Skocz do zawartości

[Osprzęt] Upgrade roweru Kross Hexagon 5.0


kmalcherczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Posiadam rower Kross Hexagon 5.0 i chciałbym zmienić cały osprzęt na DEORE M6000 3x10.

Czy ten który podałem będzie pasować do mojego roweru i też pytanie czy warto ale to już z ciekawości bo w sumie jestem zdecydowany. 

 

• Korba: 40-30-22 170mm.
• Kaseta: 11-36.
• Łańcuch: CN-HG95.
• Przerzutka przednia: FD-M6000-H Side Swing High.
• Przerzutka tył: RD-M6000 SGS.
• Manetki: SL-M6000.
• Hamulce: BR-M6000 G02S okł. żywiczne.
• Suport: BB-MT500-PA Press-Fit
• Piasta SHIMANO Deore HB-M6000 (przód + tył)
• Tarcza hamulcowa CENTER LOCK SM-RT64

 

Nie znam się za dobrze na osprzęcie więc nie wiedziałem co wybrać np.

Korba 170mm czy 175mm?
Przerzutka przednia: High, Low, E-type?
 

Aktualny osprzęt:

https://www.kross.pl/pl/2018/mtb/hexagon-5-0

 

Jeśli znacie jakieś dobre miejsce aby kupić tanio ten cały osprzęt to proszę również o informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Blueforce napisał:

Nie warto, kup inny rower. Chcesz zmieniać piasty w kołach? Nie masz pojęcia co robisz i stracisz tylko pieniądze, a niewiele zyskasz.

W głównej mierze chciałbym zmienić 3x10 ale aby to zrobić i tak połowę tego sprzętu muszę zmienić. No z piastą poszalałem ale po prostu wypisałem cały osprzęt Deore. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Zwróć uwagę czy obecnie masz tarcze hamulcowe z mocowaniem CL czy IS.

Suport pressfit do takiego roweru nie pasuje. SM-BB52 będzie ok.

No i taka inwestycja będzie 2-3x droższa niz obecna wartosc roweru.

Dzięki, musiałbym zerknąć a jak łatwo je rozróżnie? Czy wymieniając na nowe muszę skorzystać z tych samych co są teraz?
Tak jestem świadom że ten osprzęt ok 1.5k zł kosztuje ale z tego co tutaj powoli czytam nie wszystko jest sens zmieniać.

To może zadam inaczej pytanie, jeśli chciałbym podnieść "poziom" roweru i zmienić na deore to co warto zmienić? Najważniejsze dla mnie jest aby zrobić z niego 3x10

Teraz, wkg napisał:

A jaka jest przyczyna tych zmian ?

Nie chciałbym zmieniać roweru a chciałbym osprzęt zmienić na wyższy poziom i przede wszystkich chciałbym 3x10 a nie 3x7.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korbę to weź: https://www.rowertour.com/p/43162/shimano-fc-m672-slx-korba-czarna SLX jest lepsze i prawie w tej samej cenie ! Może gdzieś znajdziesz taniej. Suport jak @Dokumosa

Przerzutka, manetki dziesiątkowe. Nie jestem pewien, czy musisz zmieniać przednią manetkę i przerzutkę. Tylna: https://www.centrumrowerowe.pl/przerzutka-tylna-shimano-deore-xt-rd-m781-pd3344/?v_Id=50674&gclid=EAIaIQobChMI7v6O29up4wIVieh3Ch0y-Ac7EAYYASABEgIzfPD_BwE

Może nie musisz zmieniać od razu hamulców, manetki weź na obejmę a nie mocowane do hamulca. Tylna najlepiej XT !

170 vs 175 - zależy od przyzwyczajeń i wzrostu. Zwykle  od rozmiaru M jest 175.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kmalcherczyk napisał:

3x10 a nie 3x7.

Chyba 3x8.

Zaryzykuję stwierdzeniem, że możesz nie odczuć wielkiej różnicy. Nie wydaje mi się także, żebyś roweru używał tak wszechstronnie, że potrzebujesz tak dużą kombinację biegów.

Ja bym szedł w 2x10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Korbę to weź: https://www.rowertour.com/p/43162/shimano-fc-m672-slx-korba-czarna SLX jest lepsze i prawie w tej samej cenie ! Może gdzieś znajdziesz taniej. Suport jak @Dokumosa

Przerzutka, manetki dziesiątkowe. Nie jestem pewien, czy musisz zmieniać przednią manetkę i przerzutkę. Tylna: https://www.centrumrowerowe.pl/przerzutka-tylna-shimano-deore-xt-rd-m781-pd3344/?v_Id=50674&gclid=EAIaIQobChMI7v6O29up4wIVieh3Ch0y-Ac7EAYYASABEgIzfPD_BwE

Może nie musisz zmieniać od razu hamulców, manetki weź na obejmę a nie mocowane do hamulca. Tylna najlepiej XT !

170 vs 175 - zależy od przyzwyczajeń i wzrostu. Zwykle  od rozmiaru M jest 175.

Dzięki na taką pomoc liczyłem, konkrety. Jakieś pomysły co jeszcze warto zmienić w odczuwalny dla mnie sposób?

Teraz, skom25 napisał:

Chyba 3x8.

Zaryzykuję stwierdzeniem, że możesz nie odczuć wielkiej różnicy. Nie wydaje mi się także, żebyś roweru używał tak wszechstronnie, że potrzebujesz tak dużą kombinację biegów.

Ja bym szedł w 2x10.

3x10 wydaje mi się odpowiednie bo czasem jeżdzę po lasach i potrzebuje podjechać pod sporą górkę a z drugiej strony jak jeżdzę po asfalcie to przy 40km/h z górki nie chciałbym żeby brakło mi "mocy" w sensie że bym na najwyższym przełożeniu krecił bez skutku jak chyba byłoby na 2x10 bo na asfalt chyba jest gorszą opcją, jeśli chodzi o szybką jazdę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że wydumka 2x  to korba  3x pozbawiona najczęściej używanego blatu 30. Można przeżyć szok kulturowy :D W 3x po lasach praktycznie nie ruszasz przedniej przerzutki i wszystko opędzasz na blacie 30 a waga praktycznie ta sama co w wydumce ...

Wracając do nowego roweru - to nie jest tak hop - siup. Nowy rower w miarę porządny to minimum 4 tys a zwykle ma i tak słabe koła i hamulce. Może i nie trzeba zmieniać korby a wystarczy tylko kasetę, manetkę i przerzutkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to właśnie napisać, dobrze dobrany rozmiar zębatek przy korbie w napędzie 2x10 w zupełności wystarczy do wszystkiego.

Jeżeli lubisz ten rower, nie patrz na to ile jest aktualnie warty. Grupa Deore to rozsądna cena i dobra jakość. Często nawet w dwu-trzykrotnie droższych rowerach nie ma pełnej grupy zainstalowanej tylko jakiś miks napędu z kiepskimi hamulcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Weź pod uwagę, że wydumka 2x  to korba  3x pozbawiona najczęściej używanego blatu 30. Można przeżyć szok kulturowy :D

Wracając do nowego roweru - to nie jest tak hop - siup. Nowy rower w miarę porządny to minimum 4 tys a zwykle ma i tak słabe koła i hamulce. Może i nie trzeba zmieniać korby a wystarczy tylko kasetę, manetkę i przerzutkę.

Na asfalcie najczęściej jeżdze na tym 3 blacie i jest mi on najbardziej potrzebny bo głównie przełożenia tyłem zmieniam ewentualnie gdy już schodzę na najniższe. 

Teraz, TjakTomek napisał:

Miałem to właśnie napisać, dobrze dobrany rozmiar zębatek przy korbie w napędzie 2x10 w zupełności wystarczy do wszystkiego.

Jeżeli lubisz ten rower, nie patrz na to ile jest aktualnie warty. Grupa Deore to rozsądna cena i dobra jakość. Często nawet w dwu-trzykrotnie droższych rowerach nie ma pełnej grupy zainstalowanej tylko jakiś miks napędu z kiepskimi hamulcami.

Tak też właśnie myślałem, bo zmienię rower w którym część będzie Deore, część syfu i znów inwestycja. A chciałbym rower który mam i którego rama mi się podoba zmodyfikować właśnie pod grupę Deore bo wydaje się najlepsza z tych jeszcze nawet tanich :) Dobrze dobrany 2x10 lepszy jak ten Deore 3x10? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kmalcherczyk napisał:

3x10 wydaje mi się odpowiednie bo czasem jeżdzę po lasach i potrzebuje podjechać pod sporą górkę a z drugiej strony jak jeżdzę po asfalcie to przy 40km/h z górki nie chciałbym żeby brakło mi "mocy" w sensie że bym na najwyższym przełożeniu krecił bez skutku jak chyba byłoby na 2x10 bo na asfalt chyba jest gorszą opcją, jeśli chodzi o szybką jazdę.

Mój wniosek jest taki, że powinieneś zacząć kręcić korbą. Wydaje mi się, że próbujesz jeździć siłowo, zamiast chociaż trochę pokręcić korbą.

Żeby wykorzystać 3x10, to musiałbyś jeździć po niemalże pionowych ścianach, a potem robić zjazdy z prędkością 50 km/h +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kmalcherczyk napisał:

Dobrze dobrany 2x10 lepszy jak ten Deore 3x10? :) 

Deore to grupa (klasa) sprzętu a 2x10 czy 3x10 to filozofia. W napędzie 2x10 z korbą 38x24 lub 36x22 https://www.olx.pl/oferta/shimano-fc-m675-korba-10s-slx-38x24-175-CID767-IDAhY2U.html#59ab14c5dd opędzisz praktycznie wszystko. Ma nieco mniejsza pojemność, jest mniej  uniwersalna ale wystarczy. Różnica jest taka, że tu głównym blatem jest ten większy a młynek jest w pewnym sensie awaryjny.  W lasach, piachu, zmiennym terenie cały  czas wachlujesz przednią przerzutką co jest upierdliwe. Tyle, ze napęd 3x ma jedną wielką wadę - jest mniej lanserski. I to jedyna wada. No, może z 80 g cięższy.

Przy napędzie 2x 38x24 kręcąc z kadencją 80 (w miarę komfortowa dla przeciętnego rowerzysty) masz okł 40 km/h. 

Korba SLX ma tą przewagę nad Deore, że praktycznie przy tej samej cenie ma drążone w środku ramiona i jest znacznie lżejsza. 

A powiedz: hamulce Ci źle hamują, korba jest zużyta że to chcesz wymieniać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wkg napisał:

Deore to grupa (klasa) sprzętu a 2x10 czy 3x10 to filozofia. W napędzie 2x10 z korbą 38x24 lub 36x22 https://www.olx.pl/oferta/shimano-fc-m675-korba-10s-slx-38x24-175-CID767-IDAhY2U.html#59ab14c5dd opędzisz praktycznie wszystko. Ma nieco mniejsza pojemność, jest mniej  uniwersalna ale wystarczy. Różnica jest taka, że tu głównym blatem jest ten większy a młynek jest w pewnym sensie awaryjny.  W lasach, piachu, zmiennym terenie cały  czas wachlujesz przednią przerzutką co jest upierdliwe. Tyle, ze napęd 3x ma jedną wielką wadę - jest mniej lanserski. I to jedyna wada. No, może z 80 g cięższy.

Przy napędzie 2x 38x24 kręcąc z kadencją 80 (w miarę komfortowa dla przeciętnego rowerzysty) masz okł 40 km/h. 

Korba SLX ma tą przewagę nad Deore, że praktycznie przy tej samej cenie ma drążone w środku ramiona i jest znacznie lżejsza. 

A powiedz: hamulce Ci źle hamują, korba jest zużyta że to chcesz wymieniać ?

Przekonałeś mnie w takim razie na korbę 2x10 :) Teraz pewnie nie zrozumiesz co powiem ale chyba Deore bym wolał 2x10 bo z tego co widzę SLX jest głównie szary a nie chciałbym kolorystycznie odchodzić i zostać przy czarnej korbie :) Wiem może wydawać się to śmieszne ale to dla mnie też istotne.

Hamulce myślę że mam słabe mimo że hydrauliczne. 

24 minuty temu, skom25 napisał:

Mój wniosek jest taki, że powinieneś zacząć kręcić korbą. Wydaje mi się, że próbujesz jeździć siłowo, zamiast chociaż trochę pokręcić korbą.

Żeby wykorzystać 3x10, to musiałbyś jeździć po niemalże pionowych ścianach, a potem robić zjazdy z prędkością 50 km/h +

No po pionowych nie jeżdzę ale zjazdy ok 50km/h aktualnie bez problemów z lepszej górki i chciałbym by to się nie zmieniło a ewentualnie dodać dodatkowe lżejsze przełożenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Fiu fiu ... odważnie : )

Hahahaha :) bardziej miałem na myśli że to co powiem może i jest głupie, ale tak mam :)

Podsumowując co na razie ustaliliśmy aby mi ulepszyć troszkę ten rowerek:

Zmiany:

• Korba Shimano Deore FC-M6000 2rz 34-24 175mm
• Kaseta Shimano Deore CS-HG50 11-36
• Łańcuch CN-HG54 Deore 10rz
• Przerzutka przednia Shimano Deore FD-M6020
• Przerzutka tylna Shimano Deore RD-M6000 10rz GS/SGS
• Manetki Shimano Deore SL-M6000 2x10rz obejma
• Hamulce: BR-M6000 G02S okł. żywiczne.
• Suport: SM-BB52
• Piasta zostawiamy oryginalne
• Tarcza hamulcowa CENTER LOCK SM-RT64

 

Znalazłem nawet taką aukcję: https://allegro.pl/oferta/shimano-grupa-deore-m6000-2x10rz-7510174989?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_rowery_akcesoria&ev_adgr=Rowery+i+akcesoria&gclid=CjwKCAjwmZbpBRAGEiwADrmVXpTAkkcYoztbnfUTIUEvy5ylYXy0E6GlWisZU4WK-ITzsSxf6SdaqRoC6nEQAvD_BwE

Są w stanie przygotować zestaw wraz z kompletem hamulców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, przecież to żarty : )

A poważnie - jeżeli dużo jeździsz po asfalcie a w cięższy teren wjeżdżasz okazjonalnie to 2x jest dobrym rozwiązaniem. Ja dużo jeżdżę po Mazowszu - wały nad Wisłą, Narwią, raczej płaskie ścieżki i mam właśnie 2x 38-24. Praktycznie prawie nigdy nie używam młynka i wszystko robię na 38 z kasetą 11-36. Problem się robi na Mazurach gdzie często piach, igliwie, błocko, niedługie ale czasem strome podjazdy i zjazdy drogami i ścieżkami z wyrzeźbionymi przez wodę dziurami - wtedy tęsknię do blatu 30 bo bym nie musiał ruszać przedniej przerzutki a tak muszę. I dodatkowo (spora różnica przełożeń) od razu kontruję tylną i tak w kółko. Tu prawa manetka XT jest nieoceniona bo zrzuca w dół o dwa biegi na raz a w górę o cztery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, TjakTomek napisał:

Myślę, że nie ma co cudować z korbą SLX tylko kupić pełną grupę Deore. Różnica wagowa znikoma. Jedynie co to tarcze warto kupić SLX, jeśli masz na 6 śrub to RT-66, jeśli CL to RT-64 - nadają się do metalików.

A jeśli teraz mam CL to na 6 śrub rozumiem nie mogę kupić tak? Domyślam się że głupie pytanie ale tylko Was mam :)

Teraz, wkg napisał:

Spoko, przecież to żarty : )

A poważnie - jeżeli dużo jeździsz po asfalcie a w cięższy teren wjeżdżasz okazjonalnie to 2x jest dobrym rozwiązaniem. Ja dużo jeżdżę po Mazowszu - wały nad Wisłą, Narwią, raczej płaskie ścieżki i mam właśnie 2x 38-24. Praktycznie prawie nigdy nie używam młynka i wszystko robię na 38 z kasetą 11-36. Problem się robi na Mazurach gdzie często piach, igliwie, błocko, niedługie ale czasem strome podjazdy i zjazdy drogami i ścieżkami z wyrzeźbionymi przez wodę dziurami - wtedy tęsknię do blatu 30 bo bym nie musiał ruszać przedniej przerzutki a tak muszę. I dodatkowo (spora różnica przełożeń) od razu kontruję tylną i tak w kółko. Tu prawa manetka XT jest nieoceniona bo zrzuca w dół o dwa biegi na raz a w górę o cztery.

No tylko mnie utwierdziłeś w przekonaniu że 2x będzie dla mnie lepszym rozwiązaniem, co myślisz o aukcji którą wysłałem i sklepie który reprezentuje, warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasty nie wymieniać jak działa. Jak wymieniać to koła na porządne ale to już większy koszt.

Co do tej aukcji - w mojej opinii kompletnie bez sensu. 

- Łańcuch Shimano - świetnie się nadaje na gumę do majtek,

- Korba 36-26 potrzebuje ciężkiej kasety 11-42 z tragicznym stopniowaniem, do korby 34-24 kaseta 11-36 ale wtedy z górki nie dokręcisz,

- Prawa manetka powinna być XT,

- Jak już się uprzesz to pamiętaj, żeby manetki były na obejmę !

- Jak nie ważysz 100kg i nie masz dłuuuuugich zjazdów to tarcza 160. Im większa tym szybciej się zwichruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Piasty nie wymieniać jak działa. Jak wymieniać to koła na porządne ale to już większy koszt.

Co do tej aukcji - w mojej opinii kompletnie bez sensu. 

- Łańcuch Shimano - świetnie się nadaje na gumę do majtek,

- Korba 36-26 potrzebuje ciężkiej kasety 11-42 z tragicznym stopniowaniem, do korby 34-24 kaseta 11-36 ale wtedy z górki nie dokręcisz,

- Prawa manetka powinna być XT,

- Jak już się uprzesz to pamiętaj, żeby manetki były na obejmę !

Wolałbym gdzieś z zestawie to kupić a wszędzie gdzie wejde to wybór jest za wielki bym to zrozumiał wybierając.

Np. tutaj https://www.cyklomania.pl/shimano-grupa-deore-m6000-2x10rz-boost,id10975.html

Jest ktoś w stanie z Was wybrać z prawej z listy to co potrzebuje bo w niektórych jest przesadnie za dużo opcji których różnic w ogóle nie widzę.

I ewentualnie manetkę zmienię na XT a łańcuch w takim razie jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...