Skocz do zawartości

[rower] jazda na rowerze


Maciek1.9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem początkującym rowerzystą i od tygodnia zacząłem jeździć na rowerze dystanse o długości od 30 do 50 km. I teraz mam pytanie czy można jeździć takie dystanse na rowerze typu full? Czy to coś w ogóle daje? Czy to jest tylko bezsensowne pokonywanie kilometrów? Przepraszam jeżeli taki temat był ale jestem tutaj nowy i jeszcze wszystkiego nie ogarnąłem. Przepraszam za utrudnienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę filozoficzne pytanie. Co znaczy, że jazda ma sens czy nie? Trzeba rozważyć czy jeździsz dla siebie, dla wyniku czy w celu?

Jeśli jeździsz w celu to jeżdżąc sportowo zwykle zaczynasz i kończysz w tym samym miejscu, więc nie jedziesz dokądś czy po coś bo wracasz do tego samego miejsca. Pod tym względem jazda do pracy na najtańszym rowerze ma sens bo jest po coś, ale 150km na karbonowej szosie dookoła miasta już tego sensu nie ma.

Jeśli dla wyniku to im szybciej lub dalej tym lepiej, więc im lepszy rower tym sensowniejsza jazda.

Jeśli jednak jeździsz dla siebie i sprawia ci to frajdę a także czujesz zysk, fizyczny czy psychiczny, to jazda ma sens na czymkolwiek. To, że masz fulla sprawia, że będzie ciężej, i tyle, ale to dobry trening dla nóg. Jeśli jeździsz tylko po asfaltach to może nieco szkoda opon, bo fulle zwykle mają szerokie opony z terenowym bieżnikiem, co się szybko ściera na asfalcie, więc zmień trasę na bardziej leśną, więcej po szutrze, poszukaj górek. Do tego przełożenia mogą być za małe do jazdy szosowej, przez co będziesz jak wariat kręcił młynka a na liczniku będzie zawrotne 25km/h. Mimo wszystko poza kosztami związanymi z wymianą opon czy najmniejszej koronki kasety nadal ma to sens. Na pewno można by dobrać lepszy rower dla twoich tras, ale nie oznacza to, że masz wszystko porzucić. Rozkręć się na tym co masz, na trasach które znasz a potem sam zdecydujesz czego ci brakuje i jak chcesz rozwinąć temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc zaledwie miesiąc temu dowiedzialem się że nie mogę uprawiać żadnego sportu oprócz pływania i jazdy na rowerze, ponieważ mam poważny problem z piętą który wyklucza sporty typu bieganie lub piłka nożna. Więc postanowiłem że będę jeździć na rowerze. A więc chciałbym wiedzieć czy można dać jakieś cieńsze opony do fulla ponieważ teraz mam 1.95 i na kole 26 cali nie narzekam ponieważ i na nich potrafię wykręcić pod górkę te 20 km/h a na prostej to lubię i jechać z prędkością 35km/h co nie sprawia mi jakiegoś problemu żeby to było ciężkie z szerokimi oponami. Ale jeżeli można dać cieńsze opony to i lepiej by się jeździło. A co do tego sensu jazdy na rowerze to czy dałoby to coś że będę jeździć na takim rowerze tylko po szosie? A szutru w mojej okolicy jest mało a jedynie jaki teren mi został to polne drogi na który i tak szału nie ma. Z chęcią bym też pojeździł w terenie ale niestety nie ma takiej możliwości na moim terenie i postanowiłem pojeździć na szosie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
3 godziny temu, Maciek1.9 napisał:

czy dałoby to coś że będę jeździć na takim rowerze tylko po szosie?

Dać się da, ale taki rower na szosie będzie się marnował, a Ty będziesz się niepotrzebnie męczył. Jak zamierzasz jeździć głównie po asfaltach sprzedaj ten rower i kup szosówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190603_164114_compress76.thumb.jpg.b513f9ac26e956a8a52015d9782f7398.jpgTylko ten rower jest już w podeszłym wieku ma 9 lat ma stery na 1 cal miesiąc temu wymieniłem w nim wszystko oprócz ramy opon i przerzutek a tak to klamkomanetki gripy kierownica siodełko 2 amortyzatory itd zostało wymienione i włożyłem w niego 600 zł i teraz czy jest sens go sprzedać bo musiałbym go sprzedać za te 800-1000 zł żeby mi się przynajmniej coś zwróciło a że stery to 1 cal to będzie ciężko żeby ktoś taki rower kupił w takiej cenie a szosy też nie kupię za 1000 zł jedynie z decathlonu tribana 100 ale z tego co czytałem jest bardzo awaryjny i szybko się psuje. 

Dodam jeszcze zdjęcie roweru jeżeli ktoś interesowałby się jak on wygląda. Wymieniony został nawet suport z korbami i całe stery zmienione na ahead. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprzedasz za tyle, zostaw go bo na początek spokojnie wystarczy.

Nie kombinowałbym z oponami, raz że cienkie jedynie masę zbiją (ile tu urwiesz 500g przy 17kg roweru?), dwa jak przesadzisz to będzie łatwiej korbą zahaczyć o podłoże lub przeszkody, trzy kasy za bardzo nie masz. O wymianie pomyśl jak te się zużyją, wtedy można dać jakieś slicki w rozmiarze 1,75".

Wkręcaj się w temat i zbieraj na nowy rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze rower trekingowy w domu z bakażnikiem i dynamo ale również na oponach 1.95 cala i stery ma również 1 cal, widelec ma sztywny. I teraz jeszcze pytanie czy taki rower trekingowy na sztywnym widelcu byłby lepszy od tego ze zdjęcia które wyżej dodałem? Opony i tak są tego samego rozmiaru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2019 o 12:56, Maciek1.9 napisał:

Dzięki za pomoc, czyli zostaje jak na początek przy tym rowerze. A czy jeżeli mam opony 1.95 cala to 1.75 cała nie będą za wąskie? Nie potrzeba przypadkiem nowych obręczy na cieńsze opony? 

Nie powinno być żadnego problemu, chyba że masz jakieś ekstremalnie szerokie, co by było widać na zdjęciu. Zakładam, że masz 19mm ewentualnie 17mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...