Skocz do zawartości

[stawy kolanowe] Jak wałczyć z bólem od wewnątrz?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, już od zeszłego roku mam problem ze stawami kolanowymi mimo tego, że pilnuję kadencje i staram się nie nadwyrężać kolana. Po przejażdżkach rowerowych, zwłaszcza po tych dłuższych, bolą mi dość dolegliwie. Ból jest odczuwalny nie tylko w trakcie jazdy, ale też przy wstawaniu z fotela, na przykład, albo przy wyprostowaniu nóg po dłuższym siedzeniu. Miejscowo smaruję Voltarenem, ale jakoś mało pomocny jest. Może ktoś poleci suplementy, żeby zregenerować tą tkankę stawową? Zastanawiałam się nad kursem kolagenu, może ktoś brał i podzieli się opinią? Z góry dzięki :) 

Edytowane przez Black_Sunrise
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zamiast zaczynać od maskowania problemów suplementami czy lekami przeciwbólowymi spróbuj zacząć od usunięcia przyczyny problemu, bardzo możliwe że masz niewłaściwą pozycję (złe ustawienie siodła, zła długość korb, zły rozmiar ramy itp. itd), być może jeździsz ze zbyt niską kadencją.

Jeżeli to nie jest przyczyną to jednak lepiej będzie udać się do lekarza sportowego, może zaleci fizjoterapię/jakieś ćwiczenia siłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama jest 17", czyli rozmiar dla mnie jest ok, zawsze jeździłam na takiej ramie i było dobrze. A jak sprawdzić, czy pozostałe rzeczy są dobrze wyregulowane? Zawsze patrzyłam na to, czy jest wygodnie, no i jest... 

Edytowane przez Black_Sunrise
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstą przyczyną bólu kolan jest zbyt nisko ustawione siodło. Jaką masz długość nogi, jak wysoko masz ustawione siodło? Długość nogi możesz zmierzyć stając boso tyłem do ściany i wkładając do oporu książkę między nogi grzbietem do góry. Zmierz odległość grzbietu książki do podłogi. Wysokość siodła zmierz od środka osi suportu do powierzchni siodła. Jak podasz te dwie wartości będzie mniej więcej wiadomo, czy siodło nie jest za nisko. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Black_Sunrise napisał:

Miejscowo smaruję Voltarenem, ale jakoś mało pomocny jest.

Bardzo mało.

Radę wizytę u dobrego ortopedy.

Ja przez lata nie mogłem jeździć na spd tylko platformy,rozgrzewka nóg przed bieganiem to był koszmar,przy kilkudniowym nieróbstwie nawet wstawanie z fotela było z bólem.

Zastrzyki Ost itp pomagały na krótko,potem dobry ortopeda,wykrycie jakiegoś zwapnienia po starej kontuzji,zabiegi leki.

Kolano jak nowe,platformy do kosza,a człowiek męczył się tyle czasu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Black_Sunrise napisał:

Długość nóg 80, od siodełka do osi 63.

Jeżeli dobrze wszystko zmierzyłaś, to masz siodło jakieś 7 cm za nisko, a to już mała masakra dla kolan. Zdziwiłbym się gdyby kogoś przy tak ustawionym siodle kolana nie bolały. Dla porównania, ja przy nodze 84 cm, siodło mam na wysokości 76 cm od osi suportu. Nawet wyżej niż standard, ale właśnie ze względu na ból kolan nie mogę zejść niżej. 

Pierwsze co powinnaś zrobić to siodło w górę, tyle że może lepiej robić to stopniowo, bo terapia wstrząsowa w drugą stronę też może nie wyjść na zdrowie. Poza tym tak radykalna zmiana będzie wymagała przyzwyczajenia.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
9 godzin temu, arek_wro napisał:

lepiej robić to stopniowo, bo terapia wstrząsowa w drugą stronę też może nie wyjść na zdrowie.

Sądzę, że właśnie drastyczna zmiana wysokości może pomóc. Jeżeli ból jest to delikatne podnoszenie może nie dać zauważalnych efektów.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W necie jest sporo poradników, najprostszym/najszybszym sposobem na znalezienie pozycji wyjściowej do dalszych kombinacji z wysokością siodełka jest takie wysunięcie sztycy, żeby dotykając piętą pedału w dolnym położeniu noga była wyprostowana (wtedy dotykając śródstopiem będzie nieco ugięta).

Z ciekawości popatrzyłem w necie i znalazłem jeszcze kilka innych metod: https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/rower/regulacja-roweru-jak-ustawic-wysokosc-siodelka-i-kierownicy-w-rowerze-aa-vwJg-TmXQ-g3xd.html

I na przykład metoda Lemonda opisana w tym artykule pokrywa się z tym co napisał kolega @arek_wro - siodełko na wys ~70cm :p

 

Tak czy inaczej - na pewno warto na początek ustawić sugerowaną wysokość a potem w razie dalszego dyskomfortu delikatnie ją zmieniać. No i jakby co to ortopeda... :p

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
32 minuty temu, safian napisał:

Tak czy inaczej - na pewno warto na początek ustawić sugerowaną wysokość a potem w razie dalszego dyskomfortu delikatnie ją zmieniać

Ale trochę odpoczynku od roweru bym polecił.

20 minut temu, Black_Sunrise napisał:

jak zregenerować kolana?

Jak wyżej.

Maści niewiele pomogą . Odstaw rower  na dwa tygodnie. Jeżeli kolano wciąż będzie bolało to żadne egzorcyzmy nie pomogą. Trzeba do lekarza może coś zapisze albo fizjo.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, michuuu napisał:

Sądzę, że właśnie drastyczna zmiana wysokości może pomóc. Jeżeli ból jest to delikatne podnoszenie może nie dać zauważalnych efektów.

Nie miałem na myśli rozkładanie tego na kilka tygodni :) , a raczej na dwie, trzy delikatne przejażdżki, żeby nie tylko ulżyć kolanom, ale także dać się przyzwyczaić do nowej pozycji tyłkowi czy plecom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...