Skocz do zawartości

[Napęd] spada łańcuch z korby


Marcin240

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam rower elektryczny Mifa 250W, od dłuższego czasu zaczął mi spadać łańcuch z przedniej zębatki, podczas zmiany biegów na wyższe tylnej przerzutki. Z przodu jest jednorzędowa zębatka, natomiast z tyłu 8 rzędowa przerzutka Shimano Acera. Rower jest jeszcze na gwarancji, ale w sklepie powiedzieli mi bez sprawdzania że łańcuch jest za długi i trzeba go skrócić we własnym zakresie, bo takie uszkodzenie nie podlega gwarancji. W niezależnym serwisie sprawdzili łańcuch i stwierdzili że nie jest wyciągnięty, ani za długi a przyczyną spadania łańcucha może być konstrukcja samego napędu. Postanowiłem sam rozwiązać problem i zamontowałem tzw chain guide, czyli po prostu przednią przerzutkę ustawioną śrubkami regulacyjnym tak aby na 8 biegu tylnej przerzutki na przedniej był niewielki odstęp od łańcucha. Póki co łańcuch nie spada, przy gwałtownym zrzuceniu biegów słychać że łańcuch uderza w ogranicznik, ale nie spada. Czy takie rozwiązanie jest dobre ? Czy może jednak problem nie był spowodowany wadą konstrukcyjną roweru, a np. uszkodzeniem, lub zużyciem jakiegoś elementu napędu ?

68720189_2705444922870392_4111571230388125696_n.jpg

68771316_2705444479537103_4523933209435570176_n.jpg

68831491_2705444676203750_3147243517865099264_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Łańcuch na zębatce zwykłej, czyli klasycznej, w napędzie z przerzutką tylną pantografową czyli taką jak posiadasz, bez prowadzenia spadał spada i spadać będzie bo taki jego urok. 

Aby tego uniknąć, trzeba zastosować zębatkę NW - narrow wide. Z tej niemal nie zdarza sie by spadał. Czy to jest korba z tensometrem, czy tez zwykła ? 

Jednego nie rozumiem ... co tam robi przerzutka przednia i jakim cudem spada z założoną przerzutką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na korbie magnes do czujnika pas, ale na chwilę obecną nie wiem czy jest on nakładany na oś, czy zintegrowany z zębatką. Rower jest obecnie w piwnicy, jutro mogę sprawdzić. Przerzutkę przednią założyłem dzisiaj w celu ograniczenia ruchu łańcuch podczas zmiany przełożeń. Przerzutka ustawiona jest śrubami regulacyjnym na minimalną odległość od łańcucha w kierunku w którym spadał. Wstępne testy wyszły pozytywnie, łańcuch po zamontowaniu przerzutki nie spada, tylko zastanawiam się, czy jet to w miarę profesjonalne rozwiązanie, które może zostać na stałe, czy lepiej zmienić zębatkę ? Na obecną chwilę użyłem najprostszego rozwiązania, przerzutkę już miałem w piwnicy, dlatego nic mnie to nie kosztowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...