Skocz do zawartości

[składanie roweru] skąd czerpać wiedzę?


porywacz_zwlok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym was prosić o kilka rad, by składanie MTB było bezbolesne. Chciałbym złożyć budżetowe rozwiązanie do zimowego latania po lesie i myślę, że to właściwy moment by zacząć kompletować elementy. Mój gravel jest wyśmienity, ale zimowe i nocne latanie po piaszczystym (a raczej śnieżnym) lesie raczej nie wchodzi w sferę wygodnego rozwiązania. Przy moim 192cm wzrostu i przekroku 93cm, myślę iż rama 29er będzie idealnym rozwiązaniem, ale nawet tutaj moja amatorszczyzna nie daje mi pewności, czy jakieś głupoty nie napisałem. Dla minimalizacji skomplikowania chciałbym z przodu jeden blat. Celem jest budowa na jak największej ilości używanych elementów.

I tutaj pytania. Skąd czerpać wiedzę na temat doboru elementów? W jakiej kolejności robić zakupy, czyli od czego zacząć?

Posiadam warsztat oraz duże chęci do nauki, więc projekt może być rozciągnięty ze spokojem w czasie.

Pozdrawiam i zapraszam do radzenia bądź dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym zaczął od serca roweru czyli ramy, która determinuje w jakim standardzie będą koła czy skok amortyzator/wysokość widelca sztywnego, ale również od niej zależy np. średnica sztycy, a nawet długości mostka (rozmiar ramy).

Edytowane przez cyklista
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
22 minuty temu, porywacz_zwlok napisał:

Skąd czerpać wiedzę na temat doboru elementów?

Z forum :)

Teraz, porywacz_zwlok napisał:

Czy wszystkie stalowe rozwiązania są ciężkie?

Generalnie cięższe od alu, ale stal CroMo jest ok, wytrzymalsza niż alu i coś tam tłumi.

Teraz, porywacz_zwlok napisał:

W jaki sposób wybrać ramę najlepiej?

Odpowiednią do planowanych zastosowań i z najlepszą relacją cena/jakość.

Generalnie, jak planujesz składać na używkach to teraz nie jest dobra pora. W okresie jesienno zimowym łatwo można "upolować" fajne części za małe pieniądze.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka podstawowa zasada mówi, że najważniejsze elementy w rowerze to rama, widelec i koła, na których nie powinno się oszczędzać, ale jeśli tu mówimy o zimówce to też bym nie przesadzał. Dlatego zastanowił bym się nad aluminiową ramą, bo stal i solanka z na naszych dróg to moim zdaniem słabe połączenie. 

Co do samej ramy MTB to niech inny się wypowiedzą, bo odkąd  przesiadłem się na gravela to wypadłem z tego tematu. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramka pamięta jeszcze czasy kiedy w kolarstwie górskim królowały koła 26 cali, ale na zimówkę bardzo dobra. Sam jeżdżę na ramie pod 26 cali w moim miejsko-zimowym sprzęcie i nie narzekam.  Tylko trzeba pogodzić się z faktem, że wybór kół, opon lub amortyzatora pod standard 26 cali będzie coraz mniejszy, a jakieś lepsze części będą tylko dostępne w postaci używek, ewentualnie jakiś leżaków magazynowych.

Edytowane przez cyklista
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cyklista napisał:

Ramka pamięta jeszcze czasy kiedy w kolarstwie górskim królowały koła 26 cali, ale na zimówkę bardzo dobra. Sam jeżdżę na ramie pod 26 cali w moim miejsko-zimowym sprzęcie i nie narzekam.  Tylko trzeba pogodzić się z faktem, że wybór kół, opon lub amortyzatora pod standard 26 cali będzie coraz mniejszy, a jakieś lepsze części będą tylko dostępne w postaci używek, ewentualnie jakiś leżaków magazynowych.

Nie zdążyłem i ktoś mnie ubiegł.

No i gdzie się nie zapytam, to prawie wszyscy mi odradzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak trochę odkopię :)

IMHO zimówka to z założenia rower do jazdy w trudnych warunkach i "niedbania" zbytnio o niego, także wypada żeby był prosty, tani i mógł posłużyć do dożynania części z innych posiadanych sprzętów - a nawet bym powiedział, że jest to podstawa. Tymczasem znowu niektórych ponosi i się zaczynają tapery, tłentinajnery, wybór lepszych części, itp.

@porywacz_zwlok, mogę Ci opisać jak ja składałem zimówkę, tylko zaznaczam, ze u mnie walają się rożne graty i "przydasie".

- stara rama MTB pod koła 26" wyszukana w lokalnych ogłoszeniach

- razem z ramą u sprzedającego znalazły się: stare siodełko, stare tarcze, adaptery do zacisków, itp. drobiazgi

- koła i stare opony z własnych "zapasów"

- widelec - początkowo walający się po szafie XCM, ale że to ciężkie i w zimie "jeszcze bardziej nie działa" niż zwykle, to zastąpiony został sztywnym widłem Force do 29era ;)

- stery, sztycę i suport musiałem dokupić

- korba to stara Deorka na octalink kupiona od kogoś z forum + początkowo stara zębatka 32T z 3-rzędowej korby i "trzymacz" do łańcucha z obejmy do rur, śruby, podkładek i nakrętek; potem wskoczyła używana zębatka NW z alledrogo

- tylna przerzutka złożona z trzech, jeden z dawców części kupiony od kogoś z forum

- kaseta 9s i łańcuch (lekko zardzewiałe) walające się w szafie

- hamulce początkowo stare Tektro, potem zamienione na Levele kupione okazyjnie jako "uszkodzone" bo brakowało im obejm przy klamkach, które akurat miałem (generalnie jeśli hydrauliki to na zimę sugeruję coś na DOTa a nie na olej)

- wszelka potrzebna drobnica, typu śrubki, trytki, itp. z własnych zapasów

- 1 wieczór + piwko na złożenie tego do kupy

Także jak widzisz to kombinacja staroci z własnych zapasów typu "szkoda wyrzucić" z domieszką staroci kupionych na forum i w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, m0d napisał:

Tak trochę odkopię :)

IMHO zimówka to z założenia rower do jazdy w trudnych warunkach i "niedbania" zbytnio o niego, także wypada żeby był prosty, tani i mógł posłużyć do dożynania części z innych posiadanych sprzętów - a nawet bym powiedział, że jest to podstawa. Tymczasem znowu niektórych ponosi i się zaczynają tapery, tłentinajnery, wybór lepszych części, itp.

@porywacz_zwlok, mogę Ci opisać jak ja składałem zimówkę, tylko zaznaczam, ze u mnie walają się rożne graty i "przydasie".

- stara rama MTB pod koła 26" wyszukana w lokalnych ogłoszeniach

- razem z ramą u sprzedającego znalazły się: stare siodełko, stare tarcze, adaptery do zacisków, itp. drobiazgi

- koła i stare opony z własnych "zapasów"

- widelec - początkowo walający się po szafie XCM, ale że to ciężkie i w zimie "jeszcze bardziej nie działa" niż zwykle, to zastąpiony został sztywnym widłem Force do 29era ;)

- stery, sztycę i suport musiałem dokupić

- korba to stara Deorka na octalink kupiona od kogoś z forum + początkowo stara zębatka 32T z 3-rzędowej korby i "trzymacz" do łańcucha z obejmy do rur, śruby, podkładek i nakrętek; potem wskoczyła używana zębatka NW z alledrogo

- tylna przerzutka złożona z trzech, jeden z dawców części kupiony od kogoś z forum

- kaseta 9s i łańcuch (lekko zardzewiałe) walające się w szafie

- hamulce początkowo stare Tektro, potem zamienione na Levele kupione okazyjnie jako "uszkodzone" bo brakowało im obejm przy klamkach, które akurat miałem (generalnie jeśli hydrauliki to na zimę sugeruję coś na DOTa a nie na olej)

- wszelka potrzebna drobnica, typu śrubki, trytki, itp. z własnych zapasów

- 1 wieczór + piwko na złożenie tego do kupy

Także jak widzisz to kombinacja staroci z własnych zapasów typu "szkoda wyrzucić" z domieszką staroci kupionych na forum i w okolicy.

A dziękuję za odpowiedź bo temat jeszcze analizuję i przeglądam co i gdzie można kupić. Nie mam zasobów sprzętowych, więc czeka mnie wydatek, ale jestem na niego przygotowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...