Skocz do zawartości

[Suport] Shimano SM-BB52 - problem z ust. ramion korby


pawelk018

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakupiłem i wymieniłem w moim Unibike Viper suport na hollowtech 2 od Shimano SM-BB52 oraz korbę Deore Shimano FC-T6010, wcześniej był napęd na Octalink. Zamontowałem wszystko jak pisze w instrukcji, czyli przy mufie 68 mm dwie podkładki po 2,5mm każda od strony korby i jedna podkładka 2,5 mm od lewej strony. Linia łańcucha wynosi 5cm. Po pewnym czasie spostrzegłem, że ramiona korby nie są ustawione w tej samej odległości od rur tylnego trójkąta tzn. z prawej strony ramię korby jest wysunięte na zewnątrz więcej o 1 cm niż ramie lewe. Różnica wynosi więc 1 cm. Teraz moje pytania:

Czy takie ustawienie jest prawidłowe? 

Jeśli nie to czy mogę wyciągnąć te podkładki z prawej i lewej strony? Wtedy z prawej wsunie mi się do środka o 5 mm a z lewej wsunie się o 2,5mm, wówczas różnica w ustawieniu ramion wyniesie tylko 2,5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że usunąć nie możesz, bo wtedy oś by była zbyt długa. Podkładki jedynie możesz próbować przenosić ale i tak tego nie zalecam. Skoro mufa suportu jest centralnie umieszczona to moim zdaniem nie ma pudła - zakładasz zgodnie z instrukcją i jest tak, jak powinno być.

 

Co do symetrii rurek tylnego trójkąta - jest masa rowerów z niesymetrycznymi rurkami, może po prostu u Ciebie taka konstrukcja występuje i tylko odnosisz takie wizualne wrażenie? Zmierz odległość obu ramion od rury podsiodłowej w pozycji 'korba równolegle do rurki'. No i pamiętaj, że kombinowanie z przesuwaniem, to niesymetryczne pedałowanie a to może być nienajlepsze dla stawów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym rowerze zaliczyłem kiedyś podobną wymianę z suportu kwadrat na HT2 + korba Alivio FC-M4050 i poprzekładałem te podkładki, ale tylko dlatego żeby nie bawić się w ponowną regulację przedniej przerzutki. Wszystko jeździło jak należy. 

5 godzin temu, cervandes napisał:

No i pamiętaj, że kombinowanie z przesuwaniem, to niesymetryczne pedałowanie a to może być nienajlepsze dla stawów...

Myślę, że w przypadku pedałów platformowych te 2,5mm nie będzie miało większego znaczenia. U mnie przynajmniej nie miało. Co innego gdy się jeździ na SPD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy czasami prawe ramię tylnych widełek nie ma trochę innego kształtu niż lewe, i stąd ta różnica ?

Wszak z prawej strony ramię musi być tak ukształtowane żeby nie kolidowało z korbą i przednią przerzutką, a ta korba ma duże tarcze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2019 o 16:52, cervandes napisał:

Oczywiście, że usunąć nie możesz, bo wtedy oś by była zbyt długa. Podkładki jedynie możesz próbować przenosić ale i tak tego nie zalecam. Skoro mufa suportu jest centralnie umieszczona to moim zdaniem nie ma pudła - zakładasz zgodnie z instrukcją i jest tak, jak powinno być.

 

Co do symetrii rurek tylnego trójkąta - jest masa rowerów z niesymetrycznymi rurkami, może po prostu u Ciebie taka konstrukcja występuje i tylko odnosisz takie wizualne wrażenie? Zmierz odległość obu ramion od rury podsiodłowej w pozycji 'korba równolegle do rurki'. No i pamiętaj, że kombinowanie z przesuwaniem, to niesymetryczne pedałowanie a to może być nienajlepsze dla stawów...

Witam. Zmierzyłem dzisiaj odległość ramion korby od rury podsiodłowej i wyszło że prawe ramię jest oddalone na zewnątrz o 1 cm więcej niż lewe ramię, więc rury trójkąta są symetryczne. I co teraz zrobić? Przełożyć jedną z podkładek od strony korby na lewą stronę (żeby po lewej było dwie podkładki) wtedy zyskam 0,5 cm, natomiast nie będzie zgadzała się linia łańcucha, jakie są tego konsekwencje?

22 godziny temu, Brombosz napisał:

W starym rowerze zaliczyłem kiedyś podobną wymianę z suportu kwadrat na HT2 + korba Alivio FC-M4050 i poprzekładałem te podkładki, ale tylko dlatego żeby nie bawić się w ponowną regulację przedniej przerzutki. Wszystko jeździło jak należy. 

Myślę, że w przypadku pedałów platformowych te 2,5mm nie będzie miało większego znaczenia. U mnie przynajmniej nie miało. Co innego gdy się jeździ na SPD.

Witam. Nie mam pedałów spd, mam zamontowane pedały platformowe. Różnica w asymetrii wynosi 1 cm a nie 2,5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pawelk018 napisał:

Różnica w asymetrii wynosi 1 cm a nie 2,5mm.

To może jakieś małe druciarstwo? Dystans z jednej strony, a te kilka mm w jedną czy w drugą wyrówna się podkładkami. Wtedy też pewnie przerzutka do regulacji, a linię łańcucha do testów.

https://pl.aliexpress.com/item/Lixada-jedna-para-stali-lub-rower-tytanowy-peda-przed-u-acze-peda-rowerowy-dystansowe-dla-MTB/32873031932.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Rulez napisał:

A czy czasami prawe ramię tylnych widełek nie ma trochę innego kształtu niż lewe, i stąd ta różnica ?

Wszak z prawej strony ramię musi być tak ukształtowane żeby nie kolidowało z korbą i przednią przerzutką, a ta korba ma duże tarcze ...

Witam. Prawe ramie tylnych widełek jest symetryczne do drugiego ramienia. Potwierdza to pomiar odległości pomiędzy ramionami korby a rurą podsiodłową. Wynika z niego że prawe ramie jest wysunięte na zewnątrz o 1 cm więcej niż lewe ramie korby, taki sam wynik odnotowałem jak podstawą odniesienia były ramiona trójkąta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...