Skocz do zawartości

[Sztyca] przesunięcie siodełka, a drętwiejące dłonie


sunmile

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam rower Cube Nature SL w rozmiarze 58 i borykam się z problemem drętwiejących dłoni od nerwu łokciowego (mały palec i serdeczny). Mam 87 cm długości nogę, 183 cm wzrostu i ważę 105 kg (wykluczyłbym raczej zły dobór ramy, na mniejszej czułem się komicznie, a na 62 zatrzymywałem się w kroku na ramie, mam względnie dłuższy tłów niż nogi i chyba to jest źródłem problemu). 

Zastanawiam się nad kupnem sztycy z większym offsetem, ponieważ sukcesywne przesuwanie siodełka do tyłu zmniejsza nacisk na dłonie. Dopiero przesunięcie jak na załączonym zdjęciu powoduje, że gripy trzymam, a nie na nie napieram/ naciskam. Na krótkim dystansie testowałem ten setup jest ok, nie miałem okazji jeszcze przejechać jakiejś dłuższej trasy typu 40-50 km. Zastanawiam się czy przy aktualnym ustawieniu nie jestem już poza zakresem regulacji. 

Drugie podejście jakie chciałbym wypróbować to dłuższa kierownica (wydaje mi się, że trzymając ją szerzej byłby to dla mnie wygodniejsze ale zupełnie się nie znam i czy faktycznie może to poprawić komfort?). Aktualnie mam kierownicę o długości 680 mm (stockowa) i gdy chwytam ją na samych krańcach, opierając jedynie połowę dłoni wydaje mi się to bardziej naturalnym i komfortowym chwytem. 

 

 

C69D11F9-359A-462C-AF8B-B7FB6C68A2D2.jpeg

8AE888C1-6BEC-4072-B28A-FADB930F45A4.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodło ustawia się pod prawidłowe ułożenie nóg względem korby, a nie do kierownicy. Skoro musisz odsuwać siodło żeby Ci było wygodnie kierować tzn, że masz za małą (za krótką) ramę, ale jak już ją masz to lepiej wymienić mostek na dłuższy lub kierownicę na szerszą, a nie psuć sobie pozycję przesuwaniem siodła gdzieś na granicę absurdu. Być może zwyczajnie nie trafiłeś z ramą, bo Cube robi "kwadratowe" ramy, a przy Twoich proporcjach ciała górna rura powinna być dłuższa...

Siodło ma być w poziomie ustawione tak, że w "poziomej" pozycji korby przednie kolano jest nad osią pedała i to jest sztywna zasada. Jak masz siodło za bardzo z tyłu to pedałując przeciążasz kolana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, seraph napisał:

Siodło ma być w poziomie ustawione tak, że w "poziomej" pozycji korby przednie kolano jest nad osią pedała i to jest sztywna zasada.

To nie jest żadna zasada. Polecam poczytać skąd wzięła się ta bujda, bo jej korzenie sięgają już bardzo daleko. Tą zasadę można traktować tylko i wyłącznie jako punkt startowy, gdy nie bardzo ma się pomysł jak ustawić siodełko.

Jeżeli to jest taka ścisła zasada, to dlaczego Triatlonowcy siedzą przesunięciu bardzo mocno do przodu, a kolana nadal mają całe? 

Oczywiście są pewne granice i autor rzeczywiście zaczyna przesadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, michuuu napisał:

Bo ta pozycja sprzyja jeździe kadencyjnej a nie siłowej jak przy przesunięciu do tyłu?

No dobrze, tylko jak to ma się do tego co kolega określił jako sztywna zasada? Właśnie potwierdziłeś moje słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Odniosłem się do

Teraz, skom25 napisał:

a kolana nadal mają całe?

i nijak to się ma do

 

Teraz, seraph napisał:

Siodło ma być w poziomie ustawione tak, że w "poziomej" pozycji korby przednie kolano jest nad osią pedała i to jest sztywna zasada

stwierdziłem jedynie, że zdrowiej jest kadencyjnie a nie siłowo bo się nad tym powiesiłeś.

A co do wszelkich sztywnych reguł, dogmatów wiary to bez przesady. Każdy jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma o co się spierać. Kolega ma za małą ramę, jeździ zgięty w chiński paragraf i musi boleć. Siodełko lepiej do przodu niż do tyłu. 

Tu doraźnym rozwiązaniem może być zakup wygodnych gripów np. Ergona https://www.campingshop.pl/chwyt-wyprawowy-ergon-grip-gp-1-l-neo

A docelowym - bikefitting.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie do końca się zrozumieliśmy ;)

Teraz, michuuu napisał:

A co do wszelkich sztywnych reguł, dogmatów wiary to bez przesady. Każdy jest inny.

Właśnie o to chodzi. Trochę interesowałem się BikeFittingiem i aktualnie dąży się do tego, aby siedząc na siodełku być w stanie maksymalnie odciążyć ręce.

Jak to sprawdzić domowym sposobem? Jadąc na rowerze w normalnej pozycji puszczamy kierownicę. Ciało nie powinno pochylić się do przodu, tylko pozostać na swoim miejscu bez dodatkowego wysiłku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, byłem na jeździe testowej i przy ustawieniu ze zdjęcia jestem za daleko (niewygodnie się już pedałuje i obrywają kolana, ale dłonie mają na sobie 0 ciężaru) przesunąłem siodełko trochę do przodu i ręce przyjmują lekki ciężar, ale da się jezdzić w miarę komfortowo (podejrzewam, że po 30 km zaczną drętwieć, sprawdzę to w weekend). Wydaje mi się, że dłuższy mostek może zrobić robotę bo wysuwając dłonie i opierając nadgarstki na gripach generalnie moja sylwetka jest bardziej poprawna i wygodniejsza. Ewentualnie może po prostu gripy Ergon GP1 (te które mam aktualnie to ODI Cross Trainer) w sumie  one mają podpórkę w kluczowym miejscu, gdzie przechodzi newralgiczny nerw. 

Jeśli chcialbym wymienić mostek to celować 20 mm więcej? Jak do tego podejść?

@edit

Ewentualnie czy znacie może miejsce w Warszawie gdzie ktoś experckim okiem mógłby spojrzeć na moją sylwetkę i doradzić? Jestem laikiem jeśli chodzi o rowery i tak na serio jeżdżę dopiero drugi sezon, więc moja wiedza opiera się jedynie na logicznym rozumowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, wkg napisał:

Panowie, nie ma o co się spierać. Kolega ma za małą ramę (...)

A docelowym - bikefitting.

Nie chcę na razie zaprzątać sobie tym głowy, ale gdyby nie wyszły manewry z tym rowerem pewnie na następny sezon wymienię go na coś innego. Mógłbyś wskazać firmy, które bardziej pasują do mojej sylwetki i mają dłuższą ramę? Cube 62 jest już dla mnie za wysoki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kellys, Merida z ramą Light, Trek, Specialized, nawet Kross ... Właściwie tylko Cube ma taka miejska, kwadratową geometrię ...Wyższe modele Cube mają już bardziej wydłużoną sylwetke. Można kupić sama ramę i przeszczepić ... 

 

Nie wiem też, czy nie wystarczy podwyższyć mostka ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, wkg napisał:

Nie wiem też, czy nie wystarczy podwyższyć mostka ... 

mam chyba system a head, czy najlepiej zastosowac tu adapter/ mostek o wyzszym wzniosie/ mostek z dluzsza rurka (taki „zaczynajacy sie” wyzej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...