Skocz do zawartości

[Avid Elixir 1] Płyn - informacje.


ajgor11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. 

Będę odpowietrzał elixir 1 i wymieniał w nich płyn. Rower z tymi hamulcami kupiłem jako nowy w 2013. Jakim płynem były one fabrycznie zalewane, ponieważ nie wiem, który kupić. Dot 4 czy 5.1? Warto kupować Dot produkcji Avid czy zwykły samochodowy również wystarczy? W zestawach do odpowietrzania dodawany jest Dot o pojemności 60ml. Czy te 60ml wystarczy do wymiany płynu w obu hamulcach? 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Janu_sz napisał:

Będzie lepszy 5.1 z kilku powodów.

Kup coś renomowanej marki, dasz za 250 ml czy 500 ml do 20 zł ( bzdura, że 60 ml wystarczy, bo jakiś wyciek,czy ponowna potrzeba odpowietrzenia i będziesz latał po kolejne ml. Majątku to nie kosztuje ).

Jeśli moje elixir 1 były zalane fabrycznie dot 4, a teraz zaleje 5.1 to czy będzie to miało jakieś konsekwencje, czy mieszanie jest dozwolone(nawet z tak starym płynem jak moj). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, bogus92 napisał:

DOT 4 i 5.1 można stosować zamiennie. 5.1 ma poprostu wyższe parametry od 4. Mieszanie jest dozwolone, aczkolwiek przy tak starym płynie wylałbym płyn z układu i zalewał od nowa.

Taki mam własnie zamiar. Co do przelewania, to po prostu pompowac nowy plyn od zacisku do klamki i z klamki odsysac stary, az bedzie widac ze w ukladzie jest tylko nowy i potem calosc odpowietrzyc? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DOT 5.1 owszem ma wyższe parametry ale jest też bardziej higroskopijny.

Wyższe parametry maja znaczenie jak piłujesz hamulec pod dużym obciążeniem (np góry) przy jeździe "po parku" różnic nie zauważysz między nim a 4`rką.
Ale wyższa higroskopijność ma już znaczenie podczas normalnej eksploatacji ... Jak np. przechowujesz rower zima w nieogrzewanym garażu to masz niemal pewność że po jednej zimie będziesz miał "spuchnięty" hamulec.
Wciągnie tyle wilgoci z powietrza że zabraknie mu miejsca i znacząco ograniczy skok klamki. Znam to z autopsji ;). 

Pozdrawiam 

Edytowane przez rzezniol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bogus92 napisał:

Tak nie zobaczysz ze jest nowy. Ja odessałbym cały płyn, który masz teraz i dopiero zalewał nowym.

Jeśli chcesz przelewać układ nowym płynem to raczej od klamki do zacisku a nie na odwrót (od najwyższego do najniższego punktu układu).

Czytałem ze jeśli najpierw wypompuje stary i zaleje nowym, to potem z odpowietrzaniem dużo kłopotu(o tu 

 To będzie moja pierwsza próba odpowietrzania, nie robiłem tego nigdy wcześniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...