Skocz do zawartości

[rower na firmę] Rower składany samemu na firmę


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

1. Czy ktoś może jest zorientowany, czy można kupować na legalu części rowerowe na fakturę na firmę, w celu złożenia finalnie roweru.

     Z tego co wiem, sam rower, a potem części oraz akcesoria można kupić.

BTW 2. Jak wygląda sytuacja, gdy mamy rower nie kupiony na firmę i chcemy kupić na firmę części do niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Można. Trzeba natomiast pamiętać, że złożony z tych części rower powinien znaleźć się w środkach trwałych firmy i jego ewentualna sprzedaż powinna być na fakturę. 

Ad 2. Żeby części rowerowe wrzucać w koszty, to rower musi być wciągnięty na środki trwałe. Można to zrobić oświadczeniem (nawet w przypadku używanego roweru) jeżeli nie ma faktury zakupu. Tak, jak powyżej - późniejsza sprzedaż takiego roweru powinna być na fakturę. 

W jednym i drugim przypadku rower powinien być ewidencjonowany, jako środek trwały w firmie. W przeciwnym razie nie ma podstaw do odliczania podatku od zakupionych części. Chyba, że w zakresie działalności firmy jest handel częściami rowerowymi i idą one do późniejszej odsprzedaży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale głupoty piszesz... ja jako informatyk mający styczność z FK powiem tak:
- obowiązek ewidencji majątku jako środka trwałego jest od 10.000 netto PLN
- jako wyposażenia od 1500 netto PLN
- wszystko poniżej, można traktować jako wydatek jednorazowy i wrzucać w koszty, np cześci do tego roweru.(tutaj to trzeba by było się zapoznać z ustawą, żeby nie było później niespodzianek)

Inna sprawa co do sprzedaży później takiego roweru i skreślena go z listy środków trwałych czy wyposażenia(aka majątu firmy), wystarczy zrobić mu amortyzacje na rok czasu, a potem go po prostu "skasować".

Rower można spokojnie uznać za koszt uzyskania przychodu - dojazd do pracy czy klienta.

Co do zakupu cześci gdy rower nie jest na firmę, to gdy masz jednosobową działalność gospodarcza raczej możesz spokojnie.

Kolejna rzecz, możesz spokojnie kupić rower "w cześciach" i złożyć całość jako środek trwały, tak samo jak możesz sam wytworzyć jakaś maszynę, która używasz później do produkcji.

I jak już wciągniesz rower na np środek trwały, to kupując do niego coś nowego, trzeba zwiększyc jego wartość, przykład wymieniasz amortyzator, stary zdejmując obniżasz jego wartośc o np 500zł, potem zakładając nowy zwiększasz wartość o powiedzmy 1000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, phoe napisał:

- obowiązek ewidencji majątku jako środka trwałego jest od 10.000 netto PLN
- jako wyposażenia od 1500 netto PLN
- wszystko poniżej, można traktować jako wydatek jednorazowy i wrzucać w koszty, np czesci do tego roweru.

Oczywiście.

Budowa roweru we własnym zakresie:

-wszystko co potrzebne do tego możesz odpisać. Jest to koszt wytworzenia i taki przyjmujesz do wartości początkowej wyposażenia lub środka trwałego.

-odliczasz 100% VAT a nie jak w przypadku samochodu 50% jeżeli do użytku mieszanego (dom+robota).

Koszty eksploatacji traktujesz jako koszt uzyskania ze 100% odpisu Vat.

Portale doradców prawnych pełne są opinii o rowerze w firmie. Poszukaj, poczytaj, zweryfikuj nasze opinie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, phoe napisał:

- wszystko poniżej, można traktować jako wydatek jednorazowy i wrzucać w koszty, np cześci do tego roweru.(tutaj to trzeba by było się zapoznać z ustawą, żeby nie było później niespodzianek)

Proponuję się w takim razie najpierw dokładnie zapoznać z przepisami :) Jeżeli zakup części nie jest bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością a rower nie jest 'firmowy' to chciałbym zobaczyć argumentację dla US w razie kontroli. ''Kupiłem sobie na firmę części do prywatnego roweru, żeby odliczyć sobie VAT'' :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Eazy napisał:

Proponuję się w takim razie najpierw dokładnie zapoznać z przepisami :) Jeżeli zakup części nie jest bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością a rower nie jest 'firmowy' to chciałbym zobaczyć argumentację dla US w razie kontroli. ''Kupiłem sobie na firmę części do prywatnego roweru, żeby odliczyć sobie VAT'' :) 

Tak? Niby dlaczego nie w jednoosobowej działalności gospodarczej? Cały twój majątek to firma...

"Wykorzystując prywatny samochód w działalności gospodarczej, który nie stanowi środka trwałego firmy, przedsiębiorca ma możliwość ujmowania wydatków związanych z jego eksploatacją w kosztach podatkowych na podstawie ewidencji przebiegu pojazdów, tzw. kilometrówki PIT."
 

... co innego w np sp. z o.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, phoe napisał:

przedsiębiorca ma możliwość ujmowania wydatków związanych z jego eksploatacją w kosztach podatkowych na podstawie ewidencji przebiegu pojazdów, tzw. kilometrówki PIT.

To znajdź jeszcze stawkę kilometrówki dla roweru. Wiesz w ogóle co to jest?

8 minut temu, phoe napisał:

Cały twój majątek to firma...

Odpowiadasz całym swoim majątkiem, co absolutnie nie znaczy, że cały majątek możesz wrzucić w koszt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
4 godziny temu, Eazy napisał:

a rower nie jest 'firmowy

Rower prywatny do użytku służbowego.

 

4 godziny temu, Eazy napisał:

''Kupiłem sobie na firmę części do prywatnego roweru

Idąc w tym tonie:

kupiłem sobie części żeby zbudować rower firmowy. Bo o to pyta autor.

Nie wiem panowie jak Wy ale ja prowadzę firmę, korzystam z samochodu (robota+dom) czyli 50% VAT i mam również rower który generuje 100% odpisy w kosztach i w VAT.

A idąc dalej, zakup kasku rowerowego nie został zakwestionowany przez US . Z obcisłymi gaciami nie ryzykowałem.:D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, michuuu napisał:

mam również rower który generuje 100% odpisy w kosztach i w VAT.

Ja również, ale rower jest na środkach trwałych w firmie. Może na wyrost, ale księgowa stwierdziła, że tak będzie prościej w razie kontroli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No to dziwi mnie Twój poprzedni post

5 godzin temu, Eazy napisał:

Proponuję się w takim razie najpierw dokładnie zapoznać z przepisami :) Jeżeli zakup części nie jest bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością a rower nie jest 'firmowy' to chciałbym zobaczyć argumentację dla US w razie kontroli. ''Kupiłem sobie na firmę części do prywatnego roweru, żeby odliczyć sobie VAT'' :) 

Bo rozumiem, że części do roweru kupujesz na firmę.

A autor pyta o budowę roweru firmowego a nie o zakup części co by vat skubnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, części kupuję na firmę i żeby nie było wątpliwości przed US rower wciągnąłem w ewidencję. 

Kupować części do budowy roweru też można. Sam tak jeden rower poskładałem w tym roku. 

Bardziej uczulam autora wątku odnośnie jego ostatniego pytania, czyli kupowania na firmę części do roweru prywatnego, który nie jest wykorzystywany w celach służbowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Eazy napisał:

Bardziej uczulam autora wątku odnośnie jego ostatniego pytania, czyli kupowania na firmę części do roweru prywatnego, który nie jest wykorzystywany w celach służbowych. 

Dziękuję. To pytanie było trochę na wyrost. Tzn raczej bym tak nie robił, ale wolę zadać głupie pytanie i mieć pewność, niż zrobić głupotę lub nie skorzystać z czegoś co się dało zrobić.

16 godzin temu, Eazy napisał:

Kupować części do budowy roweru też można. Sam tak jeden rower poskładałem w tym roku. 

Super! Właśnie to mnie interesuje. Czyli kupowałeś części i wrzucałeś sobie w koszty i odliczałeś VAT, a potem? Rower staje się nagle środkiem trwałym ? Czy od pierwszej części księguje się to jakoś jak część roweru w budowie, a potem jakoś zakańcza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2019 o 22:55, Eazy napisał:

Zacząłem zakup od ramy i do niej dokupowałem resztę części. Rozliczam się kwartalnie, więc wszystkie faktury zmieściłem w jeden kwartał. 

Dzięki. Co w przypadku jakbyś się rozliczał miesięcznie albo nawet jak kwartalnie i byś się nie zmieścił w tym czasie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
10 godzin temu, Lukasz. napisał:

byś się nie zmieścił w tym czasie?

Vat odpisujesz w bieżącym okresie rozliczeniowym.

Jeżeli jako wyposażenie to koszty na bieżąco.

Jeżeli przekroczysz kwotę środka trwałego to amortyzujesz sprzęt. To trzeba oszacować bo jeżeli nie to jak powyżej.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...