Skocz do zawartości

[hamulce] słabo zaciskają klocki, linka nie odbija


Yorker

Rekomendowane odpowiedzi

Liczę na porady, bo po latach zaczynam na nowo przygodę z rowerem. Po odkurzeniu starego górala z piwnicy, chce go doprowadzić do używalności, ale problem jest z przednim hamulcem, bo jedno ramię nie zaciska się, nie pomaga regulacja śruby ramienia, podczas zaciągania klamki zaciska się tylko lewe ramię, a prawe nie drgnie, kolejnym problemem jest linka idąca do klamki, po puszczeniu klamki nie odbija się ona do końca. Zdaję sobie sprawę z tego, że są to już wysłużone elementy, jednak czy dla laika wymiana na nowe/ konserwacja będzie prosta do wykonania czy jest to już zbyt skomplikowane? możliwe, że trzeba już wymienić linki, hamulce, klamki nie mam pojęcia ;)

hamulce.jpg

klamka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozepnij linkę hamulca, sprawdź czy szczęki lekko się ruszają, czy linka nie ma oporów. Po latach nie używania roweru podejrzewam, że masz wszystko zapieczone. Najpierw spróbuj wyczyścić i przesmarować jakimś środkiem penetrującym w aerozolu np. WD40 (uważaj żeby nie siknąć :D na obręcz czy klocki ).  Linkę sprawdź czy nie jest postrzępiona (odstające druciki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczep fajki/prowadnica fajki w szczęce hamulca ociera o blaszkę mocującą błotnik, ponadto linka hamulca nie idzie łagodnym łukiem do fajki. Dodatkowo trzeba poluzować minimalnie śrubę mocującą tę szczękę, która nie odbija ( a najlepiej zdjąć obie szczęki i oczyścić i nasmarować piwoty ) Plus przegląd linek-pancerza czy są całe oraz czy sprężyny w ramionach hamulca działają - czy powodują odbijanie szczęk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja może zabrzmię jak "typowy mechanik", ale powiem, że plastikowe hamulce z klockami mocowanymi w ten sposób (niegwintowany zaciskany trzpień) to jest dziadostwo jakich mało i weź to wywal. Komplet najprostszych hamulców V-brake w "ludzkim" standardzie to koszt poniżej 30 zł. Do tego nowe linki i pancerze za parę zł. Imbus 6 mm, jakieś nożyce do cięcia linek/pancerzy, trochę chęci i internetu i nie dość, że będzie to hamować o niebo lepiej niż to co masz to regulacja zajmuje dosłownie chwile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, seraph napisał:

A ja może zabrzmię jak "typowy mechanik", ale powiem, że plastikowe hamulce z klockami mocowanymi w ten sposób (niegwintowany zaciskany trzpień) to jest dziadostwo jakich mało i weź to wywal. Komplet najprostszych hamulców V-brake w "ludzkim" standardzie to koszt poniżej 30 zł. Do tego nowe linki i pancerze za parę zł. Imbus 6 mm, jakieś nożyce do cięcia linek/pancerzy, trochę chęci i internetu i nie dość, że będzie to hamować o niebo lepiej niż to co masz to regulacja zajmuje dosłownie chwile.

Masz rację, jeżeli chodzi o koszta to liczę się z nimi i nie będę żałował na to kasy, bo to chodzi o bezpieczeństwo tylko raczej czy laik sobie poradzi z tym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało się, zamówiłem cały zestaw hamulce, linki, pancerzyki, itp. wymiana- wstawienie poszło łatwo, ale potem regulacja już nie bardzo okazało się, że koła są scentrowane ( tego się już nie podejmę chyba), ale czy przy scentrowanych kołach jest szansa ustawić V-brake, by nie ocierały o obręcz, a jednocześnie zaciskały się mocno podczas hamowania? Jak popuszczam linkę, by ramiona poszły dalej i nie ocierały o kręcące koła to nie zaciskają się dobrze, a jak z kolei ustawie ramiona blisko obręczy to pięknie hamują, ale momentami ocierają klocki o obręcz przez scentrowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lawstorant napisał:

No niestety. Musisz wybieraćalbo wyprostować koło, co nie jest wcale takie trudne.

Obejrzałem tutoriale w necie i centrowanie kół jest banalne, przynajmniej z zasady, więc zabiorę się za to po niedzieli. Rozpędziłem się z postem nie zagłębiając się w temat, jednak zakupie klucz do szprych i zacznę prostowanie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...