Skocz do zawartości

[Rockshox xc30] Słabo działająca blokada widelca oraz scentrowane koło w nowym rowerze


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Jestem Grzegorz i po wielu latach braku roweru stwierdziłem że czas zrzucić brzuszek i kupić sobie podstawowego "górala". Pomijam totalnie fakt co warto co nie warto. Zakupiłem w lokalnym sklepie Kross Hegaxon'a 8.0 z tego roku.

Problem w tym że przy odbiorze i drobnej przejażdżce pod sklepem w celach weryfikacji wyszły dwie rzeczy:

1.Tylne koło jest totalnie tak scentrowane że szok. Powiedziałem dla gości ze sklepu że nie ma opcji że zapłacę i wezmę ten rower.  Mają mi ustawić na jutro kółeczko. Pytanie czy nowe koła mogą mieć tak spore luzy czy nie? Czy to jest już koło kwalifikujące się do zwrotu czy przy nowych rowerach może wyjść spory luz do korygacji?

2. Przedni widelec to Rockshox xc30 z blokadą w manetce. Za bardzo w tych tematach się nie znam ale podczas jazdy jak zblokowałem manetką widelec to on tylko stwardniał lecz dosyć głęboko dalej potrafił się chować. Pamiętam że jak śmignąłem się testowo na  Kross Level 4 gdzie jest Suntour XCR 32 to tam po zblokowaniu kojarzę że widelec się tak nie chował, był twardziutki. Czy to kwestia reklamowania i nie przyjmowania roweru, czy może Rockshox'y tak mają? Oczywiście w sklepie już mi wciskano ciemnotę że lepsze widelce tak mają że całkowicie się nie blokują, tylko te tańsze. Mi coś się nie chce naciągaczom wierzyć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie. W nowym rowerze koła mają być idealnie proste. Należałoby zapytać dlaczego koło jest krzywe.
2. Niektóre widelce mają blokadę, niektóre tylko podkręcają tłumienie kompresji i robią  się w opór twarde. Założenie jest takie, że przy sztywnej blokadzie mocne uderzenie idzie w bebechy widelca, zaś przy miękkiej, po prostu tak działa. Nie wiem jednak czy RS ma tę drugą opcję. Suntoury po blokadzie uginają się pod dużą siłą na ok 10-15mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła w nowym rowerze, zwłaszcza te tańsze, dość często mają jakieś lekkie bicie.

Psikus jest taki, że są one robione maszynowo i nie powinny mieć dużego bicia. Jeżeli coś takiego ma miejsce, to ja bym się zastanowił czy nie był to jakiś który testowali klienci. Żeby scentrować koło nie jeżdżąc rowerem, to naprawdę trzeba się bardzo mocno postarać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie maszyny robią beznadziejnie. Są ustawiane na dany czas w jakim mają się zmieścić w określonych parametrach ( bicie na boki i góra dół ). Jak trzeba szybko przerobić partię kół to wychodzi nędza. Niektóre maszyny to potrafią pod koniec zaplanowanego czasu wykręcić mocniej daną szprychę byle parametry były ( większość z nich ) w normie. Kolejna sprawa to transport, składowanie. ( u producentów, w sklepach ). Tam też można zrobić ósemki. W ogóle nowe koła, tanie to jeśli chodzi o bicie na boki i góra dół to porażka. ( napięcie szprych również ). Nawet w droższych rowerach sie zdarzają kwiatki. Wycentruja, poprawia vi będzie ok. Minus taki, że powinni to wylapac i poprawić na etapie przygotowania do sprzedaży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tanich rowerach koła czasem bywają mniej lub bardziej krzywe ale znacznie częściej bicie mają opony, w tym przypadku Mitas/rubena za 30kilka pln. Proponowałbym w momencie zakupu nieco dopłacić do lepszych opon a te zostawić w rozliczeniu.

Co do amora to tak ma być. Blokada ma zablokować pompowanie amora podczas pedałowania a przy mocniejszym naciśnięciu sie odblokować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem rower, koło zostało skorygowane a tak śmigam i stwierdzam że chyba wszystko w porządku z tym rockshoxem. Po 2 dniach pedałowania rozregulowała mi się przerzutka z tyłu. Z racji że dziś niedziela to chciałem sobie sam wyregulować delikatnie. Patrze a ta deore z tyłu nie posiada śruby baryłkowej a pokrętło z manetki to tandeta i nie wiele mogę zdziałać. Jest jakiś sensowniejszy sposób regulacji bez śruby baryłkowej czy tylko manetka mi zostaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...