Skocz do zawartości

[sztyca] luz w ramie.


Kacperek12

Rekomendowane odpowiedzi

Ekhm, jak sztyca może mieć luz mimo że obydwa wymiary są identyczne? W takim przypadku sztyca właściwie nie powinna wejść w rurę podsiodłową, ewentualnie z bardzo dużym oporem. Podejrzewam że nie mierzyłeś super dokładnie, zwłaszcza że suwmiarka średni nadaje się do pomiaru średnicy wnętrza rury. 

Jeżeli luz jest przed zaciśnięciem zacisku, to tak już bywa. W czterech ramach które miałem/ mam tak było. Sprawdzałem także kilka rowerów w sklepach i było podobnie. Taki urok tanich ram, na czymś trzeba oszczędzić, więc precyzja wykonania trochę na tym cierpi. Jak nie jesteś bardzo ciężki, nie powinno mieć to wielkiego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale nie o tym piszę. Złapać dokładną średnicę jest ciężko, bo jednak musisz trafić idealnie w najszersze miejsce, żeby pomiar był dokładny.

Jak ja robiłem pomiary, to rozstrzał wyników był gdzieś w zakresie 0,05 mm.

Właśnie dlatego mnie zastanowiło, że autor podał idealnie ten sam wynik dla obydwu elementów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
2 godziny temu, skom25 napisał:

Jak ja robiłem pomiary, to rozstrzał wyników był gdzieś w zakresie 0,05 mm.

Kwestia wprawy. Ale jest to osiągalne dla każdego komu ręce nie latają jak pianiście po przepiciu.

A dokładność rzędu 5 setnych jest akceptowalna dla tego narzędzia. Do dokładniejszych pomiarów są inne.

No i nie walczymy o 5 setek przy połączeniu rura-sztyca, to nie prom kosmiczny.:D

Filip ostatnio jestem w opozycji do Twoich postów ale to przypadek bez osobistych wycieczek.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jak "walniesz się" o 5 setek w jednym i drugim, to wychodzi już 0,1 mm :D

@michuuu nie ma problemu. Tak długo jak każda strona ma jakieś argumenty, tak długo dyskusja ma sens :) Po to jest forum, można się czegoś nauczyć a nie tylko głaskać się po głowie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Dokumosa napisał:

Jeśli sztyca bez siodła wpada w rurę podsiodłową (po całkowitym rozkręceniu zacisku) pod własnym ciężarem to nie wróży to nic dobrego na przyszłość dla ramy.

Nie wpada.

MICHUUU.

Różnie nieraz często nieraz rzadko ale wachluje.

Jak przekręciłem zacisk by wycięcie zacisku pokrywało się z wycięciem ramy to luz znikną.

Przy ustawieniu zacisku wcięciem do tyłu i zaciśnięciu luz jest na końcu sztycy, który znajduje się w ramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, michuuu napisał:

Większość suwmiarek przystosowana jest do pomiaru zewnętrznego i wewnętrznego

Może to mały off-top ale złapanie dokładnego wymiaru wewnętrznego (średnicy) typową suwmiarka z takimi szczękami

image.png.23469798db0d652502c743c7a9247fd7.png

jest dość trudne, spore ryzyko że nie złapiemy średnicy (maksymalna cięciwa) tylko trochę mniejszą cięciwę.

Dużo łatwiej (i dokładniej) się mierzy wewnętrzne średnice takimi szczękami

image.png.62461e91b811f887a5f0c742264e144a.png

ale mało suwmiarek takie ma (zwykle te duże). I nie zmierzymy nimi bardzo małych otworów.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Garlock mam kilka suwmiarek, w tym taką jak na dole.

Jak dokonać pomiaru takimi szczękami? Gdy suwmiarka jest zsunięta, to szczęki przecież do siebie nie przylegają. Skąd mam wiedzieć jaki jest wynik?

No to masz 0,5 mm różnicy, nic dziwnego że lata. Już przy 0,2 mm luz jest mocno wyczuwalny przed zaciśnięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, skom25 napisał:

Jak dokonać pomiaru takimi szczękami? Gdy suwmiarka jest zsunięta, to szczęki przecież do siebie nie przylegają. Skąd mam wiedzieć jaki jest wynik?

Szczeki są zaszlifowane (zewnętrzne powierzchnie) na okrąg.

image.png.a8ad5fa3d4eb412dab7d0fa071801289.png

Jego promień powinien być gdzieś wybity na suwmiarce (jak nie ma, to trzeba go zmierzyć zwykłą suwmiarką). W mojej jest to 10mm. Czyli przy maksymalnie zsuniętych szczękach (odczyt 0mm) minimalna możliwa do zmierzenia średnica to 10mm. Jak rozsuwasz szczeki to odczytujesz z noniusza wynik i dodajesz do niego te 10mm (czy ile tam maja te zsunięte szczęki u ciebie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
54 minuty temu, Garlock napisał:

est dość trudne, spore ryzyko że nie złapiemy średnicy (maksymalna cięciwa) tylko trochę mniejszą cięciwę.

Dużo łatwiej (i dokładniej) się mierzy wewnętrzne średnice takimi szczękami

Jak modowie mają zamiatać to pociągnę dalej.

Mam na co dzień do czynienia z takimi narzędziami i moje odczucia są zupełnie inne.

Z reguły te z dolnego zdjęcia z racji większej odległości miejsca pomiarowego od szyny z noniuszem są mniej dokładne od klasycznej z górnego zdjęcia.

Jeżeli jeszcze dołożymy do tego trochę siły + ramie jak wyżej to błąd się pogłębia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, michuuu napisał:

Jeżeli jeszcze dołożymy do tego trochę siły + ramie jak wyżej to błąd się pogłębia

Zgoda, ale te walcowe części bardzo ładnie układają się w otworze i ryzyko przekoszenia lub pomiaru nie po średnicy jest dużo mniejsze.

Dodatkowo w intensywnie używanych suwmiarkach najszybciej zużywają się ostre krawędzie pomiarowe ( w szczękach zewnętrznych i wewnętrznych).

Patrząc na nie pod światło dość szybko zauważymy szczelinę. Przy tych walcowy zużycie po latach jest praktycznie pomijalne (mniejsze od dokładności pomiaru)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, Garlock napisał:

Patrząc na nie pod światło dość szybko zauważymy szczelinę. Przy tych walcowy zużycie po latach jest praktycznie pomijalne (mniejsze od dokładności pomiaru)

Pozamiatają nas.

Ale zwróć uwagę, że ze wzrostem wielkości(długości suwmiarki) maleje dokładność noniusza.

I może się okazać, że mała z delikatnym prześwitem jest wciąż dokładniejsza od niezużytej dużej.

Koniec akademickiej dysputy.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...