Skocz do zawartości

[Author Instinct 29 2014] pęknięta rama - spawać czy wymieniać ?


sin28

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mój pierwszy post i od razu nieszczęście ;). Pacjent to Author Instinct 29er. Niestety udało mi się rozwalić część ramy (zaznaczone na czerwono pęknięcie na rurze ramy w którą wchodzi sztyca siodełka). Byłem dzisiaj w Katowicach - facet za profesjonalną naprawę czyli spawanie  policzył sobie 450 -500 zł (prześwietlenie całej ramy przy okazji, spawanie  z dobraniem odpowiedniego materiału i dwa lata gwarancji na całą ramę po spawaniu).

Zastanawiam się czy warto bo znalazłem ramę author vision z 2019 (19") za 1099 zł. Poniżej geometria starej i nowej ramy. W zwiazku z tym mam parę pytań:

  1. Spawać - niby dwa lata gwarancji ale wiem że to już nie będzie to samo ?
  2.  Czy patrząc na geometrię ramy Author Vision będzie można bez problemu zrobić przekładkę osprzetu ?
  3. Jakaś inna rama w podobnych pieniądzach która posowałaby pod osprzet z instinct 29 z 2014?

Pozdrawiam

Grzechu

 

Author vision 2019Pęknięcie na ramie

rama stara.jpg

 

Edytowane przez sin28
O jedna grafika za dużo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdradzisz namiary na gościa od spawania? Leżą mi 4 połamane ramy może jaki dobry magik by to ogarnął. Gdzie bym nie uderzał ze spawaniem ramy rowerowej to każdy wstawiał mi bloka że to od razu pęknie obok spawu itp. dlatego jestem ciekawy co to za macher. Ile kosztuje Twoja rama? To HT więc nie powinno być dramatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2019 o 23:51, Booby napisał:

A zdradzisz namiary na gościa od spawania? Leżą mi 4 połamane ramy może jaki dobry magik by to ogarnął. Gdzie bym nie uderzał ze spawaniem ramy rowerowej to każdy wstawiał mi bloka że to od razu pęknie obok spawu itp. dlatego jestem ciekawy co to za macher. Ile kosztuje Twoja rama? To HT więc nie powinno być dramatu.

Katowice ul Bogucicka 

514 314 680

Namiary od gościa od spawania z gwarancją 

W dniu 3.08.2019 o 00:23, wkg napisał:

Brałbym nową - geo bardzo podobna.

Jak to pękło - miałeś za krótką sztycę ?

PS: Malowanie też wliczone ?

Pękło w głupi sposób - założyłem sobie bagażnik z elastyczną gumką. Gumką wkrecila się w opone/szprychy w czasie jazdy. Twarda była suka. I nie pękła. Pękł aluminiowy bagażnik i rama. 

Także samobój ;) 

Ps malowanie w cenie

Edytowane przez sin28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu.

Dzisiaj rano oddałem ramę do tego machera, wieczorem mam mieć odbiór.

Pęknięcie nad spawem, jak na zdjęciu, nic nie powiedział.

 

Dziwi mnie tylko, że na hasło /może dłuższą sztycę włożę/ powiedział, że mam nic nie kombinować, bo pęknie w innym miejscu i tak trochę mi zabił klina.

Niby zasada dźwigni tutaj wchodzi, ale czyżby ten spaw był na tyle mocny że da radę to utrzymać...

rama.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2019 o 22:51, Booby napisał:

Gdzie bym nie uderzał ze spawaniem ramy rowerowej to każdy wstawiał mi bloka że to od razu pęknie obok spawu itp.

Z forum Bike Radar:

Cytat

I used to be a welder. Doesn't matter where it is on the frame, it will be weaker after welding. 
Aluminium frames are heat treated after manufacturing to relieve stresses and also temper the aluminium. Welding it after that heat treatment reintroduces stress due to heat distortion and also makes the parent metal around the weld more brittle.

Źródło: https://forum.bikeradar.com/viewtopic.php?t=13086921

Mówiąc krótko, spawanie odwraca proces obróbki cieplnej, któremu aluminiowe ramy są poddawane po wyprodukowaniu - zwiększa naprężenia i powoduje, że metal staje się bardziej kruchy.

 

Moim zdaniem nie warto wydawać 450-500 zł na naprawę ramy, kiedy nowa kosztuje w granicach 1000 zł, tym bardziej, że zzza podanych wyżej powodów za jakiś czas może znowu pęknąć, w okolicach spawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...