Skocz do zawartości

[Suport] Kross


ownatorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam Kross Evado 3.0 2015  . Powoli dobiega czas wymiany suportu-  chciałbym zakupić jakiś polecany który będzie pasował w 100%. Nie chcę rozkręcać i dopiero zamawiać , tylko zamówić i jak przyjdzie paczuszka to od razu zabierać się do wymiany .  Miesiąc temu zmieniałem cały napęd oprócz suportu (tak wiem , dałem ciała ,że nie wszystko od razu)  także chciałbym uniknąć ewentualnego kupna korby...

Czy ktoś już wymianiał suport w tym rowerku? znacie może wymiary jakie powinny być? Jakaś marka/model polecany ?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 124 będzie gorzej. Jeśli miał korbę suntour xcc  i suport 122,5  to miał linię łańcucha 48 mm ( bo taką ma ta korba ). Korby shimano mają LL 50 mm dla sugerowanej dł. osi suportu. Myślę, że mając w ramie 122,5 ( pewnie taki miał ) założył korbę fc-m361 ze zdjęcia i zrobiła mu się linia łańcucha 50 mm i było gorzej, tj. ocieranie łańcucha na przekosach typu  3x5 już występowało ( oraz 2x1,  2x8 ). Założenie do tej korby jeszcze dłuższego suportu tylko pogorszy ocieranie i przy 3x6 będzie juz ocierać. ( reszta kombinacji, przekosów na innych koronkach również tam ocieranie pojawi się szybciej ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chm.... według https://si.shimano.com/pdfs/si/SI-0094A-001-ENG.pdf zalecają stosować 123 dla 361.

Jak mamy lekko wyłechtaną przerzutkę przednią, jak skrócimy oś będzie problem ze zrzucaniem na najmniejszą koronkę. 

Ja bym nie schodził poniżej 122,5....tym bardziej że jak dobrze dokręcisz korbę to na suportach nieshimanowskich lubi siąść dość głęboko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem 122,5 na początku.

Natomiast miał linię łańcucha 48 mm ( bo taką miał korbę i jej zalecany suport to 122,5 mm )  więc przednia przerzutka obsłuży mniejszą linię niż 50 mm. Z resztą ma ramę 31,8 mm ( nie 34,9 ) a i opony wąskie a nie o szerokosci 2,25-2,3 cala gdzie przy linii łańcucha 47,5 lub nawet mniejszej potrafi wózek przedniej ocierać o zewnętrzne klocki opony. Ja załozyłbym krótszy suport żeby zrobić LL 47,5 lub 48 mm. Ale ja to ja ;)

Co do suportów shimano to shimano robi 123 mm ( nie 122,5 - choć wszyscy umownie nazywają je 122,5  ) dla zmylenia przeciwnika myślę. I wtedy jest LL 50 mm jak dadzą suport 118 będzie 47,5 mm. ( oba suporty symetryczne ) Natomiast dla korb gdzie zalecany jest suport 113 mm ( LL 50 mm ) można dać 110,5 mm ( LL 47,5 mm ) bo ten suport jest krótszy  o 2,5 mm tylko z napędowej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tych podstawowych mechanizmów korbowych Shimano zawsze zakładałem suport z osią 122,5mm i nie było problemów.
Trzeba tylko zmierzyć suwmiarką mufę i tyle.
A jaki kupić suport, to już zależy od budżetu. ;) Możesz kupić tani Neco, możesz kupić Shimano (np BB-UN55), a znajdziesz pewnie i takie za 200 zł. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cholera chłopaki daliście teraz mi popalić :D 

Rower oddawałem do serwisu na zmianę całego napędu ( korba+łańcuch+kaseta) bo już były problemy z przerzutkami i rozciągniętym łańcuchem to kazałem już wymienić w całości...

Po tym zabiegu doszedłem do wniosku ,że chciałbym sam zacząć serwisować swój sprzęt , ale moja wiedza aż tak nie sięga jak wasza :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem sprzęcik - (swoją drogą nie było to takie trudne jak się wydawało , najbardziej namęczyłem się aby suport wkręcić ponownie na swoje miejsce) przeczyściłem i wszystko gra i buczy także nie trzeba jeszcze wymieniać.

Stwierdziłem ,że przy następnej wymianie napędu pójdzie wymiana suportu. Ale ,żeby nie zakładać nowego tematu czy ktoś jest mi wstanie powiedzieć jak zmienić w korbie powiedzmy jeden blat? najczęściej używam największej i pewnie tą trzeba będzie zmienić.Od spodu widziałem jakby 2 śrubki na imbus lecz ,żaden nie pasował. Jest jakiś inny patent na to? 

 

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...