Skocz do zawartości

[Pierwsza szosa] Pomoc przy wyborze


Kamilos92

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, kroppa napisał:

ale przyznam że jeżdżę często ale dla przyjemności,

Właśnie w tym problem,zabytkowa geometria,klocowatość ramy,wiotkość widła,częste problemy z starym sprzętem,tu nie ma wiele przyjemności.

Co innego kiedy ktoś jara się retro,ale tu też wchodzi sprzęt z innej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie przysługę i zdąbądź najpierw minimum wiedzy... bo scenariusze aktualnie przed Tobą są dwa:

1. wyrzucisz pieniądze bo nie złożysz niekompatybilnych części - to ten lepszy scenariusz, 

2. połamiesz się na zdezelowanym i niedopasowanym gracie.

Wiesz że ramy mają różne rozmiary, geometrię, rozstaw widełek, średnice suportu, gwintu, średnice sztycy, mocowania przerzutki jednej i drugiej, różne sposoby oporu dla pancerzy, manetek, zwłaszcza te retro... ? A Ty już ponoć resztę gratów masz... Koło masz z piastą o jakimś konkretnym rozmiarze, wszystko jedno Ci czy rama ma widełki 110, 120, 126, 130, 135? Ostatnio pytałaś o ramę z poziomymi hakami... Zostaw to kupowanie. Czytaj, pytaj, ucz się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałam o ramę z poziomymi hakami bo znajomy twierdził że to nie ma aż takiego znaczenia, wolałam dopytać.

Sprzęt jaki mam:

-Mostek i stery 1'

-Kierownica baranek (itm super italia pro 2)

-Klamkomanetki shimano claris 2x8

-Przerzutki shimano claris 2x8 (mam adaptery na przód i tył)

-Korba shimano claris 46/34t (kwadrat)

-Koła 28' (700x23c)

-Piasty shimano claris hb-2400 (tył 130mm, przód 100mm)

-Kaseta shimano sora cs-hg50-8 (13-26t)

-Hamulce shimano sora br-r3000

-Łańcuch shimano (acnhg40114)

-Siodło ze sztycą 1'

-Linki i osłonki

-Pedały no name

Suportu nie wliczam bo jest z nabijanymi miskami. 

Docelowo szukam ramy z rurką podsiodłowa 54-55cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kroppa napisał:

Docelowo szukam ramy z rurką podsiodłowa 54-55cm.

Wybór ramy na podstawie tylko tego jednego osamotnionego parametru,

notabene mocno dziś nie przystającego do aktualnej czy nawet sprzed dekady

geometrii ram to nie jest najlepszy pomysł.

Stare ramy to wysokie kozy, współcześniejsze mają często mniejszy lub większy slop i ten wybiórczy parametr może sprowadzić na manowce.

Jako użytkownik ram "56" mam obecnie jedną ramę, która ma rurę podsiodłową 525, ten sam model przedział który podałaś dla samej ruru podsiodłowej

czyli 545 ma w rozmiarze XL... nawet bym nie wsiadł.

Druga moja rama ma CC top 522 (pi razy oko długość rury 540) a to "klasycznie" ujmując - 56-ka bo CC virtual ma 556 i żadna z tych ram to nie jest jakiś ultra slop jak np. taka kobieca milano 72 mojej córki.

Moja córka ma dwie ramy dobrane profesjonalnie "pod tyłek" tu rozmiar rur podsiodłowych pokazuje wszystko - jedna to 410 druga 470.

Ale problemów ze składaniem roweru pod siebie jest sporo - np. masz sobie jakąś tam kierownice - odpowiada Twoim barkom,

To kierownica dla Ciebie czy też to "jakaś" kierownica i nie zwracasz uwagi na to czy to stara głęboko gięta 440'ka czy nowa kompaktowa 380'ka?

Złożysz makabreskę... Sprzedaj w ciortu to co masz jak radzi @m0d i kup normalny przymierzony 5x rower.

Ludzie sprzedają niemal nowe całe rowery, siodełka, kierownice, mostki. Duża część z nich dlatego, że

zrobili na nich pierwsze 100km - i "złamało szyję".

No chyba że zapuszczasz brodę i będziesz na rowerze do starbaksa jeździć... to tak wtedy najlepiej zardzewiały Batavus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, abdesign napisał:

Ludzie sprzedają niemal nowe całe rowery, siodełka, kierownice, mostki. Duża część z nich dlatego, że

zrobili na nich pierwsze 100km - i "złamało szyję".

Ewentualnie w drugą stronę - kupują tanią szosę "na spróbowanie" i jak zatrybi to szukają czegoś lepszego, a stara idzie do ludzi. Bywa czasami sporo ogłoszeń dotyczących np. Tribanów z Decathlonu, często dość tanio kupionych na różnych promocjach i wyprzedażach właśnie na spróbowanie, a potem sprzedawanych za grosze "bo to tylko dekatlon". Czytaj "marka za mało 'prestiżowa' żeby trzymała wartość"...

2 godziny temu, kroppa napisał:

Docelowo szukam ramy z rurką podsiodłowa 54-55cm.

To jest IMHO rozmiar na osobę około 180cm lub więcej. Ile masz wzrostu? Tak BTW jak już wyżej wspomniano sama długość jednej rurki niewiele mówi. Sam mam rower odpowiadający wymiarowo "klasycznemu" rozmiarowi 54cm a ma przy tym rurę podsiodłową 515mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kroppa to stery 1" skręcane czy ahead? Takich elementów jak sztyca, rozmiar 25,4 jest obecnie raczej niestandardowy (choć ma go np. Cannondale w serii Synapse), czy właśnie stery może nie uda się wykorzystać, ale reszta czemu nie. Jakieś tam set'y zabytkowe można znaleźć, ale może warto się trochę nagiąć finansowo i wziąć już współczesny set jak Accent Apex - https://allegro.pl/oferta/set-accent-apex-540-bialo-czarna-polysk-8165382682. To ok. 350zł dodatkowo za set (stery są w zestawie) + sztyca i mostek. Zalety: masz sprzęt nowy, pewny i bezpieczny, z pełną rozmiarówką i do bezproblemowego złożenia. Wady: te dodatkowe ok. 400-500zł (wliczając sztycę i mostek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, m0d napisał:

To jest IMHO rozmiar na osobę około 180cm lub więcej. Ile masz wzrostu? Tak BTW jak już wyżej wspomniano sama długość jednej rurki niewiele mówi. Sam mam rower odpowiadający wymiarowo "klasycznemu" rozmiarowi 54cm a ma przy tym rurę podsiodłową 515mm...

Mam 175cm, mierzyłam się do kilku rowerów retro w tym rozmiarze i było ok, nie wiem jakby to wyszło po przejechaniu 100km czy 1000km czy by mnie połamało ale na samą przymiarkę było wygodnie.

Godzinę temu, el_gregorio napisał:

Kroppa to stery 1" skręcane czy ahead? Takich elementów jak sztyca, rozmiar 25,4 jest obecnie raczej niestandardowy (choć ma go np. Cannondale w serii Synapse), czy właśnie stery może nie uda się wykorzystać, ale reszta czemu nie. Jakieś tam set'y zabytkowe można znaleźć, ale może warto się trochę nagiąć finansowo i wziąć już współczesny set jak Accent Apex - https://allegro.pl/oferta/set-accent-apex-540-bialo-czarna-polysk-8165382682. To ok. 350zł dodatkowo za set (stery są w zestawie) + sztyca i mostek. Zalety: masz sprzęt nowy, pewny i bezpieczny, z pełną rozmiarówką i do bezproblemowego złożenia. Wady: te dodatkowe ok. 400-500zł (wliczając sztycę i mostek).

Dzięki za bardzo rzeczową odpowiedź. Stery mam skręcane i liczę się z tym że sprzedam je łącznie z ramą na której teraz są, tak samo suport, sztyce i mostek jeżeli nie będą pasować (może chociaż częściowo się zwróci). Jeżeli na serio tak źle wyjdę z kupnem starej ramy to wezmę pod uwagę zwiększenie budżetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, załóżmy że dam radę zwiększyć budżet na ramę. Zrobiłam mały research po nowszych ramach i oto co znalazłam: 

https://allegro.pl/oferta/rama-kross-veno-4-0-s-19-cali-7884890580

oraz używany taki rower za 1 500zł :icon_arrow: https://www.kross.pl/pl/road/vento-2-0

ewentualnie taki https://allegro.pl/oferta/rama-weltour-ganna-carbon-rozmiar-47cm-18-5-8021570625

plusem dwóch pierwszych jest to że mogę osobiście pojechać i pomacać lub się przymierzyć, trzecia opcja to już tylko wysyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam tego krossa i mam kilka pytań :sweat: 

Nie miałam w sumie styczności ze sterami zintegrowanymi, dlatego zastanawiam się czy tak to ma wyglądać finalnie jak na zdjęciach czy muszę coś do tego jeszcze dokupić? (wiem że na pewno kapsel będzie mi potrzebny)

Druga sprawa jest taka, że założony widelec na ramę ma trochę luzu i wystaje na 14 cm, to nie za dużo? :o
 

70926085_2383687018556001_6104579692323405824_n.jpg

71107885_2479005269045330_2683579649115553792_n.jpg

70882040_956883674662443_5893473932236816384_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletu sterów nie widać więc trudno powiedzieć czy są dobrze założone. Co do luzu, puki nie skręcisz kapsla (grzybka w gwiazdkę) luz jest naturalny bo nic nie wciska pomiędzy rurę sterową a łożysko pierścienia (taki stożkowy) A rurę pod siebie się tnie, zawsze nowa jest dłuższa niż potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stery od spodu wyglądają identycznie jak od góry na zdjęciu, z tego co się orientuję to brakuje mi bieżni, nasadki i kapsla. Chyba jednak lepiej będzie jak zostawię specjaliście ewentualne kompletowanie sterów i docinanie rury widelca. Zostaje mi tylko kupić suport i mostek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli uzupełniam brakujące części, jednak mam jeszcze problem z suportem xD korbę mam na kwadrat tylko nie wiem jak długą oś powinnam wybrać. Na aukcji z ramą jest opisany rodzaj suportu: BSA 1,37x24T, natomiast na stronie shimano w parametrach korby jest kilka liczb i średnio ogarniam który parametr jest mi potrzebny do tego :wacko:

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/claris-2400/FC-RS200.html

a rower wygląda tak :D 

70940589_2503713643055390_5036207745674510336_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower ma szansę być przyjemny, ale nie z tym mostkiem i nie z tą kierownicą - mostek boli w oczy. (ale kibicuję projektowi, żeby nie było)

Fotka poniżej, mój jest tylko kask, do roweru przyznałaby się pewnie moja córka.

to stara claris - kwadrat a długoś ośki wg. shimano:

Axle length of BB-UN/ ES (mm)_Threaded (normal) MM110

kross.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...