Skocz do zawartości

[pedały] Crank 1 vs Bontrager Line Elite


greyspider

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam następujące pedały:
https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/cz%C4%99%C5%9Bci-rowerowe/komponenty-rowerowe/peda%C5%82y-rowerowe/peda%C5%82y-platformowe-mtb-bontrager-line-elite/p/23423/?colorCode=bluedark_black

Jednak od początku gdy korzystam z roweru (niewazne jak ustawie siodło przód/tył, góra dół itd) to bolą mnie kolana, nawet jak nie jeżdzę.

Doczytałem się teorii że zmiana pedałów na crank 1 wielu osobom pomogła, byłyby to wówczas te pedały, troche lżejsze, jednak czym sie różnią to nie wiem, podobno łatwiej się obracają i dzieki temu kolana mniej dostaną w "kość":

https://www.cyklomania.pl/crank-brothers-pedaly-stamp-1-large-czarne,id11742.html

Czy ta zmiana ma sens? Jest to widzę różnica w łożyskach, minimalna waga i widzę że cranki są troche cieńsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kolana mniej "dostają w kość", bo mają większy luz roboczy.

2. O Crankach jest kilkanaście tematów na forum - poszukaj!

3. Jak chcesz Cranki to nie kupuj modelu 1, bo jakościowo jest bardzo kiepski - lepiej dopłacić przynajmniej do modelu 2 lub kupić stare wersje (C, SL).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, greyspider napisał:

Witam,

Posiadam następujące pedały:
https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/cz%C4%99%C5%9Bci-rowerowe/komponenty-rowerowe/peda%C5%82y-rowerowe/peda%C5%82y-platformowe-mtb-bontrager-line-elite/p/23423/?colorCode=bluedark_black

Jednak od początku gdy korzystam z roweru (niewazne jak ustawie siodło przód/tył, góra dół itd) to bolą mnie kolana, nawet jak nie jeżdzę.

Doczytałem się teorii że zmiana pedałów na crank 1 wielu osobom pomogła, byłyby to wówczas te pedały, troche lżejsze, jednak czym sie różnią to nie wiem, podobno łatwiej się obracają i dzieki temu kolana mniej dostaną w "kość":

https://www.cyklomania.pl/crank-brothers-pedaly-stamp-1-large-czarne,id11742.html

Czy ta zmiana ma sens? Jest to widzę różnica w łożyskach, minimalna waga i widzę że cranki są troche cieńsze

Kolana Cię od pedałów bolą ? To raczej chyba od używania zbyt twardych przełożeń. Ewentualnie mogą boleć jeśli masz jakąś wadę  i normalne ustawienie stopy powoduje nienaturalne położenie kolana, ale to raczej wizyta u ortopedy zamiast nowych pedałów potrzebna. Możesz też spróbować obuwia z twardszą podeszwą, może te wystające śruby powodują ból w stopie i jej nienaturalne ułożenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Odys napisał:

Ewentualnie mogą boleć jeśli masz jakąś wadę  i normalne ustawienie stopy powoduje nienaturalne położenie kolana, ale to raczej wizyta u ortopedy zamiast nowych pedałów potrzebna. Możesz też spróbować obuwia z twardszą podeszwą, może te wystające śruby powodują ból w stopie i jej nienaturalne ułożenie. 

Od lat jeżdze na butach typu adidas ze średnią podeszwą, nie jestem w temacie butów do roweru bo wole miec takie uniwersalne na rower i do miasta.
Wczesniej miałem zwykle pedały metalowe do XC (bez śrubek).

Oropeta bedzie lepszy od fizjo? Jestem juz umówiony na kolejną wizyte u fizjo. Po 1 spotkaniu nie wiele pomógł ale ból z lewego kolana ustąpił, w prawym dalej to samo, masaże jakies robil itp. Ortopeda to mi sie kojarzy od rentgenów itd i tylko stwierdzi co mi dolega a ja chce rozwiazania a nie straszenia

W porównaniu do poprzedniego roweru XC to ustawilem wysokosc siodla + przód/tył identycznie jak miałem, jedyna różnica to:
-pochylenie na rowerze bo wiadomo na XC jest inaczej niz na trailu
-te pedały bo wczesniej mialem takie zwykle do XC metalowe bez srubek
-oraz.. korba jest o 1cm dluzsza na trailu, niz jak mialem wczesniej (gdzie nigdy nie bolaly mnie kolana na rowerze XC, bardziej plecy ale to dlatego ze mam skolioze i odcinek ledzwiowy dostawal w kosc jak nie mialem dampera).

Co wiec proponujesz?
Bez sensu zmieniac pedaly na te cranki 1? platformowe?

Moze podmienie pedaly te co mam na te z poprzedniego XC (nieplatformowe) i sprawdzic jak sie kolana zachowuja?

Choc aktualnie bola mnie kolana nawet jak nie jezdze a chodze wiec nie wazne co zmienie i tak problem niestety bedzie i nie wiem jak sie go pozbyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popróbuj może krok po kroku. Jeśli masz stary rower to spróbuj może zmienić te pedały na zwykłe platformy. Zobacz jak będzie odczucie wtedy. Ewentualnie twarde obuwie (jakieś turystyczne buty do wędrówek po górach)

A jeśli kolana Cię bolą nawet jak nie jeździsz to leć do lekarza sprawdzić co to. Bo to mogą być objawy wielu schorzeń w tym takich mocno nieciekawych. Jeśli dużo nie jeździsz to raczej nie ma co winić pedałów za to i trzeba pomyśleć o zdrowiu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...