Skocz do zawartości

[Stery] Projekt nakładanych misek do oceny, opinii


Oedeopol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam ramę z główką 1", chce zrobić z niej ostre koło. Brakuje mi fajnego widelca pod 1", więc wymyslilem, że zrobię miski nakładane na główkę ramy by upchnąć widelec 1 i 1/8 cala.

Zwracam się z prośbą o opinię tego "wynalazku"(?), bo być może ktoś już coś takiego wymyślił. Może ma ktoś z Was jakiś inny pomysł?

https://imgur.com/gallery/MJgwfdh?s=wa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nałożyć to sobie można czapkę na głowę.

Na główkę działają spore siły, łożyska muszą być w osi i trzymać się na swoim miejscu. Nie można od tak sobie nałożyć misek na pomalowaną ramę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, nieborak napisał:

Miski będą nakładane na główkę ramy.

 

Jakiś kołnierz będzie opierający się na główce?

 

Tak, jest kołnierz, widać go trochę na filmie.

 

50 minut temu, skom25 napisał:

Nałożyć to sobie można czapkę na głowę.

Na główkę działają spore siły, łożyska muszą być w osi i trzymać się na swoim miejscu. Nie można od tak sobie nałożyć misek na pomalowaną ramę...

Nie wspomniałem że będzie w tym miejscu pomalowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób jak uważasz, jednak według mnie nie ma to szans powodzenia. Ramy nie są frezowane/ toczone po zewnętrznej stronie, więc nie wiem jak to ma się trzymać na miejscu. Kołnierz też dużo Ci nie da, bo nie wiem co niby by miał dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, skom25 napisał:

Rób jak uważasz, jednak według mnie nie ma to szans powodzenia. Ramy nie są frezowane/ toczone po zewnętrznej stronie, więc nie wiem jak to ma się trzymać na miejscu. Kołnierz też dużo Ci nie da, bo nie wiem co niby by miał dać.

Kołnierz jest po to, żeby miska się oparła na dolnych ściankach główki ramy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalna miska jest wciskana do ramy, pasowanie jest bardzo, bardzo ciasne.

Twój projekt natomiast wygląda, jakbyś chciał nasunąć miski na główkę ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, skom25 napisał:

Normalna miska jest wciskana do ramy, pasowanie jest bardzo, bardzo ciasne.

Twój projekt natomiast wygląda, jakbyś chciał nasunąć miski na główkę ramy.

No, taki właśnie jest plan. Ta sama sytuacja co normalnie, tyle że odwrotnie - główkę ramy wciska się do misek a nie miski do główki ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Oedeopol napisał:

No, taki właśnie jest plan. Ta sama sytuacja co normalnie, tyle że odwrotnie - główkę ramy wbija się do misek a nie miski do główki ramy.

 

Teraz, skom25 napisał:

No i po raz kolejny Ci piszę, że zewnętrzna część główki ramy nie jest toczona żeby trzymać wymiar.

A czy rury fabrycznie nie są przypadkiem tak samo "foremne" jak wytoczone? Przecież to nie są rury ze szwem żeby miały nierównomierną budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak bez przesady, to po co zakładasz ten temat? Spójrz sobie w jaki sposób wprasowuje się miski w ramę.

Według mnie nikłe szanse na powodzenie bez odpowiedniego przygotowania ramy. Normalna rama po spawaniu jest frezowana.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę , to się nie uda , musiał byś przeoczyć główkę ramy , zrobić stery  mniejsze pewnie o 0,2 -0,3 mm i to wprasować jak normalne stery , jeśli masz nieograniczony dostęp do maszyn to są pewne nikłe szanse . Drugim tematem jest ile trzeba będzie zdjąć materiału z główki żeby była okrągła  to i i uwierz mi możesz się zdziwić jak okaże się ze tokarka zdejmie 1- 1,5  mm  . Pamiętaj że ramy są robione w tysiącach sztuk i są pewne wypaczenia które uważa się na "normę " . Główka  ramy ma mieś odpowiednia średnice wewnętrzna i grubość sianek po toczeniu pod stery ,a nie na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rama stalowa czy alu? Stare stalowe ramy też są czasami siknięte wewnątrz główki i nigdy nie miałem z tym problemu. Ja bym najpierw pomierzył te średnice zewnętrzne, różnicy więcej jak 0,1 mm pewnie nie będzie. Oedeopol, jeśli wytoczenie takich misek nie jest dla Ciebie jakimś dużym kosztem czy problemem to próbuj :) wszystko wyjdzie i tak w praniu. Ewentualnie na alle wisi nowy stalowy MBK calowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grzechu2410 napisał:

zrobić stery  mniejsze pewnie o 0,2 -0,3 mm i to wprasować jak normalne stery

Nie bardzo wiem co miałeś na myśli, ale te wartości które podałeś są zdecydowanie za duże. O ile dobrze pamiętam, to średnica misek jest mniejsza o 0,05 mm od średnicy główki ramy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...