Skocz do zawartości

[2019] Shimano SLX m7100 / XT m8100 12s


PiterCK

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Mam kilka ciekawych spostrzeżeń dotyczących nowych grup montowanych do seryjnych nowych rowerów. Nie zdarzyło mi się to przy sramie-żadnej grupie, a przy shimano tak. System jest bardzo podatny na zwichrowanie haka. Nie idzie tego dostrzec na oko, bo tu wydaje sie wszystko idealnie. Dopiero użycie przyrządu daje poprawę. Rower Scott scalle 950 nówka z fabryki. Nie da się w żaden sposób wyregulować przerzutki. Przerzutka XT 8100. Jak zrobisz dół kasety, to góra nie wchodzi, jak ustawisz górę to na dole brak precyzji. Nie pomogła zmiana opasania ani linki. Dopiero dokładny pomiar haka i jego korekta daje pożądany efekt. 

Jakość współpracy slx (manetki)+Xt przerzutki tył na poziomie NX. Działa po idealnej korekcie haka. I to nie pierwszy rower z tą przypadłością. Ze Sramem nigdy tego problemu nie miałem. 

Ogólnie trzeba na to zwrócić uwagę, bo są z tym jajca. No i te ich teflonowane linki chodzą dość ciężko. Jeśli komukolwiek źle to pracuje, sprawdzić hak.

Wzorem nadal pozostaje SRAMolec.....no i ma rokendrolowe manetki (gripshift).....to moja taka religijna wstawka. 

Ogólnie jest to problem wszystkich grup 12s, ale shimano w tym względzie jest wybitnie wrażliwe. Mówię tu o nowych rowerach z kartonu, których wyregulowanie stanowi dość poważny problem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystkie Scotty 950 na 2020 mają krzywe haki, serio! Mój też były krzywy fest i wyprostować się go nie udało, pękł. Sprzedawca mówił mi, że nie byłem jedyny. Po montażu haka z modelu na 2019 wszystko chodzi idealnie.

Czy SRAM chodzi poprawnie na haku, który przy zastosowaniu przyrządu do prostowania ma odchyłki ponad 3 cm zamiast zalecanych 3mm?! ( Taka miał mój). Nie dało sie ustawić zakresu nawet.

Co do linek? O których piszesz? Tych z XTR? Tak, to jest dziwna linka...Bo zwykle Optislick są chyba powszechnie uwazane za jedne z najlepszych.

 

To wredne Shimano to winne nawet krzywym hakom, nie to co SRAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Sabarolus napisał:

To wredne Shimano to winne nawet krzywym hakom, nie to co SRAM.

....jak pisałem wyżej Sram w moim odczuciu jest mniej na to podatny. Nie zdarzyło mi się abym musiał w nowym rowerze zasramowanym hak prostować, bo przerzutki w żaden sposób nie można było ogarnąć. Krzywe haki to przypadłość wielu marek. A shimano wredne raczej nie jest......dogoniło Srama i znając historię wnet go przegoni...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinno sie zrobić test gdzie wyginamy hak i sprawdzamy do którego momentu dobrze przerzuca SRAM, do którego Shimano. Szczerze? Sądzę, że obydwa są na to czułe w dokładnie taki sam sposób co wynika z zbliżonej konstrukcji i podobnego pull ratio. Co innego stare napędu 9 rzędowe. 

 

Co do krzywego haka - to mój nowy Scott jest pierwszym, w którym od nowości hak był krzywy w tak dużym stopniu...

 

Edytowane przez Sabarolus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Sabarolus napisał:

Scotty 950 na 2020 mają krzywe haki, serio!

Scott scale RC 900 2019 kumpla z roboty też miał krzywy hak seryjnie.......ale srama na tym dało się wyregulować idealnie jedyna wątpliwość to głośniejsza praca na 1 biegu.... Stąd moje głupie wywody. Problem w tym że bez przyrządu tego nie widać. Na przysłowiowe oko jest OK, a przerzutki XT wyregulować się nie dało.....;-(( Hak był krzywy około 1,5-2 cm na 40 cm przyrządu. Niezauważalne gołym okiem.....choć wózek przerzutki długi jak liniał.

Trzy rowery z XT 12rz różnych marek.....chodzi źle- przypadek??? Oby. Ze Sramem Orłowym tego nigdy nie miałem.....nawet z podłym SX. Będę obserwował...bo tolerancja wydaje się bardzo mała. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sabarolus napisał:

Taki postęp.

...o tym pisze nie ma widocznych objawów. Patrzysz z każdej strony, linia łańcucha, osiowość, liniowość zdaje się być idealna a nie bangla. Bez przyrządu nie podchodź ;-) Z Ptasim napędem takich jajec nie było....i nie chce mi się wierzyć że dopiero od 2019/20 haki się pokrzywiły. Myślę że tolerancja ich wykonania jest na tym samym poziomie, a osprzęt staje się na tyle precyzyjny że musi być idealo. Jakoś od samego początku Shimano 12 mi podpadło ;-)))Może miałem zbyt wygórowane oczekiwania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, woojj napisał:

Patrzysz z każdej strony, linia łańcucha, osiowość, liniowość zdaje się być idealna a nie bangla.

u mnie hak miał odchył ok 3 cm na 40 cm, ale to było widać z marszu, nie szło ustawić zakresu poprawnie, więc nie miało prawa działać dobrze. Nawet SRAM.

Godzinę temu, woojj napisał:

Z Ptasim napędem takich jajec nie było....

Powiadasz? To skąd na zagranicznych forach długie wątki o trudnościach z ustawieniem, oraz fakt, że zęby narrow wide na zębatkach 42 i 50 powodują, że łańcuch lubi sobie czasem jechać po szczytach zębów zębatek bo nie synchronizuje się przechodząc z zębatki 42 na 50. Oczywiście po chwili wskoczy na miejsce, ale czy tak to powinno działać? Sam SRAM zresztą przyznał, że wiedzą o tym, ale co niby mają z tym zrobić. 

Godzinę temu, woojj napisał:

Jakoś od samego początku Shimano 12 mi podpadło

Nie lubisz Shimano, więc choćby nie wiem co by Ci nie podpadło. Ja mam w tej chwili XT M8100 na kasecie M7100 i wiem, że kombo kaseta + łańcuch Hyperglide+ robi robote. Zmieniasz biegi kiedy chcesz, nie musząc zmniejszać nacisku na pedały. To jest wyraźne ulepszenie i krok w dobrą stronę, ale trzeba na tym dłużej pojeździć, na stojaku tego nie dojrzysz. Manetki i przerzutki to już kwestia upodobań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabarolus - bardzo rozsądny głos. Prawda jest taka, że SRAM miał swoje 5 minut, nowe SH 12rz ostro nadgoniło. Pomijam aspekt ceny, dystrybucji, dostępności.

Recenzja nowego XT
np. https://www.pinkbike.com/news/review-shimano-xt-12-speed-drivetrain.html

podsumowuje manetki XT dosyć zdecydowanie  "Best feeling analog shifter Shimano has produced". W ich opinii najlepsze niecyfrowe manetki Shimano. Klikałem sobie nimi na sucho i faktycznie przyjemnie działają.

Stąd przy kompletowaniu warto dołożyć do manetek XT, reszta nie koniecznie (różnica w manetkach nie jest duża).
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tych manetek, XT, które ja mialem bądź miałem możliwość klikać to obecne XT działa chyba najlepiej. Przy wrzucaniu na cięższy bieg pierwszy klik jest wyrazisty, ale odczuwalnie mniej twardy niż w M8000, kolejny klik jest już twardszy, pozwala to uniknąć podwójnego klikania. Świetna jest guma na dużej dźwigni do redukcji biegów. Co zabawne to obecnie manetka M8100 jest tańsza niż M8000. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...