Skocz do zawartości

[Kierownica, Pedała] Wymiana w rowarze trekkingowym


Matiszyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, na wstępnie tego postu chciałbym się przedstawić. Mam na imię Mateusz mam 29lat i pochodzę z Nowej Soli, jest to mój pierwszy post na tym forum. 

 

Posiadam rower trekkingowy Kross trans sibierian 

pol_pm_Rower-trekkingowy-meski-Kross-Tra

Ogólnie rowerem jeździ mi sie bardzo fajnie lecz mam dwa małe problemy, o których mowa w temacie kwestia kierownicy i pedałów. 

Kierownica- jest w dość mocny sposób wygięta i po mimo ustawieniu jej na mostku max do przodu, jeżdżąc rowerem mam wrażenie że po prostu pcham taczke, zwłaszcza jest to wkurzające gdy chcę jechać szybko a jej pozycja powoduje, że moje cialo stawia duże opory powietrza, próbuje zniżyc swoją pozycję uginajac ręce w lokciach ale długo nie wytrzymuje w takiej pozycji bo jest dla mnie nie naturalne. Druga sprawa to fakt, że przez jej kształt moja pozycja na rowerze jest dosyć niewygodna ze względu na bliską odległość rąk w stosunku do siodła, nie wiem czy można to jakoś lepiej wyregulowac ale obawiam się że nie dlatego pomyślałem żeby wymienić kierownicę na inną, bardziej dynamiczną, żebym mógł długi czas pędzić ze znaczną prędkością w stosunkowo wygodnej pozycji. Moglibyście zaproponować jakieś rozwiązania, co zastosować w miejscu oryginalnej kierownicy lub jak ją poprzestawiać? 

 

Pedała- od jakiegoś czasu na wycieczki zabieram ze sobą przyczepke rowerowa, w której siedzi mój półtora roczny synek. Wszystko pięknie ładnie lecz dodatkowe obciążenie spowodowało że musiałem dosyć mocno napierac na pedala co spowodowało ich polamaniem.... I teraz myślę nad jakimś dobrym rozwiązaniem czy wymiana na pedały SPD dwustronne z jednej strony wpinane buty z drugiej platforma na zwykłe buty miałoby sens w rowerze trekkingowym? A może jakieś inne rozwiązanie? 

 

To na razie tyle, z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i ewentualną pomoc. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś trekkinga, a potrzebujesz crossa - zmień kierownicę na prostą to się pochylisz i już. Możesz dołożyć rogi dla wygody. Ewentualnie wielopozycyjną.

"Padały". Wyobrażasz sobie co muszą przechodzić Twoje kolana jeśli pedały nie wytrzymują? Zacznij zmieniać biegi i szybciej kręcić to wszystkim będzie lżej. SPD się do siłowej jazdy nie nadają. Jak zmienisz technikę jazdy to SPD jak najbardziej z trekkingowymi butami SPD - bez problemu da się w nich wygodnie chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć zdjęcie, na którym widać moją pozycje na rowerze, jakość kiepska ale zawsze cos:

IMG_20190719_191824.thumb.jpg.97c8a2abebfe8476c524e16b88fa36a8.jpg

Jeżeli chodzi o rodzaj roweru to wydaje mi się, że cross nie dla mnie bardziej szedlbym w coś ala szosówka, a co do zmiany biegow to mieszam nimi jak szalony redukuje na tyle w tym samym czasie wrzucając wyższy z przodu i odwrotnie  zrzucam z przodu na niższy a na tyle wbijam wyższy, moja jazda to prawie ciągla zabawa biegami do uzyskania odpowiedniej prędkości. Wydaje mi się że plastikowe Pedała popekaly ze względu na swoją jakość... A nie odczuwam podczas jazdy rowerem obciążeń na kolanach, czuje mieśnie ale kolana nie trzeszczą hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to masz siodło zdecydowanie za nisko. To wymusza siłową jazdę i na pewno nie sprzyja efektywności.

Może rzeczywiście pedały plastelinowe, ale mój tata katuje takie za dychę już któryś sezon i są całe. 

Szedłbyś w szosę, kupiłeś trekkinga, a odrzekasz się od crossa, który jest czymś pomiędzy?:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodło mam na takiej wysokości że ledwo sięgam z niego podłoża, samymi palcami jestem w stanie tylko dotknąć bez odrywania tyłka od siodełka. A trekking chyba jest czymś uniwersalnym pomiędzy crossem a szosa? Poradzi sobie w terenie i na długich dsytansach. 

Teraz, Bojkow napisał:

jeszcze siodełko przesuń maksymalnie w przód

Maksymalnie w przód? A nie spowoduje to że będę kolanami o kierownicę haczyc? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Matiszyna napisał:

Siodło mam na takiej wysokości że ledwo sięgam z niego podłoża

I właśnie o to chodzi żeby nie sięgać - to pierwsze co się nauczyłem po powrocie na rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodło ustawia się wg pedałów, a nie ziemi - noga ma być tylko minimalnie ugięta w kolanie w najniższym położeniu. Jak już powiedziano - siedząc w siodle nie powinno się sięgać do podłoża, albo sięgać minimalnie, o na rowerze się jeździ a nie stoi.

I to cross jest uniwersalny, a trekking wycieczkowy (nawet już nie wyprawowy) - wszędzie nim zdecydowanie nie wjedziesz. Szutrowa droga to jest maksimum rozsądnych możliwości. Poza tym sam zauważyłeś, że nawet pozycja nie służy dynamicznej jeździe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za wasze posty :) pobawilem się dzisiaj trochę z kierownicą, zmieniłem jej pozycję ale nie miałem okazji długo pojezdzic z nowym ustawieniem. Dodatkowo zamontowales sobie lusterko trochę wyszło z tego montażu druciarstwo bo nie chcialem mieć zamontowane go lustra w sposób taki jaki wymyślił jego producent :P

No i przestawiłem siodełko wyżej i przesunąłem tak jak pisaliście do przodu tylko coś mnie teraz w jajka zaczęło gniesc ale to za wcześnie by wydać konkretną opinie będę testował. Niestety w niedzielę wypadł mi tygodniowy wyjazd więc dopiero za tydzień będę mógł coś pojeździć i skomentować efekty ustawień. 

 

Kilka fot obrazujacych obecną sylwetkę rowery plus nowe lusterko. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeżeli odczuwasz dyskomfort w kroczu, warto nieco obniżyć nos siodełka. Z tego co widać na fotce, jest trochę uniesiony  w górę, co nie sprzyja wygodzie ani zdrowiu prostaty. Ustaw siodło w poziomie, ewentualnie daj nos minimalnie  w dół. Powinieneś odczuć poprawę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...