Skocz do zawartości

[piasty] ghetto-lefty


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam!

Zastanawiam się nad rozwiązaniem problemu jednostronnego mocowania koła, tak jak wygląda to np w widelcu lefty, ale również gokartach na pedały, wózkach inwalidzkich itd. Chciałbym zbudować sobie wozidełko, które będzie miało koła zamontowane tylko od jednej strony  i zastanawiam się nad możliwościami, jakie dają nam zwykłe piasty rowerowe na kulkach lub maszynach, z osią pełną, gwintowaną. Czy przesunięcie piasty na osi w jedną ze stron będzie wystarczająco sztywne? Czy można uzyskać taki montaż bez toczenia własnych piast lub osi? Wózki inwalidzkie raczej nie są poddawane obciążeniom "dynamicznym" a ich mocowanie nie należy do najlepszych.Macie jakieś pomysły? (nie znalazłem takiego wątku, ale jeśli temat już się pojawił i był rozwiązany, to krzyczcie)

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25 Tak, widziałem. Natomiast jednostronne mocowania kół stosowane są np w wyżej wspomnianych "gokartach", od których roi się w nadmorskich kurortach i jestem przekonany, że nie rozbierają Leftych, żeby poskładać te wozidełka =P Myślę, że wchodzi w grę przeróbka jakiejś piasty, którą można wziąć z półki, a nie toczyć od zera. Np przerobić tylko oś, lub wytoczyć nową. Nie robiłem nigdy czegoś takiego, ale myślę, że znajdzie się ktoś, kto robił albo chociaż miał okazję obejrzeć z bliska taki system i będzie chciał podzielić się wiedzą ;-)

PS

Sturmey Archer single-sided drum brake hubs (X-SD) right

Jak wyguglasz to hasło, to wyskoczy Ci piasta od sturmeya, mocowana jednostronnie. Oś 12mm to wcale nie tak dużo.

Edytowane przez Druciarz_Akrobata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zbudowac sobie wozidelko, to chyba bardziej nalezy sie skupic nad samym widelcem i jego mocowaniem. Bo do normalnej jazdy to kupisz zwykla stara piaste na oske 20mm i odpowiednio do niej zmodyfikujesz os i juz masz, natomiast mocowanie w samym widelcu to juz ciezsza zagwozdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...