Skocz do zawartości

[Hamulec przód] Shimano lub Magura ?


DaSt

Rekomendowane odpowiedzi

Shimano Zee bardzo dobre ,bardzo mocne najlepiej do Enduro lub DH ,ta kwestia modulacji i te inne rzeczy wystarczy że nauczysz się nimi operować i nie będą 0-1 działają delikatnie kwestia wyczucia ,mam je od 1,5 roku ,jeżeli delikatnie naciskasz klamkę to delikatnie hamują ,natomiast gdy ściśniesz  mocno to jak byś rzucił kotwicę z Tytanika  na asfalt ,rowerstaję jak wryty.Odpowietrzanie proste lejek + strzykawka 10 minut i po sprawie. Czy polecił bym do miasta ,raczej nie są zbyt mocne jak a miejską jazdę  szkoda pchać się w koszty .

Magura MT5 bardzo dobre i moce heble ,dodam że są bardzo lekkie w porównaniu do zee ,co do odpowietrzania proste i bezproblemowe strzykawki sztuk dwie i lecisz (oczywiście inny płyn niż shimano) bardzo delikatnie nimi można hamować .Odnośnie piszczenia na nierozgrzanych klockach bajka (nieprawda) hamują normalnie na metalikach klocki EBC nic nie piszczy wiem bo mam w drugim rowerze .Szczerze też tutaj uważam że szkoda pchać się w koszty

Sram Guide RS też 4 tłoczkowe hamują przyzwoicie ,nie piszczą nie wiem jak działają na dłuższą drogę bo zrobiłem na nich ze 100 km sprzedałem komplet za jakieś 520 ziko

Tutaj polecił bym np M7000 klocki metaliczne + dobre tarcze i problem też z głowy rower będzie przyzwoicie hamował 

Wybór oczywiście zależy od ciebie ,Shimano Zee i Magury MT5 mam więc jak coś to pisz to ci napisze co cię interesuję ,dodam że klocki do jednych i drugich kupuję EBC metaliki

A dodam jeszcze że jak kupujesz zee to jest przedni i tylny ,chodzi o długość przewodu jest albo na przód albo na tył

Magura ma jedną długość przewodu i klamkę uniwersalna bez znaczenia czy z lewej czy prawej strony (w zestawie są oliwki do skrócenia przewodów  tak samo w shimano ale to pewnie wiesz )

Pozdrawiam

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ! A miło się czyta. 

Rozglądam się za 4 tłokami, bo stety, niestety lubię czuć, że mam "zapas" na hamulcu.Prawdę mówiąc Magura albo ZEE najbardziej mnie ze wszystkich przekonują, gdyz wyglądają Solidnie. 

Tarczę, tak jak pisałem już mam - Shimano RT76. 

 

Teraz, piter614 napisał:

co do odpowietrzania proste i bezproblemowe strzykawki sztuk dwie i lecisz

Czyli odpowiedź na moje pytanie parę postów wyżej ? Nie trzeba kupować zestawu do odpowietrzania ? 

Co do modulacji, zazwyczaj hamuje dość krótko i mocno, więc modulacja nie jest dla mnie aż tak istotna, bardziej zależy mi na sile hamowania. 

Skoro jeździłeś na ZEE i na MT5, twoim zdaniem, które są "lepsze", mówiąc w dużym uproszczeniu ? Lepsze, mam na myśli kryteria takie jak: bezobsługowość, bezawaryjność, czy się zapowietrzają często no i siłę hamowania. Krótko mówiąc - Chce mieć mocny, pewny hamulec, którego nie muszę co chwile odpowietrzać i pamiętać, ze przed następna jazdą koniecznie muszę coś nasmarować/wytrzeć, a jeżeli już, to żebym nie musiał spędzić pół dnia na przygotowaniu/serwisie hamulca. Masa hamulca nie ma znaczenia. Wysikam się przed jazdą i stracę różnice masy hamulca :) 
 

Mam teraz Avid DB1. Rower mam od 2014 roku i od tamtego momentu tylko raz je odpowietrzałem i to jedyny zabieg serwisowy. Po prostu jeżdżę nic przy nich nie robiąc. Gdyby nie siła hamowania i ten dziwny, przerażający dźwięk przy hamowaniu, to bym je zostawił :)  

Edytowane przez DaSt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że czego nie kupisz to będzie hamować dobrze. Sam mam Deore M6000 z RT66 180 i klockami "ceramicznymi" (Motsuvy z ali) i po dobrym, mokrym dotarciu przy mocnym hamowaniu w mieście podnosi mi się tył jednym palcem (100 kg + 14,5 kilo rower). SLXy powinny mieć jeszcze trochę więcej mocy a z porządnie dotartymi metalikami to już ho ho. Cztery tłoczki dają za to zawsze ten zapas, że nie trzeba bardzo ściskać klamki a i chyba trochę lepiej zniosą hamowanie z górki. Ja w każdym razie bałbym się mieć coś mocniejszego, bo w nagłej sytuacji ręka robi stalowy zacisk i wolałbym nie wylecieć przez kierownicę.

 

Z mojego doświadczenia z nowszymi shimano wychodzi, że jak już nie sikają od nowości, to zwykle nie puszczają. Na czym są te magury? Ja jakoś zawsze byłem zwolennikiem oleju.

Edytowane przez Lawstorant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze uwaga odnośnie modulacji ... miałem napisać ale 

12 minut temu, Lawstorant napisał:

w nagłej sytuacji ręka robi stalowy zacisk i wolałbym nie wylecieć przez kierownicę.

To jest prawda. Jak Ci coś wyskoczy - nie ma bata. Dlatego modulacja jest ważna. Miałem ostatnio taki przypadek - auto mi zajechało drogę. Zanim zdążyłem sobie uświadomić co się dzieje już stałem na przednim kole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne żeby znać swoje ograniczenia i ograniczenia "terenu". Żywiczne klocki i przewód bh59 dłuższa klamka bez servo skutecznie zmiękczają hamulce. Więc na miasto lepiej mt420, dalej dadzą zapas mocy a kotwicy rzucać nie będą. Kosztują pewnie połowę zee. 

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piter614 napisał:

Magura MT5 bardzo dobre i moce heble ,dodam że są bardzo lekkie w porównaniu do zee ,co do odpowietrzania proste i bezproblemowe strzykawki sztuk dwie i lecisz (oczywiście inny płyn niż shimano)

Do tego jeszcze jest potrzebna taka choinka. Jak się trafi inna, z dłuższym gwintem, to warto skrócić żeby nie tracić płynu przy odkręcaniu.

magura-filling-adapter.jpg

2 godziny temu, piter614 napisał:

Odnośnie piszczenia na nierozgrzanych klockach bajka (nieprawda) hamują normalnie na metalikach klocki EBC nic nie piszczy wiem bo mam w drugim rowerze

To napisz jeszcze coś o swoich tarczach. ;) Na Storm HC fabryczne, żywiczne klocki w mieście zastępują mi dzwonek. W górach, po pierwszym zjeździe nastaje cisza i trwa aż ich znowu nie zamulę "jazdą po bułki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę na telefonie więc piszę bez cytowania 

Czy trzeba zestaw do odpowietrzania 

Shimano wystarczy lejek do klamki oraz strzykawka z apteki oraz przewód 6 mm to wystarczy 

Do Magury MT5 to już kolega wyżej pokazał dwa takie piny, można kupić na allegro lub na aliexpress, ja kupiłem na Ali jakiś czas temu 

Co do problemów typu zapowiwtrzania lu innych dziwnych zdarzeń, nie ma 

Po prostu są hamulce i działaj siadam na rower jadę hamują 

Mam ciągle jedna i drugie jeden w swag_50 drugie giant regin, przedstawię tak cały obecny sezon użytkowania, ciągle jeżdżę na Srebrną Górę, byłem kilka dni w Bielsku Białej, tluklem się w Szczyrku byłem w Kasinie heble jedne i drugie działa bez problemów 

Jedynie musiałem przelać lub odpowietrzyc, lub po prostu odlac z shimano nadmiar płynu po wymiana klocków na nowe ale to jest po prostu normalne 

Co do tarcz do to mam Shimano RT-86 przód 203mm tył 180 mm, nie mam problemów z piszczeniem czy śmigam do pracy czy śmigam w bike parku, wcześniej miałem jagwire elite CR1 i piszczaly strasznie, gdy zakupiłem te oraz klocki EBC mam zwyczajnie ciszę i spokój 

Mogę napisać np tak że mam też w trzecim rowerze M615 które ciagle gdzieś jakoś szwankują, to albo nie hamują albo piszczą a teraz jeszcze klamka tylnego się zaczyna pocic, tutaj też zamówiłem klocki ale z Ali bo rower używam do pracy i na dłuższe wycieczki więc tutaj hamulec to stan umysłu 

Które bardziej polecam, generalnie polecam jedne i drugie, jestem zadowolony z jednego i drugiego producenta, 

Sądzę że wolę Zee bo bardziej leży mi ich klamka niż w magura, jest jakaś mniejsza i hamuje jednym palcem, w magura dwoma, 

Ale tutaj młody mój śmiga na Giant i mówi że Magura jest lepsza od Shimano ja uważam że jedne i drugie są warte swojej ceny 

Czy są pewne hamulce tak naciskasz dwa na raz rower staje ty lecisz Ale na serio dobry, hamulec dobra tarcza +klocki i jest igła 

Dodam że w Magura pękła mi klamka, jakaś tam dziwna sytuacja była, zdarzają się takie, poszły na gwarancję wróciły nowe kompletne dodatkowo miałem klocki metaliczne taki bonus 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecę Shimano 520. Mam zaciski z klamką Shimano 596 i bardzo dobrze się zachowują. Z rowerem ważę że 110 i nie mam problemów z hamowaniem. Z tyłu mam klocki żywiczne i się sprawują, są przede wszystkim ciche. Nie mam porównania z ZEE ale z pewnością kupisz je taniej. 

https://m.bikester.pl/shimano-mt501-4-kolben-hamulec-tarczowy-hr-pm-i-spec-ii-czarny-811259.html

Poczytaj, w necie jest trochę opinii, moim zdaniem warto się nad nimi zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...