Skocz do zawartości

[Amortyzator] Suntour Aion dziwna praca


Kavoo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) otóż mam pewien problem. Od pewnego czasu posiadam Suntour Aion 160mm LO (z 2016 roku) od początku miałem problem z jego pracą. Amortyzator pracuje skokowo. Kiedy wstanę i chcę go nacisnąć zamiast płynnie zacząć się wsuwać następuje taki jakby ,,uskok” potem amortyzator pracuje już normalnie. Sytuacja wygląda podobnie kiedy stanę przy rowerze i powili zwiększam obciążenie to zamiast płynnie się chować chodzi skokowo. Przy powrocie sytuacja wygląda identycznie.

Od razu po zakupie zrobiłem serwis zerowy robiłem go już że 3 razy za każdym razem stosując inne oleje i smary w różnych ilościach (próbowałem już złożyć go tylko na smarze tak jak jest fabrycznie) i nic to nie zmieniło. Tak samo poziom tłumienia powrotu nie wpływa na to. Może ktoś już miał styczność z takim problemem i wie co zrobić bo już ręce mi opadają :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kavoo napisał:

Tyle że w tym momencie mam identycznie jak na zdjęciu... więc jaką uszczelkę powinienem kupić?

 

Na zdjęciu jest V-ring czyli fabryczna uszczelka a nie oring. Pisałeś wcześniej o zacinaniu a parę lat temu przez jednego forumowicza z innego forum zaczęło się z montażem oringa zamiast V-ringa ze względu tego że te V-ringi nie były super dopracowane, Problem potem się zaczął w tym że amorki się zacinały początkowo

Powiedz mi jeszcze czy ty go kupiłeś używkę czy masz go od nowości, bo jeśli używkę to mogła byś kombinacja uszczelki w tłumiku co też ci spowoduje zacinkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ACTIVIA napisał:

Powiedz mi jeszcze czy ty go kupiłeś używkę czy masz go od nowości, bo jeśli używkę to mogła byś kombinacja uszczelki w tłumiku co też ci spowoduje zacinkę

Kupiłem go nowego (we wrześniu 2018) czyli był to tak jakby leżak magazynowy (rocznik 2016) nie kupiłem go od prywatnej osoby tylko ze sklepu. Mam też parę obaw z tłumikiem ponieważ kiedy zablokuję amorek on tak jakby przez kilka ugięć daje się wcisnąć do pewnego momentu i dopiero za chwilę staje się twardy. W pewnym ustawieniu tłumienia odbicia z prawej goleni wydobywa się taki dźwięk jakby przeciskające się powietrze w tłumiku.... nie wiem do czego to porównać to taki dźwięk jak siorpanie resztki picia przez rurkę z kubka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumiki wersji LOR głównie były montowane dla montowni rowerów - czyli tania budżetówka. A jak tanio to też i sprzęt gówniany przez to teraz te Aiony z montowni idzie kupić na allegro za niewielką kasę. 

Od ubiegłego miesiąca to miałem 8 Aionów tych z montowni na serwisie głównie z problemem tłumika i stukaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, te obecne na allegro z montowni są zbudowane dokładnie tak jak te ze sklepu, rozbierałam kilka i w żadnym nie było tego zaprasowanego tłumika.

Jeżeli jest tak w tym wypadku to trzeba po prostu zrobić serwis tłumika i wymienić uszczelkę w głowicy bo możliwe że jest zapowietrzony i ma za mało oleju dlatego łapie z opóźnieniem.

A przycinanie przy pierwszym ugięciu występuje w praktycznie wszystkich amortyzatorach, jest to zjawisko utyku (tzw. stip-slick) spowodowany m.in. odkształcaniem sie uszczelek pod ciśnieniem. Jeżeli w trakcie jazdy nie jest to wyczuwalne to wszystko jest w porządku.

Jeżeli masz okazję to zalej kilka ml oleju do komory powietrznej, pomożesz jej trochę w płynnej pracy :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Fonika napisał:

Jeżeli masz okazję to zalej kilka ml oleju do komory powietrznej, pomożesz jej trochę w płynnej pracy :).

W komorze mam 7ml oleju bodajże 80w ze sklepu Activii. Nie wiem właśnie jak jest z tłumikiem czy jest on rozbieralny? Bo ciekawi mnie czy gdybym wysłał to na serwis np do Activii to możliwe jest odpowietrzenie tłumika czy jestem zmuszony wymienić cały cartrige?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyniesie różnice w działaniu blokady. Jeżeli kupiłeś olej przekładniowy bo taki kiedyś Piotrek sprzedawał to niektórzy marudzili że potęgował się właśnie stip-slick na tym. Spróbuj użyć zwykłego oleju do amortyzatora, a najlepiej fox float fluidu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te uszczelki trochę są felerne. Pamiętam że kiedyś pisałaś o tym oleju FOX-a i po użytkowaniu go miałem większą ilość reklamacji co do przepuszczania powietrza

Suntour był by bardzo dobrą marką gdyby poprawili

- uszczelnienie w tłumiku

- uszczelnienie na tłoku

- lepsza anoda na tym popychaczu tłoka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh przestań ludzi straszyć, przecież trzymanie ciśnienia nie ma nic do oleju, tam mógłby być sam smar a i tak powinno działać, to ma tylko poprawić rozruch żeby się tak nie zaklejało :). A silkolene super się do tego nadaje akurat bo nie powoduje zacinania, a fox float fluid jest lepszy bo jeszcze bardziej lepki. Akurat u mnie reklamacje ze schodzącym ciśnieniem mogę na palcach jednej ręki policzyć więc chyba coś jest u Ciebie nie tak skoro tak schodzi i jeszcze obwiniasz o to dobry olej...

Ten tłoczek jest za mały względem lagi przez co się przekrzywia, a rowek w tłoczku za duży co wymusza taką dużą uszczelke która się może mocno odkształcać i to jest przyczyną problemów niektórych ludzi ze schodzącym ciśnieniem, szczególnie jak ktoś skacze duże rzeczy/jest ciężki/ostro jeździ bo w takich sytuacjach amortyzator pracuje przód/tył i na boki bo nie jest idealnie sztywny i wtedy najczęściej dochodzi do przepuszczania ciśnienia. Trzeba zmienić tłoczek i uszczelkę.

 

Edytowane przez Fonika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...