Skocz do zawartości
TjakTomek

[MTB] Wymiana części na lepsze, co przynosi największe korzyści?

Rekomendowane odpowiedzi

maklakiewicz

Na szybko spojrzałem w tabelki z ramą męską i damską - są identyczne w roczniku, ale inne jeśli porównasz 2019 i 2020. Kolor spoko.

Edytowane przez maklakiewicz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
TjakTomek

Popatrz jeszcze raz. ;) Rozmawiamy o modelach 2020, do obejrzenia na australijskiej stronie Treka.

Edytka: w modelu 2020 jest odświeżona rama.

Edytowane przez TjakTomek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
some1

A wymiana na dwa blaty z przodu czym podyktowana? Może wystarczy po prostu zmiana rozmiaru zębatki?

Rocznik 2020 ma 12 rzędową kasetę SRAMa, więc zakres przełożeń też będzie inny niż w Twoim. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
TjakTomek

Tym, że pomimo tego że prostota napędu 1x bardzo mi się podoba to jednak brakuje przełożeń. Dopiero 1x12 10-50 nadałoby się, ale sama kaseta kosztuje dużo więcej niż kaseta HG500 10-42, markowy łańcuch KMC i dwie zębatki Shimano do korby 2rz razem wzięte.

Kupując rocznik 2020 już przy składaniu założyłbym 2x10, ale im dłużej o tym myślę tym bardziej jestem na nie. Jak będą mieli w Treku cennik 8mki podejmę decyzję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
some1

Nie twierdzę, że wymiana całego roweru na nowy rocznik to dobry pomysł, bo nie jest.

Po prostu czasem wystarczy zmiana blatu z przodu na większy/mniejszy, jeśli przełożeń brakuje z jednej strony kasety. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
TjakTomek

Zmiana zębatki na mniejszą lub większą poprawia z jednej strony, psuje z drugiej. Tylko napęd dwurzędowy daje wystarczającą wszechstronność. Postawiłem na 36/26+11-42 10rz. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Thomass13
11 minut temu, TjakTomek napisał:

Zmiana zębatki na mniejszą lub większą poprawia z jednej strony, psuje z drugiej. Tylko napęd dwurzędowy daje wystarczającą wszechstronność. Postawiłem na 36/26+11-42 10rz. 

Ja się zastanawiam nad ściągnięciem zębatki 48 a zostawianiem 26\36 najczęściej na takim przełożeniu jadę a napęd bym wtedy miał 2 x 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
TjakTomek

48T w rowerze górskim chyba nie ma racji bytu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Thomass13

Jeździć da się owszem i na tej największej tylko jest podczas można powiedzieć zjazdów bardziej stosowana żeby sobie dokręcić. Ewentualnie na prostym odcinku ale i to nie zawsze. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
TjakTomek

Najwyraźniej nie dokręcam tak mocno, bo nie widzę u mnie dla niej zastosowania. Ba, uznałem nawet że 38T będzie przesadą i poszedłem w blat 36T. Może i 34T by wystarczył ale to dowiem się jak zainstaluję. Zawsze mogę zmienić na 34/24 - stówka inwestycji z tego co widziałem. Dlatego dla przeciętnego żuczka Deore jest odpowiednią grupą, koszta żadne.

Panowie, co sądzicie o Suntour Auron Boost o skoku 120 lub 130mm? Występuje w dwóch wersjach RL-RC PCS i RC2 PCS.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dokumosa

48T to korba z roweru trekingowego. Odnośnie widłow SR to ja osobiście zbyt leniwy jestem żeby się w to bawić. Żeby dobrze pracował to co 500km rozebrać, myć, smarować. Do tego drogie części, pewne ułomności, które niektórzy spece ogarniają home-madeowymi rozwiązaniami i kilka innych cech. To wydawały się niezłe widły w czasach kiedy nowa dęba kosztowała 3000 a się 4500.

Edytowane przez Dokumosa

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bts
46 minut temu, TjakTomek napisał:

Najwyraźniej nie dokręcam tak mocno, bo nie widzę u mnie dla niej zastosowania.

Kolega @Thomass13 chyba mówi o zdemontowaniu zębatki 48T z korby 26/36/48, jeśli dobrze rozumiem. Zależy też od rozmiaru koła, ale ogółem poza szosówkami dla 48T chyba nie ma wielu zastosowań ;) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Thomass13

Tak dokładnie o zdemontowaniu tej największej zębatki. Na razie zostawiam nie przeszkadza mi czasem i ta największa sobie wrzucę. Oczywiście mam octalinka i możliwość kombinacji z zębatkami oczywiście w zakresie obsługi przedniej przerzutki. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
TjakTomek
Godzinę temu, Dokumosa napisał:

48T to korba z roweru trekingowego. Odnośnie widłow SR to ja osobiście zbyt leniwy jestem żeby się w to bawić. Żeby dobrze pracował to co 500km rozebrać, myć, smarować. Do tego drogie części, pewne ułomności, które niektórzy spece ogarniają home-madeowymi rozwiązaniami i kilka innych cech. To wydawały się niezłe widły w czasach kiedy nowa dęba kosztowała 3000 a się 4500.

No to serio, nie wiem jaki amortyzator byłby dobry w tej kwocie. Na anglojęzycznych forach Auron RC2 ma dobre opinie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dokumosa

Bo sam w sobie zły nie jest tylko upierdliwy i częsty serwis mu potrzebny. Wolałbym revela rc boost debon air (za 2-2k2 nowy byś gdzieś znalazł).

Edytowane przez Dokumosa

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Thomass13

Ja mam jednego z najtańszych olejowo-sprezynowych pod tarcze i v- brakei amortyzator rock shox kupiony w niemieckim sklepie rose bikes i bardzo go sobie chwale jak za ta cene nowy czyli 498.98 zł juz licząc na złotówki z wysyłka do naszego kraju. Czas oczekiwania 3 tygodnie praie ale warto było

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta