Skocz do zawartości

[Centrowanie] Koło Mach 1 - centryczność


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem początkujący jeśli chodzi o centrowanie koła, posiadam Mach 1 z kaseta 10 rzędową i nie mogę dojść do ładu z centrycznością tego koła.

Kupiłem przyrząd do sprawdzania Parktoola.

Czy to możliwe że przy 10 rzędowej środek centryczności wychodzi inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn jak inaczej? W każdym kole zaplatanym do symetrycznych widełek (a znakomita większość ram takie ma) obręcz powinna być dokładnie na środku pomiędzy skrajnymi nakrętkami piasty. Naturalnie w tylnych piastach i przednich "tarczowych" kołnierze piast, więc i szprychy symetryczne nie będą.

Jaki objaw skłonił Cię do kontroli koła przyrządem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wycentrowałem je wcześniej (góra/dół i na boki) wkładam i widzę że obręcz nie jest na środku pomiędzy widełkami. Zacząłem wiec dokręcać szprychy po stronie kasety ale praktycznie nic się nie dzieje dlatego założyłem temat licząc na pomoc bądź wyjaśnienie. Wole tutaj rozwiązać problem niż udając się do zakładu który się tym specjalizuje bo zbytnio takim nie ufam.

Przyrzadem do sprawdzania centryczności już wcześniej się posługiwałem i odchyły korygowałem na innych kołach i wychodziło mi dobrze problem mam tylko z tym kołem Mach1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym centrowałeś? Jak w przyrządzie i wg sprawdzianu koło jest symetryczne, to warto je w widełkach trochę poobracać np. odwrócić i zobaczyć jak wtedy siedzi (jeśli leci w drugą w tę samą stronę to to nie jest wina koła). Albo poobracać osią bez ruszania kołem, bo oś może być krzywa, nakrętka może być krzywa, haki mogą być krzywe. Kiedyś nawet zdarzyło mi się, że koło wyraźnie krzywo siedziało, bo jeden hak był czysty, a na drugim była warstwa farby;)

Centrowanie koła pod konkretne widełki to nie jest dobra droga tym bardziej, że marka obręczy nie sugeruje górnolotnej ramy. No i samo odkręcanie szprych po jednej stronie powoduje bardziej rozprężanie koła niż jakieś wyraźne przemieszczenie obręczy - naciągaj symetrycznie to się przesunie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...