Skocz do zawartości

[Suport + korba] Rockrider 520 ST - prośba o dobór.


WaszkaG

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim!

W moim RR 520 ST powoli nadchodzi czas na wymianę napędu. Chciałbym lekko zmodernizować konstrukcję napędu, tj. minimum wymienić suport na octalink (bo na HT mnie nie stać), ale głowę mi już rozsadza od ilości osprzętu i różnych jego kombinacji, jakie przez ostatnie dwa dni prześledziłem. Po prostu pogubiłem się w tym wszystkim i potrzebuję pomocy ludzi obcykanych w temacie.
Aktualnie posiadam (cytat ze strony sklepu na D):

Cytat

-Trzy tarcze 22, 32 i 42 zęby,
-Przednia przerzutka SHIMANO Altus (prawdopodobnie jest to FD-M310)
-Tylna przerzutka SRAM X3,
-Manetki SRAM X4, ze wskaźnikami przełożeń,
-Kaseta 8-rzędowa (11 do 32 zębów) SRAM PG820.

Wszystko spina łańcuch SRAM PC-830, który prawdopodobnie jest już wyciągnięty.

Na tym osprzęcie zrobiłem 1500km. Aktualnie korba zaczyna pływać podczas pedałowania, a z suportu dobiega strzelanie/trzeszczenie (nieregularne, ale występuje). Nie wiem, czy to pływanie korby spowodowane jest suportem, czy same zębatki są krzywe. Wiem natomiast, że przy próbie ściągnięcia korby ściągaczem, zerwałem gwint i chyba będę musiał wymienić całość. Korba to jakiś noname, bo ani to nie ma naklejek, ani modelu... i w dodatku papierowy gwint. W dodatku pedały są na 3/19", więc pewno do kompletu będę musiał kupić nowe pedały. Co do kasety to wydaje się, że jest ok, lekko wytarta między zębatkami, ale nic nie przeskakuje. Obie przerzutki chciałbym zostawić ze względu na minimalizację kosztów :P. Generalnie - chciałbym dokonać takiej wymiany korby, suportu i łańcucha, która pogodziła by się z tylną kasetą i obiema przerzutkami oraz była dobra jakościowo i nie padła mi po 500km.

Z początku myślałem o:

-SHIMANO FC M361 42/32/22 175mm LUB 48/38/28

-SHIMANO BB-UN55 kwadrat 68/122,5mm BSA

jednak dalej jest to kwadrat. Nie chciałbym, żeby za chwilę znowu się posypał. Jeżdżę właściwie codziennie do pracy + weekendowo po jakichś ścieżkach leśnych, ale bez szaleństw (w sumie koło 80km tygodniowo przy mojej wadzę w okolicach 90kg). Taki stosunek 80/20 (miasto/bezdroża). Potrzebuję rower do codziennej jazdy, nie wyczynowej. Z początku jeździłem siłowo, teraz staram się szybciej kręcić nogami :P.

Jak wspomniałem na początku, chciałbym przejść na octalink, jednak nie mam pewności czy korby 9rz pogodzą się z łańcuchem, przednią przerzutką i kasetą 8rz. Z kolei łańcuch 9rz nie wiem, czy pogodzi się z kasetą, przerzutką itd. Za dużo wszystkiego, mój mózg już nie ogarnia :D.

 

Proszę o pomoc w doborze w/w części napędu i z góry dziękuję za wszelkie rady.

 

PS budżet jak najmniejszy, ale myślę, że 200zł to maks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, niekoniecznie musisz rezygnować z korby z osią zintegrowaną, jest Acera w dobrej cenie:

https://allegro.pl/oferta/korby-shimano-acera-fc-mt300-hollowtech-44-32-22-8401362476

Wygląda dobrze, zwłaszcza, że ma zdejmowane blaty, więc w miarę zużycia wymieniasz tylko blat(y), a ramiona zostawiasz. taka korba będzie sztywniejsza od Octalinka, który jest OK, ale już rzadziej spotykany w nowych lepszych korbach.

Do tego musisz dokupić suport do korby zintegrowanej, podstawowy shimano SM-BB 52 kosztuke ok. 70 PLN, możesz kupić też coś nieco lepszego od Accenta pod Shimano. Do tego kup sobie klucz do montażu misek suportu za ok. 30 PLN z polskiego Bitula. Obejrzyj poradniki, zdemontuj starą korbę, zamontuj nową, wyreguluj przednią przerzutkę i się ciesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czyli Acera FC MT300 będzie współpracować poprawnie z przednim altusem i kasetą? Pytam, bo widnieje tam informacja 3x9 no i kwestia ilości zębów. Niechciałbym tracić ilości zębów, bo to oznacza, że mniej się rozpędzę na prostej :(. W info o przerzutce doczytałem, że pojemność to 20T, a różnica między środkowym a największym blatem to 10T... To w końcu to co tam piszą można wsadzić między bajki? Rozumiem, że łańcuch też 9 rz w takim wypadku i dogada się on z obecną kasetą? Dopytuję, bo nie chcę wtopić 200 zeta w piach, a z drugiej strony zintegrowana oś to coś co chciałbym mieć w rowerze :p. 

W sumie poszukałem i ceny nówek zaczynają się od 129 zł (twój link jest nieaktywny, ale znalazłem komplet za 219 cebulionów):

https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-fc-mt300-44-32-22-9-rz-170-mm-suport-8000936829?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...