Skocz do zawartości

[opony] Wymiana opon w celu poprawy komfortu


log7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Posiadam crossa Kands maestro 2019, zmieniłem fabryczne cst 28*1,5 na smart sam 28*1,60. Chciałem bardziej uniwersalne i komfortowe, niestety przy 3-4 barach opona z tyłu "siedzi" dość mocno (moja waga swoje robi - prawie 100kg). Po podbiciu do 4,5-5 robi się bardzo twardo. Po doczytaniu wydaje mi się że chyba źle wybrałem. Powinienem wziąć coś większego. Zastanawiam się nad schwalbe hurricane 29*2,00. Nie zależy mi na prędkości tylko na komforcie, dużo jeżdżę poza asfaltem, jakieś lasy, ścieżki itd. Nawet w mieście też często jest nierówno. 

Nie wiem czy ta opona wejdzie, wyczytałem (https://janheine.wordpress.com/2013/03/12/how-wide-a-tire-can-i-run/) że minimum to 3mm od przerwy, u mnie wychodzi około 4 ale kiepski jestem w mierzeniu (pomiar robiłem suwmiarką). 

Może ktoś ma takiego kands na 29? Ewentualnie jakieś inne rozwiązanie. 

Z góry dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie 2.0 nie wejdzie, szczególnie Huricane, który ma trochę większe kocki po bokach. Większa szansa jest że wejdą 1,75 z niedużym bieżnikiem, np : https://www.rowerystylowe.pl/p-2399/schwalbe-road-cruiser-reflex-28-x-175-47-622 . Gdybyś mierzył, to sprawdzaj nie tylko na szerokość, ale też na wysokość, bo też może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dwóch tematach (m. In. Tu: https://www.forumrowerowe.org/garage/ve/garage/vehicle/3460-kands-maestro/?page=4) właściciele używają 29*2.0 lub większych. Chyba że tak się rama zmieniła od tamtych roczników. 

 

Te co podałeś to są za bardzo drogowe, potrzebuję uniwersalnych. Już chyba lepiej land cruiser. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, road cruiser raczej na asfalt. Land Cruiser miałem w rozmiarze 28x1,6 i był z nimi jeden problem, podczas jazdy po ścieżce rowerowej z kostki, ten zygzakowaty środek wpadał w sczelię między kostkami  i robiło się coś jak jazda po szynach, z tym że niekoniecznie w tą stronę w którą chcesz, trochę nieprzyjemne to było. Ja bym wolał coś terenowego ale z niedużym w miarę równym bieżnikiem. Jak nie będziesz jeździł po błocie, to wysoki bieżnik nie jest Ci potrzebny. Jeżeli masz pewność, że wejdą 2.0, to może takie : https://www.centrumrowerowe.pl/opona-continental-double-fighter-iii-pd3446/?v_Id=97601 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, log7 napisał:

Dobrze myślę że skoro będzie wyższa to będzie lepiej amortyzować?

Tak, większa szerokość opony przekłada się też na większą wysokość, do tego możesz mniej pompować niż węższą oponę. Mam obecnie dwa rowery jeden z oponami 28 cali 33mm, do miasta i drugi 29x2,25 w teren. Te cieńsze pompuję 3,5 - 4 bary. Drugie 2-2,5. Ważysz ode mnie więcej trochę, jakieś 25 kg, więc musisz też trochę więcej nabić, ale bym nie przesadzał. W terenie opona nie może być zbyt twarda. Jak trochę mniej napompujesz, to nie tylko komfort będzie większy, ale i szybkość też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to przypomniał mi się jeden prosty hint. Szczególnie jak jadę do roboty moim fitnessem (tym z oponami 33 mm) i trafiają się po drodze różne przeszkody typu polna droga (jakieś 50 metrów), czy progi spowalniające, to po prostu pokonuję te odcinki na stojąco. Nogi robią najlepszą amortyzację :) . Wymaga to trochę przećwiczenia, ale po jakimś czasie staje się naturalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zmieści, to czemu nie. Sam mam 29era z oponami 29x2,25 z niskim bieżnikiem. Jeździ się dobrze nie tylko w terenie ale i na asfalcie czy w mieście. Większa szerokość w niczym nie przeszkadza (no może tylko to że szersza opona jest zwykle też i cięższa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2019 o 11:08, log7 napisał:

zmieniłem fabryczne cst 28*1,5 na smart sam 28*1,60

 

20 minut temu, log7 napisał:

Zostaje mi próbować smart sam 1,75 albo cos innego na 2,0 ale płaskiego

Zdecydowanie 2.0 jeżeli chodzi Ci o komfort. Przejście z 1.60 na 1.75 wg mnie będzie nieodczuwalne... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...