Skocz do zawartości

[PF92 suport] Wymiana suportu


LeonRL87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Jestem "szczęśliwym" posiadaczem roweru Procaliber 6 model 2018, od kilkunastu dni suport umila mi jazdę na rowerze tak bardzo, że postanowiłem go zmienić. Niestety nie posiadam narzędzi, które umożliwią mi demontaż i montaż nowego, a serwisy aż trzeszczą od klientów. Dlatego mam trochę wolnego czasu aby znaleźć godnego następcę, chciałbym aby był dobrze uszczelniany i nie powodował bólu dla uszu. Nie mam bladego pojęcia o suportach dlatego chciałbym was zapytać:

1. Czy PF92 = BB92?

2. W serwisie powiedzieli wymiana bez rozkręcania i sprawdzenia, czy przeczyszczenie i ponowna instalacja nie pomoże ? Trzask występuję przy mocnym depnięciu na korbę siedząc/stojąc, bez luzów.

3. Jaki Token ninja pasowałby do ramy+korba?

4. Czy zamiast Tokena wybrać coś z Race Face tylko jaki model?

 Suport PF92 z korbą Race Face Affect 26/36t 11-SP D40646 ramiona 175mm.

 

Zapraszam do dyskusji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PF - Press Fit czyli wkład z łożyskami wbijany, BB to zewnętrzne miski odkręcane. Można zdjąć osłonę łożysk , wyczyścić odtłuszczaczem wnętrze łożysk np penetratorem z cienką rurką lub szczoteczką do zębów i ponownie nałożyć smaru. jednak zabieg ten starczy na parę miesięcy. Wymiana i tak Cię nie ominie.

suporty ninja są strasznie drogie. Warto tyle kasy wydawać ?? Za tą kasę możesz kupić łożyska lub wkład z łożyskami oraz narzędzie aby samemu to zrobić

Dobre łożysko do suportu np EZO to koszt 25 PLN/szt, narzędzie w zależności jakie wybierzesz bitul 55 PLN (http://www.bitul.pl/Sklep/Produkty/65-Narzedzie-do-wymiany-łozysk-w-miskach-ht2-i-podobnych--praska) lub wybijak ~100 PLN

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 1415chris napisał:

BB to z angielskiego "bottom bracket", ogolne okreslenie roznego rodzaju suportow, wciskanych i wkrecanych. Nie odnosi sie do zadnego specyficznego rozwiazania.

11 godzin temu, 1415chris napisał:

Chyba mowicie tu o dwoch roznych korbach. Jedna z 30mm oska, druga z 24mm.

BB-MT500-PA , Shimano podaje wymiary mufy do jakiej ten wklad jest przystosowany, 41x89.5, 92 (BB92) i jest pod oske 24mm, czyli PF92.

W przypadku korby z 30mm oska, z racji ze srednica mufy ma tylko 41mm, stosuje specjalne lozyska z kolnierzem, ktore osadza sie bezposrednio w ramie.

EDIT

Widze, ze wczesniej zalozyles juz podobny temat. Korba ktora masz ma 24mm oske, wiec kazdy PF92 bedzie pasowal. 

Jak chcesz pomyslec o solidniejszym rozwiazaniu, zakladajac, ze teraz masz plastikowy wklad, warto rozwazyc aluminiowe skrecane wklady.

Nie znam wkladow tokena ale ze wzgledu na swoja cene rozumiem, ze moga cieszyc sie popularnoscia. Tf24 tbt lub tf24. Ten pierwszy ma standardowe lozyska, drugi lepsze. To tyle co mozna wyczytac o samych lozyskach.

Sa jeszcze inne opcje np Wheelsmfg.

chce się zamknąć z tematem w max 300zł, w serwisie gdzie będą to robić polecają https://www.raceface.com/products/details/cinch-bb92-bb z wycena na 279zł, tylko w specyfikacji jest napisane pod oś 30mm, a moja tak jak piszesz ma 24, to łożyska będą zmieniać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TF24 to jest cały zestaw w ładnym pudełeczku. Raczej dla estetów i kolekcjonerów. Tobie powinien wystarczyć jeden konkretny suport. Z tego co tak na szybko zobaczyłem to chyba model 841-41. Łożyska są wymienne więc nie będziesz musiał wyskakiwać co chwilę z dużej kasy. Idzie go kupić już za 190 zł. Wystarczy się rozglądnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, LeonRL87 napisał:

chce się zamknąć z tematem w max 300zł, w serwisie gdzie będą to robić polecają https://www.raceface.com/products/details/cinch-bb92-bb z wycena na 279zł, tylko w specyfikacji jest napisane pod oś 30mm, a moja tak jak piszesz ma 24, to łożyska będą zmieniać? 

Tak to jest pod 30mm oske. Troche ta tuleja robi zamieszanie, sprawiajac wrazenie, ze sa to wciskane miski. Ale ta zew czesc "miski" to jest zewnetrzna bieznia lozyska. Tak jak pisalem powyzej w BB92 chcac zalozyc korbe z 30mm oska stosuje sie specjalne lozyska z kolnierzem. 

Ten token w tej cenie jest ciekawa propozycja. Aczkolwiek nie wiadomo jakie lozyska tam daja. 

Jedna rzecz jaka mi sie nie podoba w Tokenie, to ten plastikowy kolnierz. Jedna z zalet skrecanych aluminiowych wkladow jest to, ze moga nieco skorygowac nieosiowosc mufy suportu. Przy w pelni karbonowych mufach nie trudno o cos takiego. W Tokenie ten plastikowy kolnierz raczej predzej sie podda niz cokolwiek skoryguje. Ale to caly czas lepsze rozwiazanie niz plastikowe miski.

Do tego tokena, jak i kazdego skrecanego wkladu potrzebny jest specjalny klucz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Token ma w suportach dwa rodzaje łożysk. TBT - ceramiczne i zwykłe nazywane przez nich PREMIUM. Oba są w porządku, przy czym ceramiki bardzo drogie.

Co do klucza to niekoniecznie trzeba brać specjalny. Model 841-41 można kręcić przy pomocy zwykłego i powszechnie dostępnego klucze HT2. Lepiej jest robić to za pomocą dwóch kluczy ale z jednym też idzie sobie poradzić. Ideałem jest posiadanie klucza nasadowego, którym operuje się dużo wygodniej i można użyć klucza dynamometrycznego ale jak ktoś chce ekonomicznie to spokojnie da radę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...