Skocz do zawartości

[Rama/koła/amor] Do pozostałych części


karakan

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

odrestaurowałem niedawno swój rower tzn wymieniłem cały napęd, nowe hamulce itp.

No i kolega rozwalił ramę w miejscu haka na przerzutkę (jest wyłamana część) więc nic już z tym nie zrobię.

Więc koszt ramy pokryje on (około 700zł) no więc wspólnie z forumowiczami doszedłem do wniosku, że przerobię sobie rower na xc 29''

aktualnie mam full napęd od alivio 3x9 4000 korba HT, suport bb-52, hamulce deorki m6000 z tarczami na 6 śrub 180mm, nowe manetki 

więc chciałbym to przenieść wszystko do nowej ramy pod 29'', kupić nowe koła pod sztywną oś i amor do tego, reszte co się da wrzucić do nowej ramy.

Teraz tak, chciałbym zrobić lekki rower do podjazdów/asfalt/lekkie zjazdy ale żeby też można było w weekend pojeździć turystycznie w górach.

Rama którą mi polecono to accent peak 29 TA, którą można dostać za 700zł (są też opinie, że jest nisko i można haczyć pedałami o podłożę nie wiem ile w tym prawdy)

Koła do 400zł za sztukę nie znam się na tym ale chodzi o coś budżetowego pod sztywną oś, fajnie jakby była możliwość założenia systemu bezdętkowego
amor powietrzny o skoku 100mm, że tak powiem w najlepszym układzie cena/jakość jakby ważył poniżej 2kg byłoby super w cenie około 1000zł

Pozostałości czyli cały napęd + hamulce wrzucam ze starego więc chciałbym żeby rama była kompatybilna z 3 rzędową korbą, a kiedy już się zużyje wrzucę deorke 2x10 i będzie git.

 

Chciałbym żebyście mi pomogli dobrać komponenty i żeby nie było problemu z kompatybilnością głównie korby 3 rzędowej 40t największa zębatka, bo wiem, że niektóre ramy mają limit zębów :)

 

Nie wiem jakie informacje są jeszcze potrzebne, 

wzrostu mam 182cm więc jeżeli chodzi o tą ramę accenta, to chyba L ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, to co wymyśliłem:

Rama Accent Peak 29 TA (tylko nie wiem jaki rozmiar dla mnie M czy L mam ok 182cm wzrostu)
Amortyzator ROCK SHOX RECON RL QR15 (może jakieś lepsze alternatywy w tej cenie?)
Stery Accent HSI B08 (kompletnie nie wiem jak się dopasowuje stery do ramy i widelca)
Koła: tutaj nie wiem co jest dobre w cenie do 400zł za sztukę, jeżeli delikatne przekroczenie tego budżetu = dużo lepsza jakość to jak najbardziej

A napęd, który posiadam aktualnie i chciałbym wrzucić do nowej ramy to:
Manetki: SL-M4000 R/L
Przerzutka tylna: RD-M4000-SGS
Przerzutka przednia: FD-M4000 3x9
Kaseta: CS-HG400 11-34
Suport: SM-BB52
Korba: FC-M4050 40/30/22T 175mm
Hamulce: Deore m6000 + tarcze 180mm na 6 śrub R66 czy jakoś tak, możliwe, że tylną będę musiał wymienić na 160mm, bo wszędzie piszą, że do peak 29 max to 160

Napęd ten jest nowy, przejechane ma zaledwie 200km.

Chodzi mi tylko o sprawdzenie ewentualnie zmiana propozycji na bardziej opłacalne i czy nie będzie problemów z kompatybilnością poszczególnych części

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, polmaj napisał:

Część no niestety peak nie ma konkurencji w tej cenie, liczyłeś mniej więcej ile cię to wyjdzie  , wygląda na to że ok 3000 , masz kilka opcji szukać wypasionej używki bądź iść na kompromis i kupić nowy rower

Hej,

Wyjdzie mnie około 2000zł, bo jak mówiłem koszt ramy pokrywa kolega więc to nie jest tak :P za tyle nie kupię sensownego roweru, używek też nie chcę, a tak szczerze to chciałbym złożyć rower samodzielnie, chociaż raz w życiu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumosie chodziło pewnie o to, że jakbyś wstawił do tego Peaka 29 koła średnie 27,5to wtedy mufa będzie niżej.

Ja mam akurat S-kę (172cm) i nie zauważyłem ocierania butami przedniego koła (przy rozmiarze 43) ;-).

Peak 29 z kołami 27,5.

Przy wyborze rozmiaru weź pod uwagę wysunięcie sztycy, by nie była na granicy, bo wtedy może podsiodłówka pęknąć. Takie rzeczy widać często jak ktoś kupuje za małą ramę i zbyt mocno wysuwa sztycę ...

Koła: nie warto za bardzo szukać po 400zł za sztukę bo wiadomo, że tylne będzie 50% droższe. Zerknij na ofertę Daveo. Albo na olx gdzie ludzie wystawiają również nowe zestawy, pewnie będzie nieco taniej. Też rozważałem taki ruch jak szukałem swoich, ale zdecydowałem się na złożenie u Daveo na Novatecach 791/792 - dostarczyłem tylko swoje obręcze Ryde Edge, które dobrze kupiłem w Germanii.

Edytowane przez ahaja
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ahaja napisał:

Dokumosie chodziło pewnie o to, że jakbyś wstawił do tego Peaka 29 koła średnie 27,5to wtedy mufa będzie niżej.

Ja mam akurat S-kę (172cm) i nie zauważyłem ocierania butami przedniego koła (przy rozmiarze 43) ;-).

Peak 29 z kołami 27,5.

Przy wyborze rozmiaru weź pod uwagę wysunięcie sztycy, by nie była na granicy, bo wtedy może podsiodłówka pęknąć. Takie rzeczy widać często jak ktoś kupuje za małą ramę i zbyt mocno wysuwa sztycę ...

Koła: nie za bardzo warto szukać po 400zł za sztukę bo wiadomo, że tylne będzie 50% droższe. Zerknij na ofertę Daveo. Albo na olx gdzie ludzie wystawiają również nowe zestawy, pewnie będzie nieco taniej. Też rozważałem taki ruch jak szukałem swoich, ale zdecydowałem się na złożenie u Daveo na Novatecach 791/792 - dostarczyłem tylko swoje obręcze Ryde Edge, które dobrze kupiłem w Germanii.

Okej, dzięki.

Wydaje mi się, że L będzie ok, poszukam jeszcze wymiarówki.

Daveo w sensie ta stronka?

https://daveo.pl/kola_dt_370_dt_453d_29erpillar_psr_tb2016-1593i

 

takie coś znalazłem, rozsąda cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, michuuu napisał:

To sposób mocowania koła, związany również z rodzajem piasty koła.

Dziękuję.

 

Teraz, ahaja napisał:

Jeno ten amorek jest pod boost'a (110mm) czyli trzeba pomyśleć też o kole z boost'em (15x110mm) - bo nie do wszystkich są adaptery.

No to teraz wszystko jasne, czyli muszę koła szukać z podobnymi parametrami w sensie 15x110, dobrze rozumiem? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, polmaj napisał:

https://allegro.pl/oferta/kola-spank-oozy-26al-evo-29-29er-1840g-65-8056173756

Tu masz lekki komplet kół , ale  musiałbyś  szukać widelca  z mocowaniem 15 x100

Wyglądają fajnie, a co do marki itp to się nie znam ale zaufam :D
Hmm przy wyborze amortyzatora do tej ramy mam szukać amorów na tapered, ta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, polmaj napisał:

Tak , co do kół  to  obręcze  nie są bardzo szerokie , ale ta waga za tę cenę jest całkiem niezła 

tzn ja na oponach szerszych niż 2.2 na pewno nie będę jeździł jeśli oto chodzi :)

z tego co widzę łatwiej znaleźć koła pod tamten amortyzator niż amortyzator pod te koła za około 1000zł.

No ale szukam jeszcze :D

Edytowane przez karakan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, polmaj napisał:

Aż mi głupio, że mi to wszystko linkujesz. W senie, że robisz za mnie całą robotę, ale ja po prostu marne mam pojęcie o tym i zaczynam dopiero "poważniej" jeździć :)

hmm pierwszy duża rozbieżność w cenach tych amortyzatorów, które podałeś najtańszy 870zł i myślę, że on by mi wystarczył. Najdroższy 1200zł waga dużo mniejsza w sensie jakieś 300gram ale dla amatora to chyba żadna różnica? 

czyli koła miałbym z głowy, amortyzator ten z drugiego linku + koła u tego typka co podałeś do z osią 100x15mm.

tylko z tyłu w ramie jest oś 12x142 więc musiałbym wziąć jedno takie drugie takie, dobrze myślę? 

dobra, wszystko wiem: 

 

przednia NT-D791SB qr 9x100mm lub QR15 15x100mm (B15 15x110mm +20zł)

tylna NT-D792SB 10x135mm z zamykaczem qr lub na oś X12 12x142mm

Edytowane przez karakan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, karakan napisał:

Aż mi głupio, że mi to wszystko linkujesz. W senie, że robisz za mnie całą robotę, ale ja po prostu marne mam pojęcie o tym i zaczynam dopiero "poważniej" jeździć :)

hmm pierwszy duża rozbieżność w cenach tych amortyzatorów, które podałeś najtańszy 870zł i myślę, że on by mi wystarczył. Najdroższy 1200zł waga dużo mniejsza w sensie jakieś 300gram ale dla amatora to chyba żadna różnica? 

czyli koła miałbym z głowy, amortyzator ten z drugiego linku + koła u tego typka co podałeś do z osią 100x15mm.

tylko z tyłu w ramie jest oś 12x142 więc musiałbym wziąć jedno takie drugie takie, dobrze myślę? 

dobra, wszystko wiem: 

 

przednia NT-D791SB qr 9x100mm lub QR15 15x100mm (B15 15x110mm +20zł)

tylna NT-D792SB 10x135mm z zamykaczem qr lub na oś X12 12x142mm

Jeżeli zdecydujesz się na  suntour raidon to śmiało możesz brać koła spank Ozzy bo masz tam z przodu 15x100 , wagę mają fajną a to odczujesz

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybyś był zainteresowany to mam używane do sprzedania w zestawie 

rama Ritchey p 29 er - rozmiar L idealny pod ciebie

amar - Epicon x1 rl rc 

koło - Mavic Cross One Disc 29" QR 15mm

stery czerwone dartmora pod kolor ramki 

wszystko opchnę za 2150 zł, tak wyglądał rower w całości
 1.jpg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, polmaj napisał:

Jeżeli zdecydujesz się na  suntour raidon to śmiało możesz brać koła spank Ozzy bo masz tam z przodu 15x100 , wagę mają fajną a to odczujesz

Czyli To + To będzie supi? 

Bardzo mi się podobają koła w takim kolorze cena super, amortyzator również spoko cena i w zestawie blokada skoku na manetce co jest mega plusem. 

Jestem zdecydowany na te części + rama accent peak 29, a do ramy dostaje się tą ośkę na koło czy trzeba kupić osobno? 

No i pomierze się dokładnie żebym nie musiał zwracać ramy bo za duża albo za mała... Ale docelowo L :p

@SECZUAN fajny sprzęcior ale nie jestem zaintersowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, karakan napisał:

Czyli To + To będzie supi? 

Bardzo mi się podobają koła w takim kolorze cena super, amortyzator również spoko cena i w zestawie blokada skoku na manetce co jest mega plusem. 

Jestem zdecydowany na te części + rama accent peak 29, a do ramy dostaje się tą ośkę na koło czy trzeba kupić osobno? 

No i pomierze się dokładnie żebym nie musiał zwracać ramy bo za duża albo za mała... Ale docelowo L :p

@SECZUAN fajny sprzęcior ale nie jestem zaintersowany

Tak i koła i amor zagrają ze sobą , koła dzięki kolorowi są tańsze za czarne wołają więcej 

https://allegro.pl/oferta/kola-rowerowe-spank-oozy-26al-evo-29-1840g-8442923436

Sztywną oś jest w zestawie z ramą, którą mają w dobrej cenie , normalnie 1000 za nią wołają , co do rozmiaru to pytaj sprzedawcy , zaznacz ile masz wzrostu zmierz  przekrok  i niech ci odpowiednią dobiorą , nie kupuj za małej bo wyciągając za bardzo sztycę możesz ramę załatwić

Na oponach też nie oszczędzaj ,  nie kupuj drutowek  a zwijane  , żeby ważyły ok 600 gram  , ale to później ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, polmaj napisał:

Tak i koła i amor zagrają ze sobą , koła dzięki kolorowi są tańsze za czarne wołają więcej 

https://allegro.pl/oferta/kola-rowerowe-spank-oozy-26al-evo-29-1840g-8442923436

Sztywną oś jest w zestawie z ramą, którą mają w dobrej cenie , normalnie 1000 za nią wołają , co do rozmiaru to pytaj sprzedawcy , zaznacz ile masz wzrostu zmierz  przekrok  i niech ci odpowiednią dobiorą , nie kupuj za małej bo wyciągając za bardzo sztycę możesz ramę załatwić

Na oponach też nie oszczędzaj ,  nie kupuj drutowek  a zwijane  , żeby ważyły ok 600 gram  , ale to później ;)

Wiem, chcę kupić fajne opony i dętki. 

Jeszcze dwa pytanka zanim armor wpadnie do koszyka. 

"Golenie górne: 32 mm"

To jakaś ważna informacja? W sensie czy jakieś przeciwskazania do ramy, którą chcę kupić? 

Rozumiem, że będę musiał skrócić rurę widelca i wbić w nią gwiazdkę? więc będę również musiał się dowiedzieć jak dopasować wysokość kierownicy do siebie. 

Aaa i jeszcze jedno, jak to jest z tymi sterami jeżeli amor jest pod tarped i rama ma tarped to też potrzebuję stery czy nie? Pytanie może się wydawać głupie ale nie mam o tym pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ahaja napisał:

Dokumosie chodziło pewnie o to, że jakbyś wstawił do tego Peaka 29 koła średnie 27,5to wtedy mufa będzie niżej.

@karakan planował zarówno koła jak i amortyzator pod 27,5 do peaka 29 wsadzić. Wtedy to przód z 5cm niżej ląduje niż ustawa przewiduje, tył ze 2-3cm...

Odnośnie amortyzatora to nie wiem (nie chce mi się czytać wszystkiego) na co się zdecydowałeś ale nie pakuj się w żadnego RST czy SR. Można kupić za przyzwoite pieniądze rebę albo recona (z tym, że szukaj wersji gold). 

Dętki Schwalbe SV21A (jeśli koła pod presstę). Opony z lekkich zwijane maxxis ikon 29x2,2 albo conti race king w tym samym rozmiarze.

Koło przednie pod oś 15x100 swobodnie i za śmieszne pieniądze dostosujesz do osadzenia w widelcu boost (110). To z tyłem są cyrki (po przerobieniu kilkudziesięciu i nawet użytkowaniu przez dłuższy czas takich przeróbek stwierdzam, że jednak się nie da ;)).

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...