Skocz do zawartości

[ukręcona oś] jak to wykręcić?


kangi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników Forum. 

Jeżdżę na Krossie Levelu 7.0 z tego roku o takim. Z tyłu jest sztywna oś 12x142 i dzisiaj udało mi się ukręcić gwint kluczem z gównolitu. Jakieś pomysły jak wykręcić? Klucz praktycznie obraca się bez oporu, kawałki amelinium wypadły ze środka. Czy w miejsce tej ośki mogę wkręcić każdą w rozmiarze 12x142 np. z Decathlonu?

Dzięki za pomoc i sportowe pozdrowienia.

15614004396176483144980667251513.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbij w ten obrobiony otwór po hexie bita torxa albo spline i masz odkręcone.

Jak nie pójdzie, w co wątpię, to mały punktak i pobijaj po obwodzie, mocno wzrośnie moment, udar od młotka też pomoże,tylko ośka wyjdzie w drugim gatunku.Póżniej oszlifujesz.

W zasadzie ta ośka jest do wykorzystania, osobiście, po wykręceniu nagwintowałbym obrobiony otwór, najlepiej drobnym gwintem ( np Xx1) i wkręcił dobraną długością mocną,maszynową śrubę na Loctite.Wtedy do zakręcania/odkręcania osi będziesz używał normalnego klucza zamiast hexa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem w Krossie haki ramy do swojego R8 i dostałem notatkę, że te haki (a są one z modelu 2018 i 2019) wymagają ośki  12x142, L164, TL10, M12x1.5  Fabrycznie w Levelu 7.0, 8.0 i chyba 9.0 jest ośka Sram Maxle Stealth o takiej właśnie specyfikacji. Nie wiem czy te 164mm to całkowita długość ośki z gwintem czy bez. 

https://salon-rowerowy.pl/widelce/45558-os-sram-maxle-stealth-mtb-tylny-czarn12x142l164tl10m12x15-0710845798481.html

Dzisiaj zamówiłem, więc jak Ci się nie spieszy to mogę potwierdzić czy pasuje koło środy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No więc udało się ośkę wykręcić wbijając torxa. Da się według was coś jeszcze z tą ośką zrobić, by móc jej ponownie używać? Bo ta z Banana Bikes jest lekko przydługa i wystaje z drugiej strony.

IMG_20190707_113648.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trzeba było, ale teraz już siedzi Banana Bikes z podkładka. Lekko wystaje ale w sumie chyba to nie ma znaczenia aż takiego. Wtedy byłem przed weekendem gdzie potrzebna była jakąkolwiek pasującą oś. Maxla nigdzie nie mogłem znaleźć wysyłkowo w jeden dzień. 

Ten torx wyszedł sam. Mam pomysł taki żeby oddać to do frezowania i zrobić tam imbus 8 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skom25 napisał:

Rozjechane gniazdo= śmietnik

Wcale nie.

Wszystko zależy od chęci,i oceny czy to się opłaci robić.

Dosyć podobną oś 12x142 "naprawiałem" klejem "płynny metal" i śrubą imbusową m5 czy m6,nie pamiętam.

To miało być tymczasowe,a z tego co wiem,zostało to zostawione tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pawel2208 napisał:

Nie wiem jak mocne są takie kleje, ale zakładając, że łączą bardzo mocno

Nie będzie to wytrzymałość fabrycznego rozwiązania,ale całkiem przyzwoicie wyszło.

Pewnie wejdzie m8 ,ale wtedy nie miałem nic innego pod ręką.

Należy bardzo dobrze odtłuścić,żeby się nie rozkręcało koniec śruby spłaszczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...