Skocz do zawartości

[Łańcuch] Najlepszy 9s


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Szukam łańcucha 9s do roweru szosowego. Co prawda mam napęd 8s, ale z tego co wiem 9s, powinien działać bez problemu. Oczywiście razem z łańcuchem będzie nowa kaseta.

Co dobrego aktualnie można dostać pod 9s?

Z racji że łańcuch to nie jest jakiś mega wydatek, cena nie gra większej roli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej lub poluj na takie coś :

https://www.ebay.com/itm/Sachs-Sedis-1-2-x-3-32-116-chrome-plated-links-universal-derailleur-chain-/143226909936

http://www.bikepro.com/products/chains/sachs-sedis.html

Ten na ebay to ten :

SACHS/SEDIS PRO SL / SC-R80 CHAIN

Robiła to campa dla sachsa - najbardziej pancerny łańcuch 8-9 rz ever ( pin 6.99 mm )

Oczywiście to trochę wygłup kupować tak drogi łańcuch ( drogi bo już ich praktycznie nie ma nowych - kiedyś szukałem i znalazłem zestawienie - był w cenie porównywalnej do  hg90 czyli xtr 8 rz )

Jako ciekawostka - jeśli ten nie jest wyciągnięty ( i wystarczająco długi ) to przeżyje więcej niż jeden nowy hg93.

https://allegro.pl/oferta/retro-lancuch-szosowy-sachs-sedis-bd8-8050470234

Ale szukaj albo hg70 czarnego - ( 8 sp ) - cena dobra

https://allegro.pl/oferta/lancuch-shimano-105-lx-cn-hg70-114-ogniw-c17-7875516782

 

lub campa c9  - a najtaniej/najlepiej  hg93.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem niechęć do łańcuchów 8s - dziś trafić dobry...

Ale tak czytając podane już wyżej podpowiedzi, nie będę odkrywczy. Z obecnie dostępnych 9s od ręki:

C9, cn-hg93, x9.93 w tej kolejności przy czym Campa 2x droższa a jej "lepszość" jest minimalna, więc wybierałbym Shimano.

PS. A tak przy okazji jeździsz na r2000? Jak to się sprawuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie popatrzeć na zwykły:

https://allegro.pl/oferta/sram-lancuch-pc-870-powerchain-ii-8speed-spinka-7497703679

? mam w kilku rowerach, i kilka z zapasie...Dają radę. Po prostu jeździ... w szosie z kasetą hg 50, i szosowych ostrych

Nawet na kasecie 9s  11- 23 się w końcu przyjął trochę mu było ciasno, zrobiłem wakacyjny turde z sakwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, abdesign napisał:

A tak przy okazji jeździsz na r2000? Jak to się sprawuje?

Działa, chyba nic więcej w temacie powiedzieć się nie da. Biegi wchodzą całkiem fajnie, zwłaszcza w dół kasety, w górę już odrobinę słabiej. Manetki mają dość duży skok, co moich nie za dużych dłoniach nie jest zbyt wygodne.

Natomiast największy problem mam z przednią przerzutką. Na stojaku reguluję ją tak, że na dużym blacie i najmniejszej koronce z tyłu, pomiędzy wózkiem a korbą jest około 1mm wolnego miejsca. Śruba regulacyjna H ustawiona jest nawet z lekkim zapasem, tj nie blokuje wózka przerzutki. Wystarczy chwilę pojeździć i linka jakby minimalnie traci napięcie, przez co wózek zbliża się do łańcucha i manetką trzeba go ponownie lekko napiąć. Mam wrażenie że manetka nie trzyma linki w mocno napiętej pozycji, więc ta luzuje się o jakieś dziesiątki milimetra podczas jazdy.

Sztywność korby też raczej jest średnia, już przy 7 biegu zdarza mi się ocierać łańcuchem o przednią przerzutkę gdy stanę na pedałach.

Ujmę to tak: kupujesz nowy rower i jest tam Claris? Ja bym brał, zwłaszcza jeżeli jest to pełna grupa. Masz bardzo napięty budżet? Claris też ogarnie temat. Możesz wydać 500 zł więcej? Ja bym wziął pewnie Tiagre.

Ogólnie jest całkiem spoko jeżeli chodzi o jazdę bez szaleństw, zwłaszcza na Mazowszu, wtedy ogarnia. Na te drobne mankamenty powyżej można przymknąć oko w takim przypadku. No i zaletą jest cena. Coś się rozpadnie, to części kosztują grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, itr napisał:

Sprawdź pancerz albo się kompresuje, albo może wyłażą z niego druty gdzieś na którymś oporze

600 km przebiegu, składałem sam z pancerzami SP41.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Powinien się już uspokoić i nie zmieniać, więc jeśli już to może wybija druty...może końcówki wbijają się stopniowo w lakier oporów, ale też powinny w pewnym momencie stanąć.... mam za sobą dwa komplety Sory i jeden Turneja i  udawało się osiągnąć  sukces.... Czego życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nic nie zmieniam :)

Łańcuch + kaseta wleci po sezonie, bo aktualny zestaw to guma od majtek. Zresztą już teraz słychać że łańcuch bardzo mocno hałasuje, na początku napęd był właściwie niesłyszalny. Przymiar do łańcucha wpada luźno, a napęd ma jakieś 1500 km przebiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sznib napisał:

Łańcuch 8sp pracuje poprawnie na 9sp kasetach tylko w przypadku wersji kaset 11-34 i 11-36.

11-23 Sram też się ułożyła, na początku wibra terkot. Ale Filip kombinuje odwrotnie, ma 8 na kasecie... ..... jak pisałem sam nie zawracałbym sobie głowy wysokimi łańcuchami  9 jeśli wciąż za pięć dych są te 870...   No chyba że chodzi o kazdy gram wagi... Dekathlon ma coś  przepakowane w ich pudełko na 9 s od KMC, kupiłem sobie ostatnio... cena w miarę dobra. podobny z deka z ażurowymi okienkami na 10 s waży  ok23 g mniej

Teraz, skom25 napisał:

Ale ja nic nie zmieniam :)

Łańcuch + kaseta wleci po sezonie, bo aktualny zestaw to guma od majtek. Zresztą już teraz słychać że łańcuch bardzo mocno hałasuje, na początku napęd był właściwie niesłyszalny. Przymiar do łańcucha wpada luźno, a napęd ma jakieś 1500 km przebiegu.

Zmienić masz co najwyżej pancerz, tylko pisałem, że tanie lewe kl.manetki potrafią trzymać przerzutkę w dobrym miejscu  :D  co to za łańcuch ten zły? Kaseta HG 50 ma u mnie 15 lat i wciąż bierze nowe łańcuchy, ale nie ma jeszcze 10000 przebiegu, oszczędnie dałbym jej z 4000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie ma co mieszać, po prostu miałem w ręku manetkę bar end i kasetę na 9s, i kilka nowych łańcuchów 7-8 i tak sobie założyłem z głupia frant i wyjechałem z sakwami na kilka dni... Gdyby to miał być rower w góry błoto i duszenie na wariata ... u licha po co mieszać?  :)  widać że jest ciasno szczególnie na takiej gęstej kasecie jak moja.. i widać gdzie przyciera.

u mnie nie skakało ( sram 970 albo 990 ze sramem  870)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@itr

Kaseta: CS-HG50 (11- 28)

Łańcuch: CN-HG40

Tak jak pisałem, łańcuch chodzi bardzo głośno. Jeżdżę na "blacie" i mniej więcej 5- 6 koronce, a mimo to napęd naprawdę mocno hałasuje, a przecież nie jest to jakiś duży przekos. Napęd zawsze jest idealnie czysty, po każdej jeździe wycieram łańcuch i kasetę, smaruję co jakieś 100 km.

Dla porównania w MTB mam napęd 1x10, a więc i przekosy znacznie większe. Mimo że założyłem go w zimę, to aktualnie ma przebieg taki sam lub wyższy niż w szosie, czyli w granicach 1500- 1800 km. Mimo to po nasmarowania chodzi idealnie cicho, a jakoś szczególnie o niego nie dbam.  

To jak koniec końców jest z zakładaniem łańcucha 9s do kasety 8s? Będzie to działało bez problemu, czy może jednak pojawią się jakieś "kwiatki"?

Tak patrząc na szybko, chyba przejdę na kasetę 12- 25. Na 11T nie dokręcam, wchodzę wręcz sporadycznie, a 28T nie używam, bo nie ma potrzeby. Gór u mnie nie ma i jeszcze nigdy podczas jazdy nie zrzuciłem łańcucha na małą zębatkę na korbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz a ja w ogólnie nie dbam o swój łańcuch w tym rowerze, smaruję albo olejem do pił, abo zielonym finiszem, albo smaruje go woda jesień zima jak pada... ogólnie napęd jest czarny, jak go słyszę ze usechł dolewam oleju bez przecierania... rower do jazdy po mieście i do np Góry Kalwarii... Nie wiem ile ma ten łańcuch, nawet nie wiem kiedy go założyłem, rower większość jedzie bez licznika.  Kompletnie się nie zastanawiam, kaseta to 7s 13-24 plus minus po jednym ząbku.  przymiar staje przed wpadnięciem w połowie bolca 1.... Może masz hałas z terkotu przerzutki? Z kółeczek? Sam zdziwiłem się na trenażerze jak mocno daje właśnie przerzutka, ale dopiero jak zacząłem zapinać na niego ostre, wtedy nagle cisza i brak wibracji

  W każdym razie polecam ten łańcuch 870 i nie musisz kombinować, załóż go teraz, sprawdź, a kasetę możesz, a nie musisz kupić po sezonie... Jak nie zda egzaminu łańcuch poczeka na nową kasetę...

Ogólnie nie zgadzam się, że łancuchy 8/9/10 są wyczuwalne uchem :)  znam je w kolejności : sram/sram/kmc i sram    z shimano 9 s dura ace/xtrr szczególnie złota wersja nie miałem problemów ale miałem tylko po jednym takim łańcuchu i stosunkowo szybko lądowały w ostrym kole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, durnykot napisał:

W przypadku łańcuchów do 9 sp to w porównaniu do Campy łańcuchy Shimano wypadają znacznie gorzej.

Gorzej, ale jak porównasz stosunek jakość/cena to wychodzi, że Shimano lepsze. Wytrzymalszego łańcucha od Campy nigdy nie znalazłem. Teraz 9 rz. XT można dostać za ok. 55 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...