Skocz do zawartości

[Pierwsza szosówka] 2000-3000 zł. Co wybrać?


oxygen35

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym zacząć przygodę z szosą, jazda raczej amatorska, bardziej oparta na doskonaleniu swoich umiejętności (i pobijaniu własnych czasów) aniżeli na jakiejś poważnej rywalizacji.

Na początku zastanawiałem się nad bardzo budżetowym rozwiązaniem- czyli Triban RC120 z Decathlon'u (1800zł) ale przeglądając kilka tematów na forum i zbierając różne opinie stwierdziłem. że zastanowię się też nad dołożeniem do tej sumy i wyborem "czegoś lepszego?" z przedziału 2000-3000zł. 

Zastanawiam się nad KROSS'em Vento 1.0/2.0 ale pod uwagę wezmę oczywiście każdy inny dobry model.

W pobliskim sklepie rowerowym mam też "okazję" do kupna KELLYS'a ARC 10 w cenie 2800 zł (model raczej z roku 2018, ale zniżka obejmuje konkretny rozmiar ramy 550mm, 21,5" )

Kolejne pytanie odnośnie wyboru rozmiaru roweru: im bardziej drążę temat tym więcej odpowiedzi "to zależy". Nie mam jednak doświadczenia w temacie, a chciałbym dobrze dobrać rower, dlatego pytanie; czy należy się sztywno trzymać tej tabelki? Czy lepiej kupić rower trochę za mały niż za duży? Czy są jakieś inne uniwersalne sposoby doboru roweru?

Moja długość nogi po wewnętrznej stronie to około 87~88 cm- z tabelki wynika, że potrzebuję ramy od 22,5" do 23". 
 

Z góry dzięki za odpowiedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, oxygen35 napisał:

KROSS'em Vento 1.0/2.0

Jak już to 2.0, a najlepiej 3.0 ( wiem, łatwo się pisze)

21 minut temu, oxygen35 napisał:

Czy lepiej kupić rower trochę za mały niż za duży?

Najlepiej kupić rower w odpowiednim rozmiarze.

W rowerach szosowych wyznacznikiem jest efektywna długość górnej rury, a nie tak jak w MTB, długość rury podsiodłowej.

Wklej link do tego Kellysa, ale z tego co spojrzałem, to raczej lipa.

Aha, no i popraw temat [nawiasy], bo za chwilę poleci do śmietnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, skom25 napisał:

Wklej link do tego Kellysa, ale z tego co spojrzałem, to raczej lipa.

https://rower-sport.pl/pl/p/KELLYS-ARC-10-2017/3624. To jednak model z 2017. Taki jak tutaj, tylko inna wersja kolorystyczna.

Cytat

Aha, no i popraw temat [nawiasy], bo za chwilę poleci do śmietnika.

Jak mogę to zrobić? Nie widzę żadnej opcji edycji. 

32 minuty temu, skom25 napisał:

W rowerach szosowych wyznacznikiem jest efektywna długość górnej rury, a nie tak jak w MTB, długość rury podsiodłowej.

Czy długość tej ramy też można oszacować na podstawie jakiegoś wzoru czy najlepiej po prostu "przymierzyć" rower? Jeśli tak to na co zwracać uwagę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, oxygen35 napisał:

Jak mogę to zrobić? Nie widzę żadnej opcji edycji. 

To kliknij "zgłoś odpowiedź" i poproś administrację o dodanie nawiasów.

Ja bym za tego Kellysa 2800 zł, a nawet 2500 zł nie zapłacił.

Teraz, oxygen35 napisał:

czy najlepiej po prostu "przymierzyć" rower?

Przymierzyć, wstępnie dość mocno sugerując się tabelkami producenta.

Ile masz wzrostu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Kellys na Clarisie za takie pieniądze to przesada. Dodatkowo ma badziewne malowanie, jak Romet z lat 90 ;)
Vento 3.0 jesteś w stanie upolować za około 3000zł i masz pełną grupę Shimano Sora. Jedyne co bym w nim zmienił na początek to opony bo 23c to brak komfortu, rozejrzyj się za 25c lub nawet 28c, jeśli się zmieszczą. 

Sora to moim zdaniem minimum, więc rowery na Clarisie sobie odpuść. 
Kilka propozcyji: 

Triban RC 520 - za 3500zł masz rower na grupie Shimano 105 - ogólnie mi się nie podoba ale wygląda to kwestia gustu ;) 
Scott Speedster 30 - też Sora
Trek Domane AL3 - ma hamulce jakieś no-name ale tanim kosztem da się zmienić. 
Tu masz Vento 4.0 na Tiagrze za trochę ponad 3 koła, rozmiar L: 
https://allegro.pl/oferta/rower-szosowy-kross-vento-4-0-rozmiar-l-56cm-2017-8103618945?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Acategory&bi_c=MjQxMWQwNDgtZGMyYy00ZDg5LTk1Y2ItNTAwMGY3MDBjOWM2AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=d2adb820-68e9-41ba-9d89-754ffdebd648

Co do rozmiaru to musisz się przymierzyć, ja mam dość standardowe gabaryty 178/82cm ale kilka rowerów odrzuciłem właśnie po przymiarce. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Claris - 8 rzędowa
Sora - 9 rzędowa - lepsze zestopniowanie i dobór biegów
Sora ma mniejszą masę, lepsze klamko-manetki, jest precyzyjniejsza przy zmianie biegów, więcej elementów aluminiowych niż w Clarisie, większa ilość dostępnych kaset - 6 typów. 
Ogólnie Claris to najtańsza grupa turystyczna, którą można wsadzić do szosy, taki odpowiednik Shimano SIS. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma mniejszą masę o około 150g, dość niewiele. Ilość elementów aluminiowych wg mnie jest podobna, tak jak ilość kaset. Jedyna zaleta sory, że można stosować starsze modele wyższych grup kaset 9rzędowych.

Claris nie jest najniższą, przykład Krossa vento 1.0 pokazuje że można zejść niżej. Ogólnie nie porównywał bym grup szosowych do innych.

claris jest wystarczającą grupą dla początkującego, w miarę rozwoju i większego głodu jeżdżenia, jeżdziec i tak przechodzi na 105.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę. Przelatałem na Clarisie już ponad 5,5 tys. km i złego słowa nie mogę powiedzieć. Dla początkującego jest ok. Dobrze wyregulowany Claris działa bardzo dobrze i nie ma się do czego przyczepić. Oczywiście jeśli masz możliwość kupna roweru na lepszym osprzęcie to jak najbardziej ale mówienie, że rowerem na Clarisie nie da się jeździć jest sporym nadużyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytam inaczej. 
Czemu rozmawiamy o Clarisie, skoro w tym budżecie spokojnie można znaleźć rower na Sorze lub Tiagrze... 
Na Tourney'u też da się pedałować. 
 

33 minuty temu, sebass52 napisał:

ale mówienie, że rowerem na Clarisie nie da się jeździć jest sporym nadużyciem.

Nie przypominam sobie, żebym tak napisał. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Poochaty napisał:

Pytanie jaki. Może użytkownik chce nowy, dobrej marki, tegoroczny?

Scott, Kross, Trek - takie marki podałem w pierwszym poście w podanym budżecie. Więc nie wiem gdzie tam widzisz "złe marki" i używki
Na siłę się czepiasz a nie masz argumentów ani nic sensownego do napisania. Dla mnie koniec tematu, idź nabijać posty gdzie indziej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synku, wrzuć na luz... Ja nabijam posty? Miotasz się jak nie powiem co. Wpadłeś tutaj, jesteś nowy, a już będziesz wszystkich po kątach ustawiał? Kto gdzie napisał o złych markach? To, że napisałeś coś w pierwszym poście nie znaczy, że dyskusji nie można prowadzić. Kto się czego czepia? Czasem mam wrażenie, że na forum to w avatarze powinien być obowiązkowo dowód osobisty z numerem pesel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Poochaty napisał:

Wpadłeś tutaj, jesteś nowy

I co ? 
 

 

Teraz, Poochaty napisał:

powinien być obowiązkowo dowód osobisty z numerem pesel...

Zaczyna się od 88
Z tą złą marką to był sarkazm no ale nie załapałeś jak widać (cudzysłów). 
Nie będę z Tobą dyskutował, mam nadzieje że do zobaczenia gdzieś na drodze. Pozdrawiam ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Poochaty napisał:

Claris jak najbardziej ok, a jak to jest zeszłoroczny z linkami prowadzonymi pod owijką, to naprawdę nie ma co mu zarzucić. I do tego jest tani. Jedyna przewaga sory to jeden bieg więcej, bo nawet klamkomanetki kształtem są te same.

Potwierdzam. Mam pełną grupę Claris u siebie. Jestem z tych co lubią "dłubać" przy rowerze i bardzo długo szukałem jakiegoś powodu żeby tylko kupić wyższą grupę. Efekt? Nie znalazłem takiego powodu. Jeżdżę na szosie w weekendy na dystansach 50- 100 km i naprawdę nie potrzeba więcej.

Natomiast tak jak ktoś napisał. Autor szuka nowego roweru. Jeżeli może wziąć Sore/ Tiagre to niech bierze, przecież to wyższe a nie niższe grupy.

Co do różnicy w klamkomanetkach Claris/ Sora, to nie jestem pewny czy takie istnieją. Jest jeden bieg więcej, to pewne, ale większych różnic konstrukcyjnych tam nie ma. Gumowe kapy są takie same dla obydwu modeli, co zdradza chociażby kształt jest identyczny.

Jedyne czego nie polecam to hamulce i tyczy się to grup Claris/ Sora/ Tiagra, głównie ze względu na beznadziejne, drewniane klocki. Po zakupie sugeruję zakup modelu 105 BR-R7000 lub wymianę fabrycznych klocków na te z 105/Ultegra/ Dura Ace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi!

Obecnie jestem na etapie decyzji pomiędzy Kross'em Vento 2.0 a 3.0 (ok. 2300 vs 3000zł). Pozostaje teraz tylko kwestia rozmiaru. W sklepie powiedzieli mi że mam dość długie nogi (po moim mierzeniu wyszło mi 88cm po wew. stronie) i jutro mierzę co prawda vento 1.0 ale w rozmiarze XL. Jeżeli XL będzie za duże to wybiorę L(czy taka logika jest słuszna?) i wtedy pozostanie mi już tylko kwestia decyzji czy 2.0 czy 3.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, iiipablo napisał:

Producent podaje, że rura sterowa jest z aluminium w vento 3.0

carbon,tapered, 1-1/8" - 1,5")
info ze strony Kross'a

16 minut temu, iiipablo napisał:

2.0 ma zaletę opon 28, te 23 były by do szybkiej zmiany.

Schwalbe Lugano Kevlar Guard (700-28C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sprawa wyjaśniła się sama chyba. Ze względu na brak dostępności Vento 2.0, zdecydowałem, że trochę dopłacę i wybiorę Vento 3.0.

Dzisiaj w sklepie mierzyłem Vento 1.0 w rozmiarze XL i miałem wrażenie, że jest trochę za duże ( wydawało mi się, że długość ramy jest trochę zbyt duża) ; to samo zresztą podpowiedział sprzedawca. Czy w takim razie śmiało mogę zamawiać Vento 3.0 w rozmiarze L?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...