Skocz do zawartości

[Rozmiary ram] Sprzeczne tabele z internetu


osobliwy_nick

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, wkg napisał:

A może przymierz się do czegoś takiego: 

Fajne, ale za duży budżet. To mój pierwszy rower od lat, nie wiem, czy połknę bakcyla i po prostu nie chcę na niego wydawać więcej niż te 2000 zł.

18 godzin temu, wkg napisał:

To ścieżkowiec ale w końcu z Wrocławia to masz blisko na ścieżki ...

Swoją drogą będę nim jeździł w kraju rowerów - Holandii, bowiem tu pracuję, choć w Polsce bywam równie często. Sam Wrocław jest trudnym miastem na rower, w porównaniu z Holandią, bym powiedział (i to eufemistycznie, ale to co się tu wyczynia w sprawie rowerów, jak nieprzemyślane i bezsensowne rozwiązania są implementowane, to temat na osobną dyskusję).

Patrzyłem jeszcze na jeden podobny model Rometa - Mustang M2 2019, ale właściwie jedynym sensownym wyborem wydaje się rozmiar L, bowiem M jest za mały, zaś XL zdecydowanie za duży:

geometrie_romet_19_mustang-m2.jpg

Tylko, że w porównaniu do Ramblera on ma przy 2 cm wyższej ramie o 3.1 cm krótszą bazę kół, czyli jeszcze gorsze parametry, więc raczej nie warto. Rozmiar 432 mm całkiem obiecująco wygląda:

ade4386c4443bd9f0b8ab59bc473

Niestety większe Mustangi M2 nie mają tej samej geometrii, Romet nie wydłuża roweru proporcjonalnie  do zmiany wysokości ramy.

Edytowane przez osobliwy_nick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, osobliwy_nick napisał:

Sam Wrocław jest trudnym miastem na rower, w porównaniu z Holandią, bym powiedział (i to eufemistycznie, ale to co się tu wyczynia w sprawie rowerów, jak nieprzemyślane i bezsensowne rozwiązania są implementowane, to temat na osobną dyskusję).

Wiem. Dwa lata mieszkałem na Grabiszyńskiej.

Ale za to macie fajne tereny niedaleko ; )

No to za radą @arek_wro zostaje https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/x-caliber/x-caliber-7/p/23147/?colorCode=black

W rozmiarze 19,5 i 21,5 masz przekrok całkie akceptowalny. Z 15 % urwiesz. No i damki - choć budowy Julii Roberts to Ty nie masz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście geometria tego roweru jest fajna. Musiałbym dołożyć trochę. Nie zrujnuje to mojego budżetu, ale jeszcze miesiąc temu szukałem roweru w budżecie 1500-2000 zł. Pytanie na jakim budżecie się zatrzymam, jak tak dalej pójdzie. Jeśli 15% urwę, mogę się zastanowić, zobaczymy.

Patrzyłem na damki - obiektywnie pisząc, to one mają bardziej przemyślaną geometrię do MTB, niż zwykłe rowery i nie rozumiem dlaczego łamanie roweru to nie jest ogólny trend w tego typu rowerach. Ale mimo wszystko trochę słaba opcja jeździć na damce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie dlatego, że nie nadają się do mtb :D

A to dlatego, że taka konstrukcja powoduje znaczne osłabienie ramy - coś jak brak dachu w kabriolecie ; )

Budżet budżetem - nie kupujesz na jeden rok. Rowery niestety nie tanieją. Pocieszające jest to, że na Holandię nie potrzebujesz zbyt wielu biegów :D Właściwie to byś na singlu obskoczył jeżeli wypchasz pod mosty : )

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znalazłem tego Treka za 2600 zł. To jest dobry deal za tę cenę? Warto dołożyć te 500 zł? 

Wstępnie widzę, że ma nieco lepszy amortyzator, ale to wciąż sprężyna - więc nie wiem, czy w ogóle zwracać na to uwagę? Pewnie ma też lepsze przerzutki, manetki, etc. - ale nie umiem stwierdzić, bo nie znam się na osprzęcie. Tym bardziej nie mam pojęcia, czy odczuję różnicę podczas użytkowania. Poza tym ma chyba taperowaną główkę? To niby zapewnia sztywniejszą konstrukcję? Ale tu znów jako weekendowy użytkownik dróg szutrowych, a zasadniczo - miejskich, chyba nie odczuję różnicy. Jeśli idzie o wagę, to jest o 0,2 kg cięższy. Jeśli chodzi o wymiary, to przy 19,5" zyskam tylko 2 cm na długości względem Rometa.

Pomimo, że nie potrafię ocenić w szczegółach na czym polega przewaga tego roweru, to podejrzewam, że jednak jest spora i to inna klasa, więc coś mi mówi, że warto dołożyć. Ale, czy dobrze mi się zdaje?

Romet:

https://m.romet.pl/Rower,RAMBLER_R94,10,748,754,14935,2019.html

Trek X-Caliber:

https://www.trekbikes.com/us/en_US/bikes/mountain-bikes/cross-country-mountain-bikes/x-caliber/x-caliber-7/p/23147/

Edytowane przez osobliwy_nick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romet ma "niemodny" napęd 3x9, Trek częściej spotykany w tej klasie 2x9 ale ogólnie osprzęt te rowery mają porównywalnej klasy. Teoretycznie rama Treka jest bardziej "przyszłościowa" bo ma nowsze standardy, ale w praktyce docenisz to za kilka lat gdy będziesz chciał ulepszyć widelec albo koła. Albo i nie, bo do tego czasu może się okazać, że Boost 141 jednak wymrze. A w rekreacyjnym użytkowaniu różnicy nie zauważysz. 

Taka różnica w cenie wynika głównie z tego, że rower zrobił Trek a nie Romet. Jest spora szansa, że geometria ramy jest przemyślana i bardziej Ci będzie pasować. Ale tego przez internet nikt nie zagwarantuje, trzeba pójść i przymierzyć. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się trochę problemów z amortyzatorem w tym Romecie, bo to bodaj najtańszy model tego producenta (zaś chyba nie bardzo będę miał opcje wymiany tego na coś lepszego, skoro nie ma zwężanej główki). Problemów ze sztywnością oraz z tym, że np. po roku w ogóle odmówi pracy (czytałem opinię kogoś kto ważył ponad 100 kg, że ten, czy podobny amortyzator wyginał mu się tak, że w ogóle nie pracował przy przeciążeniach, czy hamowaniu). Poza tym nie ma tam możliwości regulacji wstępnego naprężenia i powrotu. Ważę ok. 100 kg. Więc nie wiem, czy na tym Romecie mi przypasuje to co jest tam dane, zaś możliwości regulacji nie będę miał. Z drugiej strony może ostatecznie jazda na w większości płaskim terenie skończy się tak, że zablokuję go na stałe i zarówno w Treku jak i w Romecie jest to coś na co nie warto zwracać uwagi.

W każdym razie dzięki za ogólny werdykt dot. osprzętu. Przynajmniej teraz wiem, że to jest porównywalna klasa, więc decyzja będzie się rozbijać o ramę, amortyzator i może geometrię, która jest również całkiem podobna w tych rowerach, gdy mówimy o Romecie 18" i Treku 19,5".

Edytowane przez osobliwy_nick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 cm w długości ramy to prawie 2 rozmiary? Z tego co widzę, takie różnice się zdarzają w rowerach tego samego rozmiaru.

W każdym razie - mała aktualizacja. Przyznam się bez bicia, że Treki mi się po prostu nie podobają, więc nie zdecydowałem się na Treka i chyba się nie zdecyduję nigdy, niezależnie jaki będę miał budżet. Przeszukałem dostępne marki w polskich oraz niektórych holenderskich sklepach i właściwie nie znalazłem żadnej ramy, która byłaby konkurencyjna do tego Rometa 18" (poza tą od Treka). Albo są one krótsze, przy tej samej wysokości albo równie długie, ale wysokość o kilka centymetrów większa. Wspomniany Kellys Gate w rozmiarze M jest krótszy od tego Rometa. Merida Big Nine na przykład 100 - też jest krótsza od Rometa i ma o 1 cm wyższą rurę podsiodłową.

Ponadto Trekowy budżet rzędu 3000 zł jest już dla mnie na tyle duży, że jak mam tyle wydać, to spokojnie dołożę i kupię coś za 5000 zł. Ale nie mam sumienia wydać tyle w tej chwili na rower, choć już przez chwilę nosiłem się z takim zamiarem.

Ostatecznie zamówiłem tego samego Rometa w wersji 18". Czekam na przesyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rower dotarł, ale problemy mnie nie opuszczają.

Co najważniejsze - jest dobry! Przynajmniej tak to czuję, pozycję mam całkiem pochyloną, może nawet za bardzo, bo na dłuższą metę potrafi to być mecząca pozycja, czego nie uwzględniłem. Wysokość ramy górnej jest w porządku, mam te kilka cm luzu, na tyle dużo, że w ogóle nie muszę zwracać uwagi na ramę, ani martwić się o żadne obtłuczenia.

Nie opuszczające mnie fatum polega jednak na tym, że przy rozcinaniu trytytek nożem ręka mi się omsknęła i na dzień dobry zrobiłem kapcia z tyłu...

image.png.d214d72c3926ff546dc0589a3f490fe1.png

Nawet nie wiem jak to skomentować, wolę zapomnieć ten dzień. Wymieniłem dętkę, załatałem na szybko oponę i jeżdżę awaryjnie, bo dziura jest taka, że opona pójdzie do wyrzucenia i tak, czekam już na nową. Poza tym ktoś zrobił manianę w pedale, bo miałem problem objawiający się tym, że po kilkunastu metrach pedał łapał coraz większe opory aż przestawał się kręcić (uprzedzam - nie pomyliłem pedałów lewy z prawym). Gdy poobracało się go w tył, odblokowywał się znowu kręcił w miarę dobrze, aż do oporów. Dobrze, że miałem wyczucie i nie popsułem sobie gwintów. Rozkręciłem wszystko i z tego co zauważyłem kulki łożysk w środku były ułożone chaotycznie, niektóre jedna na drugiej. Naprawiłem, na razie działa, choć ma jeszcze takie minimalne opory, tym razem wynika to chyba z tego, że za mocno go skręciłem, więc pewnie jeszcze raz go będę musiał zdjąć.

Edytowane przez osobliwy_nick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

No i wyszło na Wasze. Po kolejnej dawce problemów opisanych w tym wątku:

Sprzedałem ten rower. I kupiłem tego Treka x-caliber 7, tyle, że rocznik już 2020. Rozmiar identyczny jak Romet, rowery postawione obok siebie wydają się identyczne zarówno, jeśli chodzi o długość, jak i wysokość ramy. Także zysk na geometrii jest minimalny, jeśli jakiś w ogóle. Zyskałem za to jakość i spokój. Ten Trek jest po prostu bezbłędny, chodzi jak szwajcarski zegarek. I to sobie cenię, po perypetiach z Rometem.

Edytowane przez osobliwy_nick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...