje pierwsze spotkanie z suportami tego rodzaju i jestem zdziwiony zmianą kultury pracy

Zależy jak trafisz oraz jak i w jakich warunkach jeździsz. Octalinka jeszcze żadnego nie udało mi się zarżnąć i cały czas aż do sprzedaży chodziły perfekt (tanie BB-ES25). Zewnętrzne łożyska w kolejnym rowerze także działały perfekt. W kolejnym już pressfit i tu zarżnąłem łożyska bardzo szybko. Nie da się powiedzieć, że jedno rozwiązanie jest lepsze od drugiego w każdym możliwym przypadku. Teraz kolejne zewnętrzne w gravelu, który jest tyrany i rzadko czyszczony - zobaczymy ile to pożyje :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Zdecydowałem się na korbę fc 4010 z octalinkiem. Wydaje mi się, że to rozwiązanie będzie jednak trwalsze, a na tym mi zależy w trekingu. Różne warunki pracy.

 

W dniu 10.10.2019 o 08:31, woojj napisał:

Postaw na BB es51. Oczywiście trzeba dobrać do korby. Bodajże 126 mm (dla korby 48/36/26)

Producent właśnie zaleca taką długość osi w przypadku tej konkretnej korby fc 4010. Powinna być ok. Co do suportu, zalecają bb es300, który ma być równie trwały jak ten es51, a cenowo rozsądniejszy.

W dniu 10.10.2019 o 09:07, SoloTM napisał:

Jak wyżej z tym że suport szukaj 121 mm. Będzie lepiej działać

Producent zaleca 126 mm właśnie. Nie będzie problemu przy 121 mm?

 

W dniu 10.10.2019 o 09:58, m0d napisał:

I kwadrat i octalink mają gwint BSA tak dla ścisłości :)

Kwadrat zostaw w muzeum i bierz octalinka. Suport wystarczy BB-ES25

Wiem, sam się na tym złapałem, że to właśnie BSA, a różnica to tylko mocowanie ramion. Mój błąd :) A ten zalecany przez producenta bb es300?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj 126 mm. Kup 121 mm. Zamiast linii łańcucha 50 mm będziesz miał 47,5 mm. Dużo mniejsze ocieranie łańcucha o wózek przedniej przerzutki. Możesz nawet mieć tak, że obsłużysz ze środkowego blatu całą kasetę co z linią łańcucha 50 mm jest niemożliwe. Z linią łańcucha 50 mm będzie ocierać przy 3x5 ( być może już przy 3x6 ) dla napedu 9 sp. Itd. 

Suport bb-es300 poleca Shimano bo poleca zawsze podstawowy, es51 jest lepszy, trwalszy, lżejszy ( ma aluminiowa miskę lewą, łatwiej jest ją poprawnie dokręcić ) Jeśli chcesz zaoszczędzić to już lepiej bb-es30 ( jeszcze można dostać ). 

/edit

Dodatkowo zmniejszysz q-factor ( odległość między osią suportu a pedałem ) z potężnego 187,8 mm, do 185,3 mm.  Np. Fc-t4060 ma 181,7 mm. Korby mtb nawet jeszcze mniej. Z reguły około 176 mm, czasem mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2019 o 10:28, abdesign napisał:

kolega może nieprecyzyjnie opisując ale waha się pomiędzy t4050 octalink a t4060 zintegrowana oś, a sugestie idą w stronę octalinka albo kwadratu... czemu?

Wahałem się między t4010 i t4060, które to mają różne mocowania. A właściwie to podjąłem decyzję, że rozsądniej będzie wziąć t4010.

Precyzując już całość, nie ma standardu ht2, to nazewnictwo odnoszące się do samej konstrukcji korby. A z kolei BSA występuje zarówno w mocowaniu ramion na kwadrat, octalink jak i w przypadku standardu ze zintegrowaną osią i zewnętrznymi łożyskami.

Teraz, SoloTM napisał:

Nie kupuj 126 mm. Kup 121 mm. Zamiast linii łańcucha 50 mm będziesz miał 47,5 mm. Dużo mniejsze ocieranie łańcucha o wózek przedniej przerzutki. Możesz nawet mieć tak, że obsłużysz ze środkowego blatu całą kasetę co z linią łańcucha 50 mm jest niemożliwe. Z linią łańcucha 50 mm będzie ocierać przy 3x5 ( być może już przy 3x6 ) dla napedu 9 sp. Itd. 

Suport bb-es300 poleca Shimano bo poleca zawsze podstawowy, es51 jest lepszy, trwalszy, lżejszy ( ma aluminiowa miskę lewą, łatwiej jest ją poprawnie dokręcić ) Jeśli chcesz zaoszczędzić to już lepiej bb-es30 ( jeszcze można dostać ). 

Dzięki wielkie za sugestie. W takim razie pytanie czy do mojej ramy będzie ten patent pasował. Rower to unibike expedition z 2008 roku. Choć na centrumrowerowe już tego suportu nie ma, a chciałem skompletować wszystko już w jednym sklepie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kurde kiedyś opisz jak ci to działa, bo ja sam nie wróciłbym do niczego innego niż 2-piece. Postawiłem sobie rower na deore T6000 (hurr tak lubie i jechać szybko na 48 i podjedżać na szlakach na młynku. Chociaż przyznaję, że takie 22-32-40 raczej by mi wystarczyło jakbym poszedł w M6000) no i korba chodzi idealnie jak nigdy. Ta sztywność tak bardzo mnie cieszy, szczególnie że poprawia pracy przedniej przerzutki. Jeszcze nigdy w życiu nie miałem tak bezproblemowej przedniej zmieniarki, o której nie muszę myśleć. Ja będę zawsze polecał HT2 a suporty nawet można serwisować, albo kupić droższy na dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lawstorant napisał:

No to kurde kiedyś opisz jak ci to działa, bo ja sam nie wróciłbym do niczego innego niż 2-piece

Spoko, dam znać na pewno.

8 godzin temu, SoloTM napisał:

A co miałeś wcześniej, że Cię tak ta korba zachwyca ? ( oczywiście korba jest dobra )

Jeździłem zarówno na kwadracie w trekingu, na zewnętrznych w mtb i obecnie presfit w kolejnym mtb. Z doświadczeń moich wynika, że kwadrat przy mocnym deptaniu strasznie się gnie, ciężko to dobrze wszystko dopasować do siebie - ramiona. Zewnętrzne są ok pod względem sztywności i szybkości montażu/demontażu korby np. do czyszczenia, ale jakość łożysk i suportów niestety fatalna. Szybko się to kiepści. Co do prefit nie wypowiem się bo mam rower od roku. Póki co zero problemów. Podobnie jak z zewnętrznymi, szybkość demontażu i montażu korby. Niestety sam łożysk nie wymienię..

Specjalnie pytałem o te dwa konkretne modele korb, gdyż potrzebowałem stalowych solidnych zębatek i sprawdzonego sprzętu, którego tak bardzo nie byłoby mi szkoda, gdyby się rozleciał. Na wyprawach to podstawa, aby było niezawodnie i jak najprościej. Dlatego nie mam hydraulików, tylko zwykłe vki, proste przerzutki i inne akcesoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o korbę było do kolegi @Lawstorant, ale rozumiem ;)  Gdy korba na kwadrat jest porządna, oś krótka to dużej różnicy nie ma, wg. mnie jest tak mała, że pomijalna. Sam specjalnie złożyłem sobie taki uniwersalny rower ( wtedy kół 29 jeszcze nie było lub dopiero zaczęły wchodzić ) i mam korbę xt fc-m750 na kwadrat, suport xt o dł. 110,5 mm ( linia łańcucha 47,5 mm,  mogę zastosować dowolne przełożenie w 3x9 bez ocierania o wózek przedniej przerzutki bo przerzutkę przednią mam równiez przystosowaną do obu linii łancucha - fd-m751 ) i mam porównanie do korby xt fc-m770 i naprawdę dużej różnicy nie ma. Jest taka mała, że pomijalna, a mało nie ważę i depnąć potrafię. Po prostu mam wrażenie, że osoby narzekające na kwadrat zawsze porównują tańsze korby do lepszych zintegrowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, SoloTM napisał:

Po prostu mam wrażenie, że osoby narzekające na kwadrat zawsze porównują tańsze korby do lepszych zintegrowanych.

A bierze to się stąd, że aktualnie kwadrat jest w zasadzie wyłącznie do budżetowych korb.

No i do czego porównywać. Acera  z kwadratem do xt ze zintegrowaną osią?

Takich dinozaurów jak Twoja xt już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowych nie ma. Fakt. Nawet na używane trzeba polować. Jak na wszystkie dobre retro już rzeczy, v brejki z równoległym przesuwem, dźwignie hamulca xt, xtr, korby, przednie przerzutki, manetki itp. Czasami coś nowego się trafi, ale ceny kosmiczne, a za bdb stan używane też trzeba zabulić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2019 o 16:39, m0d napisał:

A i tak kupiłeś 3-rzędową, a można było pomyśleć przed kupnem... :) Tu by można rzeczywiście pomyśleć nad 1x z blatem 38 czy 40T i tak naprawdę sporo osób tak jeździ, ale nie - jak co do czego musi być "uniwersalnie", 3 rzędy, będzie "dokręcanie z górki", itp. mniejsze i większe bzdurki.

Wiesz nie żałuje bo przetestowałem i w razie czego odkręcę sobie zbędne zębatki z korby. Zresztą można by powiedzieć, że idealnie dobrałem zestaw bo z korby 48X36X26 i kasecie 11-28  najbardziej przypasował mi sam środek 36 na 16 (przy średniej prędkości tak z 23-26) z odchyleniami +- 2 zębatki i mogę ściągnąć każdą górkę w okolicy. Tylko gdy chcę dla poprawienia samooceny wykręcić godzilion kilometruf na godzinę to wrzucam 48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM Oczywiście przesiadłem się z jakiegoś taniego kwadratu pokroju acera circa 2012 na Deore HT2 to i czuć bardzo dużą różnicę. Ale muszę powiedzieć, że kolega ma szosę na octalinku (sora) no i też się gnie. Widać jak zębatki nie pracują równolegle do osi roweru. Może kiedyś robili porządne kwadraty, ale właśnie. Kiedyś, i nie było mi dane ich uświadczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ten zaproponowany zestaw da radę. Szczególnie, że wszystkie zębatki są stalowe (4010).

A czy się coś gnie, czy też nie to już sprawa indywidualna. Jedno jest pewne, jeśli na kwadracie korba chodzi krzywo to należy przestawić ramiona o 90 stopni. To znaczy, że nie ma powtarzalności montażu (tak jak ma to miejsce w zewnętrznych i octalink)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...