Skocz do zawartości

[oś piast przelotowych] zgubiłem zacisk. Jak odkręcić koło?


Rekomendowane odpowiedzi

Na zjeździe urwał się lub odkręcił (nie wiem jaka to była konstrukcja) zacisk osi o nazwie "15x100mm Maxle Lite thru-axle", chyba coś takiego https://m.bikester.pl/rockshox-maxle-lite-xc-szybkozamykacz-i-osie-wtykowe-15x100mm-czarny-761963.html?_cid=21_1_-1_9_27_761963_{creative}_{ifpla:pla}&ef_id=CjwKCAjwqNnqBRATEiwAkHm2BJDk6iVQ6ROBEr9_cYYzm5NmLzT0DcuMAYgVwdrgQhX6ZuweMvWb7xoCaqMQAvD_BwE&ev_chn=shop&gclid=CjwKCAjwqNnqBRATEiwAkHm2BJDk6iVQ6ROBEr9_cYYzm5NmLzT0DcuMAYgVwdrgQhX6ZuweMvWb7xoCaqMQAvD_BwE i teraz wygląda to tak jak w załączonym zdjęciu. Pytanie jak ściągnąć koło bez tego elementu i czy muszę teraz kupić nową oś czy wystarczy sam zacisk.

20190815_201930~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpilka gwintowana bodaj piątka (nie chce mi się wykręcać),wkręcić,wygiąć,i normalnie odkręcić ramieniem.

Przy odrobinie zdolności manualnych,można tą oś ratować,i dalej używać.

A ramię było za luźne,i po prostu się odkręciło,ma być zawsze ciasno zamknięte.

https://www.forumrowerowe.org/topic/238639-ukręcona-oś-jak-to-wykręcić/?tab=comments#comment-2166606

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy samo wkręcanie i wykrecanie szpilki spowoduje wyciągnięcie osi. Cholera nie rozumiem zasady działania tego, bez brakujących elementów. Czy chodzi o to by wygieta szpilka opierala tak jak zgubiony zacisk o krawędzie tego okrągłego (zajechanego) elementu i robiła za zacisk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to rozbierałem.

W pewnym miejscu szpilka z okrągłego pręta ,skuta jest w sześciokąt,w korpusie ośi jest miejsce na 2 kulki i sprężynki.

Zasada jest taka,ramię nie może mieć luzu,bo się będzie odkręcało,kulki powodują jakąś wyczuwalną blokadę,i skok.

Albo miałeś ramię słabo dokręcone,i po prostu się na wstrząsach odkręciło,albo po prostu szpilka była kiedyś wyciągnięta,kulki poszły się kochać,i nie było żadnej blokady wewnętrznej.

Po dokręceniu osi qr,ramie ma być kompletnie nieruchome po zamknięciu,a nie latać.

Tak,wygiętą szpilką po prostu odkręć oś,to tylko prowizorka.

Potem można zrobić coś na stałe,żeby osi jeszcze używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że ten czarny okrągły element ma wciecia i wystarczy tam włożyć nóż. Teraz pytanie czy bezpieczna jest jazda bez zgubionego elementu, w sensie czy zadaniem śruby zacisku nie było rozpychanie ośki. Ps jakby to wyglądało gdybym jeździł z tym nożem?

20190816_155252~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, thepanone napisał:

okrągły element ma wciecia i wystarczy tam włożyć nóż. Teraz pytanie czy bezpieczna jest jazda bez zgubionego elementu, w sensie czy zadaniem śruby zacisku nie było rozpychanie ośki

Te wcięcia mają właśnie się rozchodzić, i robić dodatkowy klin przy blokadzie ramieniem.

Większość sztywnych osiek,takiego systemu nie ma,i jakoś działają bez problemu.

Jeżeli łatwo odkręciłeś nożem ośkę,znaczy była słabo przykręcona.

59 minut temu, thepanone napisał:

Ps jakby to wyglądało gdybym jeździł z tym nożem

Właśnie w tym problem,kij z osią,ale jak będzie za słabe dokręcenie,i będzie się luzować,może uszkadzać gwint w ramie.

Nie wiem czy na drugim kole też masz taką oś,na ramieniu wystaje główka śruby imbusowej,od czasu do czasu,to się sprawdza/dokręca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,na to jest już po ptokach.

Nie masz już całego mechanizmu,kuleczki,sprężynki,profilowana szpilka z ramieniem.

Trzeba tylko mieć sposób na dobre dokręcenie,i odkręcenie w razie potrzeby.

Ja bym coś pewnie kombinował z epoksydami jak w linkowanym wcześniej temacie,albo kupił tą ośkę z ebay,też ktoś linkował.

Zakręcenie nożem dla mnie byłoby za słabe,ale możesz próbować,jak nie będzie się odkręcać testuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik tego forum oferuje mi zacisk do tej osi w dobrej cenie, ale najpierw, jak pisze, musiałbym wykręcić pozostały w osi element zacisku czyli "oskę zacisku". Nie kumam za bardzo i tak naprawdę dalej nie wiem co ja zgubiłem. Czyli mam wykręcić ten zajechany na zdjęciu element, tak? (Nie ogarniam bo na moje oko to jest integralna część sztywnej osi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie w konia robicie ludzie. Dam głowę że u mnie ten zajechany pierścień jest integralną częścią sztywnej osi, nie ma co tu odkręcać

20190820_190622~2.jpg

Więc teraz nie wiem, czy ta teoria o kulkach i sprężynkach jest prawdziwa. Czy zacisk jest mi potrzebny. I jaki zacisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...